وکالت اتفاقی

وکالت اتفاقی

همان‌طور که مستحضر هستید، برای انجام هرگونه اقدام حقوقی و حل و فصل هرگونه مشکلات و اختلافات حقوقی، باید از یک وکیل دادگستری که دارای پروانه وکالت است، کمک بگیریم و از اطلاعات حقوقی وی برای هرچه بهتر انجام شدن کارها و صرف زمان کم‌تری، بهره بجوییم. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، گاهی اوقات این امکان وجود دارد، به جای وکیل دادگستری از شخصی که اطلاعات حقوقی کافی دارد اما دارای پروانه وکالت نیست، استفاده کنیم. گروه وکلای پارسیان در این نوشتار، به توضیح معنای وکالت اتفاقی، شرایط وکالت اتفاقی، وکالت اتفاقی و تسخیری، جواز وکالت اتفاقی، ماده وکالت اتفاقی و وکیل اتفاقی می‌پردازیم! پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید!

وکالت اتفاقی چیست؟

منظور از وکالت اتفاقی چیست؟ وکیل اتفاقی کیست؟

ممکن است اشخاصی را در اطراف خود بشناسید که با وجود آنکه، وکیل دادگستری نیستند و دارای پروانه وکالت نمی‌باشند، اما به سبب رشته و مدرک تحصیلیشان یا علاقه شخصی به این حوزه یا هر علت دیگری، دارای اطلاعات حقوقی مفید و کافی باشند و بتوانند به شما در دعاوی حقوقی، مشاوره تخصصی بدهند یا حتی وکیل شما در دعاوی مختلف باشند. به این گونه وکالت‌ها، وکالتِ اتفاقی گویند و این اشخاص را وکیل اتفاقی نامند.

شرایط وکالت اتفاقی

همانطور که میدانید بسیاری از افراد با توجه به شرایط بد اقتصادی تصمیم دارند به جای اینکه هزینه صرف گرفتن وکیل دادگستری کنند، طبق قانون از وکیل معاضدتی استفاده کنند! شرایط گرفتن وکیل معاضدتی به مراتب نیازمند به آشنایی بیشتر دارد!

به طور کلی گروه وکلای پارسیان از شما خواهشمند است در صورتی که آشنایی با قوانین و مقررات به ویژه نکات و جزئیات طرح دعوا در مراجع قضایی یا دفاع در برابر دعاوی مطرح شده را ندارید، حتما از ویژگی های یک وکیل خوب آگاه باشید و این پروسه قضایی را بر عهده وکیل کارآزموده بسپارید، هر چند این را به خاطر داشته باشید که هرگونه کوتاهی در طرح دعوا یا ناآگاهی شما ممکن است آثار و تبعات جبران ناپذیری داشته باشد، برای همین درخواست یک وکیل و اینکه از وظایف وکیل، انواع وکالت و شرایط از بین رفتن قرارداد وکالت هم بدانید بد نخواهد بود، چرا که شما را با روند وظایف وکالت و شرایط آن آشنا میکند!

در شرایطی هم وجود دارد که فرد آشنایی کافی با کارهای حقوقی دارد ولی وکیل دادگستری نیست، در اینصورت به این شخص وکیل اتفاقی میگویند که شما به عنوان وکیل خود انتخاب نمودید اغلب میتوانیم کارآموزهای حقوقی هم جزء این دسته قرار دهیم!

اما چه شرایطی برای این نوع وکالت اتفاقی وجود دارد؟!

یکی از اصلی ترین شرایطی که برای این نوع وکالت اتفاق میافتد وجود خود شخص برای حضور در کلیه امور مربوطه به پرونده است، چرا؟!

علت آن است که تنها با توجه به دستور مقامات عالی قضایی، شخص وکیل دادگستری که دارای پرونده وکالت است میتواند در دادگاه حضور یابد در غیر اینصورت حتی فرد وکالت اتفاقی به شخصی داده باشد که فرد فاقد نمایندگی مختص دادگاهی است پس حضور شخص در دادگاه الزامی است و وکیل مورد نظر تنها میتواند روند اجرای پروسه دادگاهی موکل خود را انجام دهد!

