دعاوی خانواده

۱۵

تیر

کانون مقدس خانواده با نکاح زن و مرد شکل می‌گیرد و با ولادت فرزندان تکمیل می‌شود. خانواده واحد اجتماعی کوچکی از یک جامعه به حساب می‌آید. هر یک از اعضای یک خانواده علاوه بر وابستگی عاطفی و رابطه احساسی که با یکدیگر دارند، تکالیف و وظایفی نیز در جایگاه خود برعهده دارند. و با توجه به جایگاهشان در خانواده، موظف به انجام تکالیف خود هستند. قوانینی در رابطه با حقوق خانواده و حل اختلاف بین آنان وضع شده است. در ادامه به تفسیر دعاوی خانواده و آشنایی با ویژگی های وکیل دعاوی خانواده انواع مختلف آن می‌پردازیم. با گروه وکلای پارسیان همراه باشید.

کدام دعاوی در زمره دعاوی خانواده به حساب می‌آیند؟

 به طور کلی می‌توان گفت: هر نوع دعاوی که در ارتباط با اعضای یک خانواده که با یکدیگر رابطه سببی، نسبی یا خویشاوندی دارند در زمره دعاوی خانوادگی و در صلاحیت دادگاه خانواده می‌باشد. به عنوان مثال: دعاوی مربوط به نامزدی، نکاح، جهیزیه، مهریه، حضانت فرزند، طلاق، نسب، رشد، ولایت، اهدای جنین، فرزند خواندگی، تغییر جنسیت جز دعاوی خانوادگی محسوب می‌شوند.

دعوای خانوادگی چیست ؟

دعوای خانوادگی نوع خاصی از میانجیگری برای کمک به جدایی خانواده ها برای رسیدن به توافق نامه های خود است. در طول دعوای خانوادگی ، خانواده ها در موارد ، مورد بحث و گزینه های مختلف را در نظر می گیرند ، در حالی که تشویق می شوند تا بر نیازهای فرزندان خود تمرکز کنند.

نمونه ای از قانون خانواده چیست ؟

قانون خانواده یک زمینه عملی حقوقی است ، که به موضوعات مربوط به روابط خانوادگی مانند فرزندخواندگی ، طلاق و حضانت فرزند و سایر موارد می پردازد. برخی از وکلای حقوق خانواده حتی در فرزندخواندگی ، پدری ، رهایی یا سایر مواردی که معمولاً به طلاق مربوط نیستند تخصص دارند.

چه چیزهایی را نباید در دادگاه خانواده به قاضی بگویید؟

دعوای اصل نکاح یا اثبات زوجیت!

شاید کمی برایتان جالب به نظر برسد، اما بسیار پیش آمده که زن یا مرد (البته بیشتر مردان) پس از نکاح، رابطه زوجیت خود را به دلایل مالی، غیرمالی، شخصی و…انکار کنند. این مشکل بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که عقد نکاح در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشده یا در هنگام انعقاد عقد، شاهدانی وجود نداشته‌اند. در چنین شرایطی شخص مدعی رابطه زوجیت، با مراجعه به دادگاه خانواده یا دادگاه عمومی حقوقی، درخواست خود را مطرح می‌کند. مدارک لازم جهت اثبات اصل نکاح یا رابطه زوجیت عبارتند از: سند نکاح (عقدنامه)، اقرار، شهادت شهود، همزیستی زن و شوهر، تحقیقات محلی، اقامه سوگند.نکته جالب توجه آن است که ثبت نکاح به عهده شوهر می‌باشد و چنانچه وی پس از گذشت یک ماه از عقد نکاح، آن را ثبت نکند، قانون برای او مجازاتی در نظر گرفته است.

دعاوی خانوده

طلاق و انواع آن در دعاوی خانواده

 یکی از آشناترین انواع دعاوی خانواده، دعاوی طلاق بین زن و شوهر می‌باشد که متاسفانه هرروز بیشتر از روز قبل شاهد آن هستیم. طلاق به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود: طلاق باین و طلاق رجعی.

تفاوت اصلی بین طلاق رجعی و باین آن است که، در طلاق رجعی، مرد در ایام عده حق رجوع دارد اما در باین اینطور نیست. لازم است بدانید، همه طلاق ‌ها درواقع رجعی هستند، مگر در موارد خاص که طلاق باین به حساب می‌آید.

تنها در چهار مورد است که طلاق، به حساب می‌آید. در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

۱- طلاق زن دوشیزه و باکره

۲- طلاق زن یائسه

۳- طلاق برای بار چهارم، یعنی زن و مرد سه مرتبه متوالی عقد کرده و سپس طلاق گرفته‌اند که اصطلاحا به آن سه طلاقه گویند.

۴- طلاقی که به علت کراهت زن از مرد یا هر دو از یکدیگر اتفاق بیفتد که به آن طلاق خلع و مبارات گفته می‌شود. 

به جز مواردی که در بالا ذکر شد، بقیه انواع طلاق‌ها، طلاق رجعی هستند.

