دعاوی پولی و بانکی

۲۱

شهریور

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که با بانک و امور بانکی سروکار نداشته باشد. درواقع جزئی از زندگی ما، همین بانک‌ها و امور مالی هستند. خیلی هم عجیب نیست طرح انواع دعاوی بانکی و پولی طرح شده در مراجع قضایی روز به روز افزایش یابد. در این مقاله بررسی میکنیم که دعاوی بانکی به چه معناست و در ادامه به انواع دعاوی بانکی، دعاوی مالی و غیرمالی، هزینه دادرسی دعاوی مالی، دعاوی غیرمالی اعتباری، حق الوکاله دعاوی غیر مالی میپردازیم. شما را به خواندن این مطلب، دعوت می نماییم.

دعاوی پولی و بانکی

دعاوی پولی و بانکی؟ مگر بانک هم می‌تواند، طرف دعوا قرار بگیرد؟ بله چرا که نه!

مطابق با قانون و مقررات بانکی، بانک‌ها موظف هستند به جهت رشد و توسعه کسب‌وکارها و درنتیجه پیشرفت اقتصادی مملکت، وام‌های متعددی را البته با شرایط خاص خود به مردم عزیز، عرضه نمایند. اما چگونه؟

بانک‌ها جهت اعطای هر نوع وامی به مشتریان خود، شرایط خاصی دارند که در ابتدا به آن‌ها ابلاغ می‌نمایند و برای تضمین بازپرداخت وام‌های اعطا شده، اسناد تجاری مثل؛ چک و سفته، سند ملک یا یک شخص ضامن معتبر که دارای پروانه کسب و کار بوده یا کارمند رسمی دولت باشد؛ از متقاضیان وام طلب می‌کنند. حال میان بانک و شخص وام‌گیرنده و کسی که ضامن است، قراردادی منعقد می‌شود که همان قرارداد بانکی است.

در قراردادهای بانکی نیز، همانند سایر قراردادهای منعقد شده، ممکن است که یکی از طرفین یعنی بانک، وام‌گیرنده یا ضامن به تعهدات خود عمل نکنند و سبب طرح دعاوی پولی و بانکی در مراجع قضایی مربوطه گردند.

دعاوی بانکی و پولی

مهم‌ترین دعاوی پولی و بانکی

دعاوی پولی و بانکی انواع گوناگونی دارد و تعدادشان کم نیست. نگران نباشید! در ادامه قرار است به تفسیر و توضیح هریک بپردازیم.

انواع دعاوی بانکی

انواع دعاوی بانکی میتواند به دعاوی الزام به ارائه مفاصای وام، دعاوی فک رهن، دعاوی ابطال شروط قرارداد، دعاوی استرداد اسناد ضمانت تقسیم بندی شود که همین دعاوی استرداد اسناد از مهمترین طرح دعاوی بانکی هستند. کسانی که وامی دریافت میکنند یا حتی ضامن های بانکی برای فرد وام گیرنده میتوانند در صورت تخلف بانکها از قرارداد و شروط قوانین وام بانکی علیه بانک وام دهنده طرح دعوی مالی نمایند.

۱- دعوای الزام به ارائه مفاصای وام یعنی چه؟

وقتی شخصی اقدام به اخذ وام از بانک می‌نماید، هنگام پرداخت اقساط آن گاهی ممکن است، مشکلاتی پدید آید. حال تکلیف وام گیرنده چیست؟

وام گیرنده در این هنگام به دادگاه مراجعه کرده و یک دعوای حقوقی در این خصوص مطرح می‌کند. دادگاه نیز با استفاده از کارشناس رسمی دادگستری و بررسی قضایا توسط وی، تکلیف مشتری و بانک را مشخص می‌نماید.

۲- منظور از دعوای فک رهن در دعاوی پولی و بانکی چیست؟

گاهی شخص وام گیرنده برای ضمانت پرداخت اقساط وام خود، سند ملکی را در رهن بانک قرار می‌دهد و بانک موظف است به محض پرداخت اقساط وام و انجام تعهدات مربوطه توسط وام‌گیرنده، فک رهن نماید. یعنی چه؟ یعنی سند ملکی را از رهن خارج و درواقع آزاد و رها گرداند تا مالک بتواند، هرگونه تصرفی را نسبت به ملکش انجام دهد.

حال چنانچه بانک از این وظیفه خود امتناع کند، شخص می‌تواند دعوای فک رهن به طرفیت بانک مربوطه در دادگاه مطرح نماید.

در دعاوی فک رهن، کدام مرجع قضایی صالح به رسیدگی است؟

در دعوای فک رهن علیه بانک، باید به دادگاه عمومی حقوقی که در محل وقوع مال غیرمنقول یعنی همان ملک موردنظر وجود دارد، مراجعه کنیم. این دعوا مستلزم پرداخت هزینه دادرسی دعاوی مالی می‌باشد.