بیشتر بخواهیم بررسی کنیم تنها شخص وکیل دادگستری دارای پروانه وکالت میتواند به نمایندگی از شخص در دادگاه حضور یابد، این سوال برای خیلی از مردم پیش بیاید! مخصوصا برای افراد کهنسال و پیری که توانایی حضور در دادگاه ندارند، در این صورت وجود یک وکیل دادگستری برای آسودگی روند بررسی پرونده و حضور در دادگاه در غیاب موکل خویش میتواند کار را ساده تر کند!

نتیجه گیری خیلی مختصر و سریعی بخواهیم داشته باشیم درباره وکالت اتفاقی بدین شکل است که شخصی دارای وکالت رسمی اعم از خرید و فروش ملک، وکالت تام الاختیار و… نمیتواند در مورد بررسی پرونده دادگاهی به نمایندگی از موکل خویش حضور یابد، البته قانون یک مورد بسیار مهمی را در اختیار شخص قرار میدهد این است که افراد دارای اطلاعات بدون پروانه وکالت میتوانند برای موکل خود در دادگاه حضور یابند و از حقوق آنها دفاع کنند.

پس وکیل معاضدتی وکیلی است که شخص موکل به علت ناتوانی در هزینه نتواند وکیلی از کانون وکلا برای خود مشخص نماید، صرفا آشنا به موارد حقوقی است، در مواردی که نیاز حقوقی خانواده در میان باشد مثل وکالت در طلاق، بهتر است استفاده نکنید!

وکالت اتفاقی و تسخیری

وکالت تسخیری چیست؟

طبق اصل ۳۵ ماده قانون اساسی هر فرد حق دارد برای خود وکیل اختیار کند و اگر توانایی اختیار وکیل را به دلیل هزینه های مالی نداشته باشد باید برای گرفتن وکیل امکانات لازم برای شخص فراهم آید، این نوع وکالت را وکالت تسخیری گویند و اینکه اگر دادگاه تشخیص بدهد متهم قادر به انتخاب وکیل نیست با استفاده از بودجه دادگستری برای متهم وکیل اختیار مینماید.

تعریف ساده ای بخواهیم برای وکالت تسخیری داشته باشیم در واقع وکالتی که از طرف دادگاه در امور کیفری برای دفاع از حقوق متهم به وکلای دادگستری ارجاع میشود.

وکالت تسخیری

آیا به شخصی با مجازاتهای قصاص، اعدام، سنگسار، حبس ابد نیز وکیل تسخیری تعلق میگیرد؟

بله، حتی شخصی دارای مجازتهای قصاص نفس، حکم اعدامی، حبس ابد و حتی سنگسار داشته باشد، دادگاه موظف است برای متهم وکیل تسخیری اختیار نماید.

آیا متهم میتواند وکالت تسخیری دادگاه را تغییر دهد؟

از سوی متهم غیر قابل تغییر است مگر اینکه فرزند یا همسر متهم دارای نفع شخصی در رابطه خویشاوندی بین وکیل با یکی از اصحاب پرونده وجود داشته باشد، کلا مواردی که بیطرفی و امانت وکیل را دچار شک و تردید نماید.

نکات مهم در وکالت تسخیری :

از آنجایی که میدانیم دسترسی آسان به عدالت هزینه هایی را در پی خواهد داشت، خود بنگرید و ببینید حتی برای شکایت کوچک هم باید اقدامات قانونی را به مراتب پشت سر بگذارید از تماس به پلیس و درخواست شکایت از افسر پلیس و ارجاع آن به کلانتری برای سازش دو طرف در غیر اینصورت مراتب به دادگاه و دادرسی و مراتب بالاتر فرستاده میشود که خود هزینه هایی را در بر میگیرید.

مثلا گرفتن حتی یک کپی و… برای همین طرح و اقامه دعوی یا دفاع از هر طرح دعوا در دادگستری نیاز به دانش حقوقی کافی دارد که اگر شما قادر به گرفتن وکیل خوب هستید میتوانید از آن استفاده بهینه را داشته باشید و تمامی مراحل حقوقی خود را با ارائه اسناد و ادله کافی به وکیل درجه یک، میتوانید آسوده خاطر باشید در غیر اینصورت باید با خود در این مرحله یا با سپردن اقدامات اولیه به فرد اشنا به حقوق بسپارید!