وکیل دعاوی خانواده کیست؟

همه وکلا امیدوارند که به موکلان خود کمک کنند، اما تعداد کمی از آنها با تأثیر عاطفی و شخصی وکلای دعاوی خانواده این کار را انجام می دهند. از این گذشته ، مواردی که در پرونده های حقوقی خانواده اغلب در معرض خطر است ، مانند : رفاه کودک از طریق عدالت برای همسر بد سرپرست دارای گرانش هستند و در بسیاری از زمینه های دیگر قانون نمی توانند با هم مطابقت داشته باشند.

البته ، قانون خانواده در مورد بیشتر این موضوعات سنگین است. اما هر کجا که وکلای دعاوی خانواده را پیدا کنید ، آنها با استفاده از تخصص حقوقی گسترده و همدلی خارق العاده ، نقشی حیاتی در کمک به مردم برای پیمایش برخی از دوره های پرخطر زندگی خود دارند.

وکلای دعاوی خانواده چه کاری انجام می دهند؟

همانطور که از این اصطلاح پیداست ، وکلای خانواده روی مسائلی تمرکز می کنند که بر خانواده ها تأثیر دارد. آنها با مواردی مانند دادرسی طلاق ، فرزند خواندگی و حضانت فرزند سر و کار دارند. وظایف معمول شامل تهیه پیش نویس توافق نامه حضانت ، وصیت نامه ها ، توافق نامه های قبل از ازدواج و سایر اسناد است. در حالی که برخی از وکلای دعاوی خانواده درگیر دعاوی می شوند.

فراتر از دانش تخصصی ، موفقیت در مقام بهترین وکیل خانواده مهارتهای اساسی دیگر زمینه های حقوقی را می طلبد: ارتباط قوی کتبی و کلامی ، مدیریت زمان ، تفکر و تحلیل انتقادی و غیره علاوه بر این ، “مهارت های مردمی” قوی به ویژه برای وکلای دعاوی خانواده مهم است. با توجه به موضوعات عمیقا شخصی و ذاتی قانون خانواده ، توانایی برقراری ارتباط آرام و سازنده با افرادی که ممکن است از نظر عاطفی آسیب پذیر باشند یک امر ضروری است.

ویژگی های وکیل دعاوی خانواده

اولین شرط اساسی در حقوقی خانواده ، البته کسب مدرک لیسانس است. با این حال ، لازم به ذکر است که هیچ مدرک یا برنامه واحدی وجود ندارد که منجر به تحصیل در دانشکده حقوق یا حتی به ویژه حرفه خانواده شود. دانشجویانی که آرزو دارند در رشته های مختلفی مانند علوم سیاسی ، تاریخ ، اقتصاد یا تجارت در رشته حقوق دانشکده تحصیل کنند. حتی بیشتر رشته های فنی مانند مهندسی یا پرستاری می توانند پیش درآمد خوبی برای حرفه قانونی باشند. مدارک تحصیلات تکمیلی در هر تعداد رشته نیز همین است.

۱- صداقت وکیل خانواده

۲- اهتمام وکیل حقوق خانواده

۳- مهارت های ارتباطی وکیل دعاوی خانواده

۴- عینیت وکیل

۵- صبر وکیل دعاوی خانواده

۶- مهارت های تهیه سند وکیل دعاوی خانواده

۷- مهارت و تجربه وکیل دعاوی خانواده در داخل دادگاه

انواع دعاوی خانواده

پرونده های دعاوی خانواده نوعی پرونده مدنی است ، اما به طور کلی مواردی بین همسران ، والدین و فرزندان وجود دارد. دادگاه های خانواده موارد مختلفی را در رابطه با امور داخلی بررسی می کنند. رایج ترین موضوعاتی که در دادگاه خانواده رسیدگی می شود عبارتند از:

طلاق (انحلال ازدواج) : وقتی کسی می خواهد به ازدواج خود خاتمه دهد ، می تواند با تشکیل پرونده ای در دادگاه خانواده درخواست حکم دادگاه برای خاتمه ازدواج را کند. ازدواج می تواند از طریق پرونده های طلاق فسخ شود. تشکیل پرونده های طلاق یکی از انواع دعاوی خانواده به شمار رود که توسط وکیل طلاق بررسی می شود. دادگاه همچنین می تواند جدایی را صادر کند. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بخشهای طلاق ، ابطال ، یا جدایی در این سایت کسب کنید.

پدر و حضانت فرزند : هنگامی که یک مرد نیاز به سرپرستی فرزند خود دارد ، هر یک از والدین می توانند با تشکیل پرونده ای از دادگاه خانواده سرپرستی پدر و مادر حهت حضانت فرزند تعیین کنند. این امر پدر ، کودک را برای همیشه به سرپرستی در می آورد. والدین مجرد همچنین می توانند از دادگاه بخواهند که حضانت قانونی ، حضانت بدنی ، برنامه ملاقات و حمایت از فرزند را صادر کند. اطلاعات بیشتر در مورد این موارد را می توانید در بخش حضانت ، حمایت از کودک در این وب سایت پیدا کنید.