توجه داشته باشید که فرد وام گیرنده، مستحق دریافت اجرت‌المثل روزهایی است که بانک به طور غیرقانونی از فک رهن خودداری کرده است که ذی‌نفع می‌تواند آن را از بانک دریافت کند.

۳- دعاوی ابطال شروط موجود در قرارداد بانکی

توصیه می‌شود، قبل از انعقاد و امضای هر گونه قراردادی معنا و مفهوم هر یک از بندهای قرارداد و شروط آورده شده در آن را بدانیم و چنانچه نسبت به آن واقف نبودیم، حتما از شخصی که در این زمینه آگاهی دارد، مشورت بگیریم.

۴- دعوای استرداد اسناد ضمانت

بعد از تسویه حساب وام بانکی، بانک‌ طرف ملزم به ارائه اسناد تضمینی از وام گیرنده می باشد، در صورت تخلف مشتری می تواند طرح دعوی استرداد اسناد ضمانت وام بانکی نماید.

چرا بانک ها برای دادن وام نیازمند ضامن هستند؟

علت این است که بانک ها برای بازپرداخت وام های ارائه شده به وام گیرندگان نیازمند ضامن یا ضمانت نامه های معتبر هستند نظیر سند ملک، پروانه کسب و کار، فیش حقوقی ثابت با گردش مالی حداقل سه ماهه ، چک و سفته.

دعاوی بین بانکی چیست؟

دعاوی که از لحاظ حقوقی بین مشتری و بانک پیش می آید که اغلب افراد نمیدانند در صورت این اختلاف حق با آنهاست یا با بانک است! برای رفع چنین اختلافاتی میتوانید با یک وکیل خوب مالی مشاوره رایگان نمایید.

دعاوی مالی و غیرمالی

دعاوی مالی و غیرمالی

روند بررسی پرونده های حقوقی در بیشتر مواقع با پیچیدگی هایی خاصی مواجه میشود که گاهی وقتها صاحبان طرح دعوی را دچار سردرگمی و حیرت می نماید. از این رو یکی از مواردی که لازم است انجام شود جهت ابطال تمبر در آغاز دادرسی حقوقی، آشنایی با دعاوی مالی و غیر مالی است. در طرح دعوی مالی و غیرمالی امکان دارد طرح دعوا به دو دسته دعاوی مالی و غیرمالی تقسیم بندی شود، این تقسیم بندی طرح دعوی را مصادیق دعاوی مالی و غیرمالی میگویند.

دارایی های مالی و غیرمالی چیست؟

دارایی مالی به انگلیسی Financial Asset میشود در لغت به معنای دارایی غیرفیزیکی و نقدی که ارزش خود را از مطالبات  مورد ادعای مالکیت میگیرد و اما دارایی های غیر مالی به معنای چیزهایی که توسط نهادهای تجاری مورد استفاده قرار میگیرند، در حالی که آنها سود واقعی را به مرحله ظهور میرسانند.

مصادیق دعاوی مالی

در اینجا یک مصادیق دعاوی که مرتبط با دعاوی مالی هستند برای شما به صورت pdf لیست کردیم، میتوانید از لینک زیر دانلود کنید و آن را مطالعه نمایید. منظور از مصادیق دعای مالی یعنی مواردی که میتوان با آن طرح دعاوی مالی نمود و جزء دسته بندی طرح دعوی مالی است.

دانلود لیست مصادیق دعاوی مالی.pdf

مصادیق دعاوی غیرمالی

در ادامه با مصادیق دعاوی که مرتبط با دعاوی غیرمالی هستند آشنا میشوید، برای شما به صورت pdf لیست کردیم، میتوانید از لینک زیر دانلود کنید و آن را مطالعه نمایید. منظور از مصادیق دعای غیرمالی یعنی مواردی که میتوان با آن طرح دعاوی غیرمالی نمود و ولی جزء دسته بندی طرح دعوی مالی محسوب میشود ولی تفکیک شده از موارد بالا.

دانلود لیست مصادیق دعاوی غیرمالی.pdf

هزینه دادرسی دعاوی مالی

هزینه دادرسی طرح دعاوی مالی برای چه گرفته میشود؟ هزینه دادرسی در واقع هزینه ای است بابت رسیدگی به پرونده یا صدور حکم گرفته میشود. طرح دعوی هم مهم است که به کدام مرجع اقامه شده باشد یعنی حقوقی، کیفری، بودجه و غیره متفاوت میشود.

طبق آخرین مصوبه شورای آیین دادرسی مدنی، هزینه دادرسی دعاوی مالی و تعرفه های خدمات قضایی در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر است. شما میتوانید از لینکهای دانلودی زیر مشاهده نمایید.

