تفاوت حکم و قرار در قانون مدنی

تفاوت حکم و قرار در قانون

می‌دانیم، وقتی که اختلاف یا دعوایی در دستگاه‌های مختلف قضایی مطرح می‌شود، دادستان اقدام به بررسی ادله و مدارک موجود و تحقیقات لازم می‌نماید و پس از آن، تصمیماتی را در این خصوص اتخاذ کرده و رأی مربوطه را صادر می‌نماید. آرای صادر شده توسط مراجع قضایی به دو صورت وجود دارد؛ حکم و قرار. این دو نوع رای تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر داشته که در ادامه مفصلا تفاوت حکم و قرار را توضیح خواهیم داد. با وبلاگ حقوقی ما همراه باشید.

قرار چیست؟

همان‌طور که گفته شد، آرای صادر شده توسط مراجع قضایی به دو صورت وجود دارد که یک وکیل خوب با توجه به شرایط موارد را باید پیگیری کند. یکی از انواع آرا، قرار می‌باشد. در تعریف قرار می‌توان گفت، هرگاه رأیی که توسط دادگاه صادر می‌شود در رابطه با ماهیت دعوا نبوده و همچنین به طور کلی یا جزئی قاطع دعوا نباشد، قرار نامیده می‌شود.

قرار انواع مختلفی دارد!

قرارها انواع مختلفی دارند که عبارتند از؛

    ۱-قرارهای مقدماتی یا اعدادی

    ۲-قرارهای قاطع دعوا

    ۳-قرارهای شبه قاطع دعوا

    ۴-قرارهای موقت یا توقیفی

همچنین قرارها از نظر قابلیت تجدیدنظر به دو دسته تقسیم می‌شوند؛

    ۱-قرارهای قطعی

    ۲-قرارهای غیرقطعی

قرارها از حیث قابلیت فرجام‌خواهی نیز به دو دسته دیگر تقسیم می‌شوند؛

    ۱-قرارهای نهایی

    ۲-قرارهای غیرنهایی

در ادامه به توضیح و بررسی هریک از این انواع قرارها می‌پردازیم.

قرارهای مقدماتی یا اعدادی

به قرارهایی اعدادی یا مقدماتی گفته می‌شود که درواقع، آرایی جهت آماده‌سازی صدور قرارهای نهایی یا قاطع دعوا باشند و بالطبع صدور این قرارها، پیش از ختم دادرسی می‌باشد.

قرارهای مقدماتی یا اعدادی نیز خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از؛ قرار تطبیق، قرار کارشناسی، قرار اناطه، قرار تحقیق محلی، قرار اتیان سوگند، قرار معاینه محل و قرار قرینه یا تمهیدی.

قرارهای قاطع دعوا

قرارهای قاطع دعوا همان‌طور که از نامشان نیز می‌توان دریافت، آرایی هستند که پس از صدور ان‌ها درواقع، پرونده مربوطه به طور کلی از مرجع قضایی رسیدگی‌کننده خارج می‌شود. قرارهای قاطع دعوا نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از؛ قرار رد دادخواست یا درخواست، قرار سقوط دعوا، قرار ابطال دادخواست، قرار رد دعوا و قرار عدم استماع دعوا.

 

تفاوت قرار و حکم دادگاه

 

قرارهای شبه قاطع دعوا

شاید این عنوان کمی برایتان جالب به نظر برسد. قرارهای شبه قاطع دعوا همانگونه که از نام آن نیز می‌توان پنداشت، قرارهایی هستند که با صدور ان‌ها پرونده مربوطه به طور کلی از دادگاه خارج نمی‌شود و تنها رسیدگی به آن پرونده قطع خواهد شد و چنانچه، پرونده از مرجع قضایی نیز به طور کامل خارج شود به مرجع صالح دیگری جهت رسیدگی فرستاده خواهد شد. قرار های شبه قاطع دعوا عبارتند از؛ قرارهای امتناع از رسیدگی، قرارعدم اهلیت یکی از طرفین و قرار عدم صلاحیت.

قرارهای موقت یا توقیفی

قرارهای توقیفی یا موقت به قرارهایی گفته می‌شود که همانطور که از مفهوم نام آن نیز می‌توان دریافت به طور موقت صادر می‌شوند تا از تضییع احتمالی حق و حقوق طرفین دعوا یا یکی از آن‌ها، جلوگیری نمایند. قرار درخواست دستور موقت یا قرار تأمین خواسته، نمونه‌هایی از قرارهای موقت یا توقیفی می‌باشند.

منظور از حکم دادگاه چیست؟

با توجه به آنچه در پیش رو داشتیم، مختصراً با معنا و مفهوم قرار وانواع آن آشنا شدیم. حال بهتر است به تفسیر معنای حکم بپردازیم. حکم دادگاه معنایی برخلاف قرار دارد. بدین ترتیب که هرگاه دادگاه اقدام به صدور رأیی نماید که آن رای کاملا مرتبط با ماهیت دعوا یعنی همان موضوع اصلی که برای آن دعوا مطرح گردیده‌است، باشد و همچنین قاطع دعوا بوده و دعوا را برای طرفین تمام کند و پرونده را از دادگاه مربوطه خارج سازد، گوییم که حکم صادر شده است.

انواع احکام دادگاه

احکام صادر شده در دادگاه‌ها نیز مانند قرارهای دعوا به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از؛

    ۱-احکام حقوقی

    ۲-احکام کیفری

    ۳-احکام قطعی

    ۴-احکام غیرقطعی

تفاوت حکم و قرار چیست؟

در این مقاله سعی کردیم به تفسیر و بسط کامل مفهوم آرای صادر شده در دادگاه یعنی حکم و قرار و انواع مختلف آن بپردازیم. حال خوب است به تفاوت‌های حکم و قرار به طور جزئی‌تر اشاره کنیم؛

    ۱-احکام دادگاهی می‌توانند، هم به صورت حضوری و هم غیرحضوری صادر شوند، اما قرارها تنها به صورت حضوری بوده و امکان صدور آن به صورت غیابی وجود ندارد.

    ۲-احکام صادر شده علی‌الاصول اعتبار امر مختومه دارند، اما قرارها اینگونه نمی‌باشند و تحت وجود شرایطی امکان رسیدگی مجدد به آن‌ها وجود دارد.

    ۳-احکام دادگاهی توسط قاضی صادر می‌شوند، اما صدور قرار توسط بازپرس، دادستان، دادیار و حتی مدیر دفتر شعبه نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

    ۴-حکم دادگاه در رابطه با ماهیت و موضوع اصلی دعوا بوده و همچنین قاطع دعوا می‌باشد، اما قرارها یکی از این دو شرط یا هردو آن را دارا نمی‌باشند.

    ۵-احکام دادگاهی معمولا قابل تجدیدنظر هستند، اما قرارها معمولا این قابلیت را ندارند، مگر در موارد استثنایی.

سخن آخر ما با شما کاربران گرامی…

ازاینکه مثل همیشه همراه ما هستید، ممنون و متشکریم. همان‌طور که مشاهده کردید به تفسیر انواع تفاوت حکم و قرار و همچنین انواع ان‌ها پرداختیم. چنانچه در این خصوص با مشکلی مواجه شدید، حتما از تیم تخصصی حقوقی ما مشاوره حقوقی و کمک بخواهید؛ چرا که افزایش اطلاعات حقوقی شما در زمینه‌هایی مختلف قطعا جهت تسریع روال صحیح دادرسی، کمک بسزایی به شما عزیزان می‌نماید. با ما در تماس باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]