نکته مهم در وکالت اتفاقی :

نکته‌ ای که درباره وکالت اتفاقی باید بدانید این است که شخص درخواست کننده وکالت اتفاقی باید برای هر مورد وکالت خود درخواست جداگانه‌ای را ارائه نماید و این مدارک همراه با ضمایم کامل تهیه شود و آن را در اختیار کانون وکلا کند.

به طور کلی شخص متقاضی وکالت اتفاقی برای هر موکل خود و هر وکالت جداگانه یا در خصوص پرونده‌هایی که شامل تعدادی دعاوی در ارتباط با هم هستند باید به صورت جداگانه درخواست خود را به همراه مدارک لازم به کانون وکلا اعطا کند و کانون وکلا این حق را دارند تا برای سنجش علمی و تجربی شخص از او مصاحبه کنند و طبق اختیارات که دارند به پذیرش یا رد درخواست آنها اقدام نمایند و در نهایت تشکیل پرونده به‌منظور بررسی درخواست متقاضی و اخذ جواز وکالت اتفاقی با مبلغی که توسط رییس هیئت‌ کانون وکلا در هر سال تعیین و اعلام میشود، واریز نماید و آن جواز را کسب نماید.

وکالت اتفاقی در سال چند مرتبه مجاز است؟

شخصی که معلومات کافی در حقوقی یا وکالت دارد اما هیچگونه پرونده وکالتی ندارد میتواند برای بستگان نسبی مثل خواهر، عمو، خاله و غیره یا سببی مثل همسر، مادر، پدر و غیره وکالت بگیرد اما بیش از سه مرتبه در سال چنین اجازه ای به او داده نمیشود!

جواز وکالت اتفاقی

برای وکالت اتفاقی نیاز به جواز خاصی دارد؟

صدور مجوز برای انجام وکالت اتفاقی نیاز به درخواست کتبی دارد، شخص باید به همراه درخواست صدور جواز وکالت اتفاقی، فتوکپی مدارک لازمه را به کانون وکلا تحویل دهد:

 1. اگر فرد مذکور مشمول خدمت نظام وظیفه است، باید فتوکپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم خود را نیز ارائه نماید.
 2. فتوکپی صفحات اصلی شناسنامه و دو قطعه عکس ( فردی که دارای سواد است باید آخرین مدرک تحصیلی خود را نیز کپی کند!)
 3. فتوکپی شناسنامه موکلان یا موکل انتخابی و مدارک درخواست کتبی که قرابت شخص را اثبات نماید!
 4. ارائه تمامی موارد قضایی اعم از اخطاریه و گواهی های مرجع رسیدگی در مورد پرونده ها و وقت رسیدگی به دعاوی طرح شده!
 5. اصل درخواست فرم تهیه شده موکل به عنوان کانون وکلا که شخص موکل آن را امضاء نموده و یا در یکی از دفاتر اسناد رسمی گواهی نموده است!

ماده وکالت اتفاقی

ماده ۱ قانون وکالت :

مطابق آیین نامه باید شخص متقاضی درخواست اخذ جواز وکالت نماید و تمامی میزان تحصیلات، تجربیات، معرفی کامل شخصی خود به همراه سایر موارد که اثبات بر دلایلی زبانی وی باشد ارائه نماید و پس از امضاء درخواست آن را در دفتر کانون وکلا ثبت نماید.

ماده‌ ۲ قانون وکالت :

طبق آیینه نامه مصوبه سال ۱۳۱۵ افرادی که دانش کافی در وکالت دارند ولی شغل آنها مرتبط با وکالت در دادگستری نیست، تنها برای افرادی سببی و نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم وکالت دریافت نمایند، ممکن است به آن‌ها در سال سه نوبت جواز وکالت اتفاقی داده شود.

وکیل اتفاقی

اخذ وکیل اتفاقی چه شرایطی دارد؟

اگر تصمیم دارید، برای انجام امور حقوقی خود، یک وکیل اتفاقی اخذ کنید، لازم است بدانید که شخص باید شرایط  خاصی داشته باشد؛ اول آنکه وکیل اتفاقی باید از دانش و اطلاعات حقوقی کافی بهره‌مند باشد و وکیل دادگستری نباشد، دوم آنکه لازم است بدانید، وکیل اتفاقی در یک سال، نهایتا تا سه مرتبه اجازه دارد، وکالت کند و این امر نیز تنها برای خویشان سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم میسر است.