هزینه های دادرسی در امور حقوقی سال ۱۴۰۰.pdf

هزینه اجرای احکام مدنی در سال ۱۴۰۰.pdf

هزینه دادرسی در دیوان عدالت اداری سال ۱۴۰۰.pdf

هزینه دادرسی در امور کیفری سال ۱۴۰۰.pdf

هزینه رسیدگی به شکایت کیفری چک سال ۱۴۰۰.pdf

هزینه رسیدگی در شورای حل اختلاف سال ۱۴۰۰.pdf

جزای نقدی مجازات موضوع تخلفات رانندگی سال ۱۴۰۰.pdf

چرا دعاوی مالی در سیستم مالی ما مهم است؟

سرمایه و دارایی های مالی مهمترین عامل توسعه سیستم مالی کشور است. از آنجا که سیستم های مالی نیازمند پول و نقدینگی هستند، نیاز دارند تا تزریق مالی در آنها برای گردش توسعه و رونق اقتصادی صورت بگیرد.

دعاوی غیرمالی

یکی از مواردی که افراد فکر میکنند اموال غیرمالی یعنی دارایی هایی که به چشم نمی آیند در حالی که این طرز فکر کاملا اشتباه است، دعاوی غیر مالی به دعاوی گفته میشود که بر فرض اثبات، نفع مالی برای شخص نداشته باشد و به طور کلی به دو دسته دعاوی غیرمالی اعتباری و دعاوی غیرمالی ذاتی تقسیم بندی میشوند.

۱- دعاوی غیرمالی اعتباری

نام دیگر آنها دعاوی غیرمالی تبعی گفته میشود اگرچه ذاتا جزء دعاوی مالی محسوب میشوند اما به دلایلی در برخی جهات از نظر حکم یا حیث حق الوکاله جزء دعاوی غیرمالی اعتباری یا غیرمالی تبعی گفته میشود، یعنی دعاوی که تعیین بهای خواسته آنها به موجب دادخواست قانونا لازم نیست. موارد زیر جزء دعاوی غیرمالی اعتباری محسوب میشوند.

دعاوی خلع ید که مالکیت آن مورد نزاع نباشد.

طرح دادخواست تقسیم و فروش اموال که مالک آن مورد نزاع نباشد.

دعوای موجر و مستاجر به استثنای مطالبه اجور مربوطه.

دعاوی مزاحمت و ممانعت از حق و تصرف عدوانی در عین غیر منقول.

۲- دعاوی غیرمالی ذاتی

دعاوی غیرمالی ذاتی در واقع به طرح دعوی گفته میشود که به صورت مستقیم قابل تبدیل به پول باشد اما فرد از آن نمیتواند استفاده نماید. مثل زوجیت، ولایت یا حق مستقیم از نفع مالی شخصی که زنده است. برای همین دعاوی زوجیت، نسب و ولایت جزء دعاوی معروف غیرمالی ذاتی هستند.

نمونه دارایی های غیر مالی چیست؟

دارایی های غیرمالی به دارایی های تولید و دارایی های غیر تولیدی تقسیم بندی میشوند. منابع اصلی آنها میتواند مثل ساختمانهای غیرمسکونی، وسایل نقلیه، تجهیزات ماشین آلات، حیواناتی که جوان نیستند، گیاهان چندساله و دارایی های ثابت ملموس!

حق الوکاله دعاوی غیر مالی

حق الوکاله دعاوی غیر مالی در واقع اشاره به دارایی های غیر نقدی و غیرمالی دارد. حق الوکاله یعنی میزان حقی که وکیل با توجه به مواد قانونی که با آن سرکار دارد اعم از حق الوکاله دعاوی حقوقی حقوقی، حق الوکاله کیفری، وکالت در دعاوی که خود این مورد دسته بندی های خاص خود را دارد تقسیم میشود، مثل دعاوی ساخت و احداث که وکیل با توجه به ملک دستمزد تعیین میکند.

دانلود میزان حق الوکاله کامل تمامی دعاوی با آیین نامه ۱۴۰۰.pdf

سخن آخر

دعاوی مالی یکی از پیچیده ترین طرح دعوی است که اکثرا با آن مواجه میشوند، مثل تعیین حق ترکه وراث که ممکن است با یک اقدام نا به جا چندین سال به طول بیانجامد. در دعاوی پولی و بانکی هم ممکن است به خاطر خطاهای بانکی صرف نظر کنید در حالی که باید تمامی سیستم های مالی، غیر مالی کشور سالم باشند درنتیجه طرح دعاوی پولی و بانکی نیاز و حق شماست، باید بدانید سیستم های پولی و بانکی انواع و اقسام بسیار و گوناگونی دارند، مشاوره با گروه وکلای پارسیان در زمینه‌های مختلف قضایی راه گشای شماست. حل مشکلات کیفری و حقوقی خود را از ما بخواهید.