دستورات محافظت در برابر خشونت خانگی : یکی دیگر از انواع دعاوی خانواده قربانیان خشونت خانگی هستند که می توانند از دادگاه خانواده بخواهند که برای جلوگیری از سو استفاده پدر مادر ، دستورهای محافظت صادر کند.

فسخ حقوق والدین و فرزند خواندگی ها : اگر دلایل جدی وجود داشته باشد که چرا والدین دیگر نباید با والدین رابطه داشته باشند (مانند رها کردن ، بی توجهی ، بدرفتاری و غیره) ، دادگاه خانواده می تواند حقوق آن والد را فسخ کند. اگر شخص دیگری بخواهد پدر یا مادر قانونی کودک شود ، دادگاه خانواده می تواند در جایی که رابطه والدین و کودک به طور قانونی ایجاد شود ، فرزندخواندگی را به او اعطا کند.

امور نوجوانان : دادگاه خانواده بر همه مواردی که ادعاهایی درباره کودک آزاری ، بی توجهی به کودکان و یا خردسالان به مشارکت در رفتارهای غیرقانونی متهم می شوند ، نظارت می کند. این امور تا حد زیادی توسط بخش دادستان نوجوانان دادستان رسیدگی می شود. دادگاه خانواده همچنین می تواند اجازه کار برای افراد زیر سن ۱۴ سال را تأیید کند.

جهیزیه و قوانین مربوط به آن در دعاوی خانواده

جهیزیه عنوانی است که برای ایرانیان و خانواده‌های ایرانی بسیار آشناست. پس از نکاح زن و شوهر، برای آغاز یک زندگی مشترک، لوازمی احتیاج است که عرف، آن را تحت عنوان جهیزیه، وظیفه عروس و خانواده وی می‌داند. کم نیستند، خانواده‌هایی که رسم اعطای جهیزیه به دختر را بسیار حیاتی و پراهمیت می‌پندارند و حتی شاید میزان هزینه‌ای که برای خرید جهیزیه شده است را با میزان ارزش و منزلت دختر، لازم و ملزوم یکدیگر بدانند! اما بد نیست بدانید که خرید جهیزیه برای دختر، تنها جز آداب و رسوم عرفی به حساب می‌آید و در قانون جایگاهی ندارد.

بدین معنا که هیچ زوجی نمی‌تواند از همسر خود، به علت کمی و کاستی جهیزیه یا حتی نبود آن شکایت کند، چرا که زن از نظر شرعی و قانونی وظیفه‌ای برای خرید جهیزیه ندارد. خوب است بدانید، در صورتی که زن برای احترام به عرف جامعه اقدام به خرید جهیزیه کند، چنانچه اختلافی حاصل آید و منجر به جدایی شود؛ این حق را دارد که جهیزیه خود را مسترد کند یا حتی در صورتی که شوهر از روی دشمنی و عمد، خسارتی به جهیزیه زن وارد آورده باشد، حق مطالبه خسارت از شوهر را دارد.

دعاوی خانواده

 دعوای اثبات یا نفی نسب

 گاهی اوقات ممکن است، نسب مشروع طفل از سوی پدر مورد انکار قرار بگیرد، در چنین شرایطی تکلیف چیست؟ زن با استفاده از مواردی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم، قادر به اثبات نسب می‌باشد:

  1. اثبات بوسیله اماره فراش؛ یعنی آنکه بین زن و شوهر نزدیکی اتفاق افتاده، بین شش تا ده ماه از تاریخ وقوع آخرین نزدیکی، گذشته باشد و بوسیله دلایل دیگر منتفی نشده باشد.
  2. اثبات نسب یا نفی آن با شهادت شهود نیز امکانپذیر است.
  3. امروزه با پیشرفت علم پزشکی، اثبات نسب مشروع طفل بوسیله آزمایش‌های مختلفی به راحتی امکانپذیر است.

نکته حایز اهمیت آن است در صورتی که برای طفل، شناسنامه صادر شده باشد، اثبات نفی نسب به این راحتی‌ها امکان پذیر نیست.

و در آخر

 همان‌طور که مشاهده شد، دعاوی مربوط به خانواده کم نیستند. دعاوی خانوادگی حساسیت‌های بسیاری جهت حفظ  منزلت و حرمت کانون مقدس خانواده دارد. در حقوق ایران سعی شده است، قوانین به نسبت بجا و عادلانه‌ای به جهت کاهش اختلافات و مشکلات و طرح دعاوی خانوادگی، وضع شود. هرچند که با این وجود، عده بسیار زیادی از زنان یا حتی مردان، قوانین را اغراق‌ آمیز و ناعادلانه دانسته و شاید گمان می‌کنند، حقشان در این جهان هستی پایمال شده است! چنانچه شما هم در این خصوص به اختلاف و مشکل برخوردید و گمان می‌کنید، حقتان در شرف پایمال شدن است، گروه وکلای پارسیان در زمینه انواع مختلف دعاوی خانوادگی راهنمای شماست. با ما در ارتباط باشید.