وکالت اتفاقی

انواع وکالت کدامند؟

 1. وکالت بلاعزل
 2. وکالت مطلق
 3. وکالت مقید
 4. وکالت غیرقضایی
 5. وکالت قضایی
 6. وکالت تعینی
 7. وکالت اتفاقی
 8. وکالت معاضدتی
 9. وکالت تسخیری
 10. وکالت اشخاص حقوقی ( عمومی)
 11. وکالت اشخاص حقوقی (خصوصی)
 12. وکالت در مطالعه پرونده

وکالت اتفاقی

جهت وکالت اتفاقی چه مدارکی لازم است؟

شخصی که متقاضی وکالت اتفاقی است، باید مدارک زیر را به همراه داشته باشد:

 1. مدارک شناسایی وکیل اتفاقی و موکل یا رونوشتی از آن
 2. درخواست کتبی موکل جهت اخذ وکیل اتفاقی
 3. اسناد و مدارکی که ثابت کند، وکیل با موکل رابطه خویشاوندی دارد.
 4. کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی وکیل اتفاقی
 5. رونوشتی از آخرین مدرک تحصیلی
 6. دو قطعه عکس
 7. مدرک یا گواهی که نشان دهد، زمان رسیدگی به پرونده در مراجع قضایی فرا رسیده است.
 8. الصاق تمبر ده هزار ریالی

لازم به توضیح است، شخصی که متقاضی وکالت اتفاقی می‌باشد، علاوه بر به همراه داشتن مدارک فوق، باید خود را در کانون وکلا، به طور کامل معرفی نماید، از تجربیات خود، علت درخواست خود، نسبتی که با موکل دارد، موضوع وکالت و… سخن بگوید.

وظیفه کانون وکلای دادگستری جهت وکالت اتفاقی چیست؟ 

کانون وکلای دادگستری، پس از اخذ مدارک لازم و بررسی شرایط شخص متقاضی وکالت اتفاقی، موظف است، وی را از لحاظ تجربه و توان عملی لازم و اطلاعات و دانش حقوقی کافی مورد سنجش قرار دهد و در صورتی که وی در این امر کاملا موفق باشد، مجوز وکالت اتفاقی را به او اعطا نماید.

تفاوت وکیل اتفاقی با دیگر وکلا چیست؟

بهتر است بدانید، وکیل اتفاقی با سایر وکلا کاملا متفاوت است که در ادامه به آن اشاره‌ می‌کنیم:

وکیل اتفاقی تنها در مدت محدودی (نهایتا، سه مرتبه در سال) امکان وکالت دارد، ولی سایر وکلا محدودیتی ندارند.

وکیل اتفاقی، تنها برای خویشاوندان خویش می‌تواند، وکالت کند.

سایر وکلا دارای مدرک تحصیلی رشته حقوق می‌باشند که در آزمون‌های مربوطه شرکت کرده، پس از قبولی، گذراندن دوره کارآموزی و سپس اقامه سوگند، امکان وکالت در دعاوی مختلف حقوقی را دارند. اما وکیل اتفاقی این مراحل را طی نکرده و تنها دارای اطلاعات حقوقی کافی است.

وکلا دارای پروانه وکالت از سوی کانون وکلای دادگستری یا قوه قضائیه می‌باشند، اما وکیل اتفاقی دارای پروانه وکالت نیست.

وکیل اتفاقی و تسخیری

حرف آخر…

این امکان وجود دارد، طبق صلاحدید کانون وکلا اعطای درخواست و مدارک به صورت جداگانه لازم نباشد و با یک مرتبه نیز کفایت کند. در این نوشتار سعی کردیم شما را با عناوین وکالت اتفاقی، وکیل اتفاقی و شرایط و مدارک لازم آن، بیشتر آشنا کنیم. از اینکه تا آخر این مقاله ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم. در صورتی که در این خصوص نیازمند راهنمایی و مشاوره‌های بیشتری باشید، می‌توانید با وکلا و مشاوران متخصص گروه وکلای پارسیان در ارتباط باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]