تبدیل مجازات

تبدیل مجازات و شرایط آن

همان‌طور که مستحضرید، وقوع هر جرمی مجازاتی را با خود به همراه دارد. مجازات تعیین شده در قانون با توجه به نوع جرم و دیگر شرایط موجود، متفاوت است. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید، گاهی امکان تبدیل مجازات نیز وجود دارد. اما چگونه؟  گروه وکلای پارسیان مقاله‌ای تهیه کرده و در این خصوص، مفصلا صحبت کرده‌است. با ما همراه باشید.

منظور از تبدیل مجازات چیست؟

چند سال پیش یعنی دقیقا سال ٩٢، قانون جدیدی وضع شد و به تصویب نهایی رسید که همان اوایل کمی برای مقامات قضایی و حتی مردم عام جالب به نظر می‌رسید. این قانون درواقع از تبدیلِ مجازات آن هم مجازات حبس سخن گفت. در طی این قانون، مجازات حبس می‌تواند، تحت شرایطی امکان تبدیل داشته باشد. یعنی گاهی چنانچه قاضی دادگاه تشخیص دهد که شخص مجرم که به مجازات حبس محکوم شده‌است، شرایط لازم را دارد، مجازات دیگری را به جای حبس برای وی در نظر می‌گیرد و گاهی نیز براساس قانون، حتما و به صورت اجباری باید، مجازات دیگری جایگزین حبس شود که در اینصورت وابسته به نظر قاضی نبوده و اجباریست.

اما این شرایط دقیقا چیست؟ با ما همراه باشید تا به شما بگوییم.

تبدیل مجازات چه شرایطی دارد؟

درست است که قانونی جهت تبدیلِ مجازات تصویب شده‌است، اما این کار به این راحتی‌ها هم نیست و شرایط خاص خود را دارد که این شرایط با توجه به نوع جرم که عمدی باشد یا غیرعمد، نوع و میزان محکومیت و نحوه اجرای آن، متفاوت است. در ادامه به شرایط آن به طور کلی اشاره می‌کنیم؛

   ۱-چنانچه از سوی دادگاه، تبدیل مجازات مجرم الزامی و ضروری شناخته شود.

   ۲-چنانچه شاکی از فرد مجرم گذشت کند.

   ۳-چنانچه شخص متهم اصلا شاکی خصوصی نداشته باشد.

شرایط تبدیلِ مجازات در جرایم عمدی چگونه است؟

   ۱-چنانچه شخصی مرتکب جرم عمدی شود و مجازات حبس تا ٣ ماه برای وی در نظر گرفته شود، تبدیلِ مجازات او الزامیست.

   ۲-چنانچه شخصی مرتکب جرم عمدی شده و حبس از ٣ ماه و ١ روز تا ۶ ماه، برای وی درنظر گرفته شود و مجرم دارای موانع ذکرشده در قانون نباشد، تبدیل مجازات او ضروریست.

   ۳-درصورتیکه مجازات حبس جرم عمدی از ۶ ماه تا ١ سال بوده و مجرم، موانع ذکرشده در قانون را نداشته باشد، تبدیلِ مجازات وی اختیاری می‌باشد.

   ۴-چنانچه مجازات حبس در جرم عمدی بیش از ١ سال باشد و میزان مدت حبس توسط دادگاه به کم‌تر از ١ سال تخفیف داده نشود، تبدیل مجازات اختیاری و چنانچه میزان محکومیت تخفیف داده شود، تبدیلِ مجازات ممنوع می‌باشد.

   ۵-چنانچه مجرم، مرتکب تعدادی جرایم عمدی شده باشد که مجازات حبس آن‌ها بیش از ۶ ماه است، تبدیل مجازات حبس وی، ممنوع است.

 

تبدیل مجازات

 

چه مواردی مانع تبدیل مجازات جایگزین حبس می‌باشند؟

همان‌طور که در بالا مشاهده کردید، گاهی عواملی در قانون وجود دارند که مانع تبدیل مجازات جایگزین حبس می‌شوند. چنانچه شخصی واجد این گونه سوابق باشد و از زمان اجرای آن ۵ سال یا بیش از آن نگذشته باشد، امکان تبدیلِ مجازات را ندارد. این موانع عبارتند از؛

    ۱-وجود سابقه بیش از یک مورد محکومیت قطعی به حبس تا ۶ ماه

    ۲-داشتن یک مورد سابقه محکومیت قطعی حبس بیش از ۶ ماه

شرایط تبدیل مجازات در جرایم غیرعمدی چگونه است؟

    ۱-چنانچه شخص مرتکب به جرم غیرعمدی به مجازات حبس برای مدت کمتر از ٢ سال محکوم شود، تبدیلِ مجازات وی اجباریست.

    ۲-چنانچه شخص مرتکب به جرم غیرعمدی به مجازات حبس برای مدت بیش از ٢ سال محکوم گردد، تبدیلِ مجازات وی اختیاریست.

چه مجازات‌هایی می‌توانند، جایگزین حبس شوند؟

همان‌طور که توضیح داده شد، گاهی تبدیل مجازات حبس اجباری و گاهی اختیاریست و بسته به نظر و صلاحدید قاضی می‌باشد. اما چه مجازات‌هایی معمولا جایگزین مجازات حبس قرار می‌گیرند؟ در ادامه به آن اشاره می‌کنیم؛

   ۱-محروم شدن از حقوق اجتماعی

   ۲-جزای نقدی

   ۳-دوره مراقبت

   ۴-ارائه خدمات عمومی رایگان به مردم

   ۵-جزای نقدی روزانه

خوب است در رابطه با تبدیل مجازات بدانیم:

   ۱-در جرایم علیه امنیت عمومی داخلی و خارجی، امکان تبدیل مجازات حبس وجود ندارد.

   ۲-چنانچه قاضی، حکم تبدیلِ مجازات جایگزین حبس صادر کند، حکم اولیه صادر شده و میزان آن را نیز در حکم قید می‌کند تا چنانچه مجرم از دستورات پیروی نکرده و وظایفش را به درستی انجام ندهد یا اصلا امکان اجرای تبدیلِ مجازات جایگزین فراهم نشود، همان مجازات اصلی حبس را برای مجرم به اجرا بگذارند.

 

تبدیل مجازات

 

اصلا چرا تبدیل مجازات…؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که علت وضع این قانون چیست؟ چرا تحت شرایطی شخصی که حتی به عمد مرتکب جرمی شده است، باید مجازات خفیف‌تری برای مجازات حبس وی جایگزین شود؟

با این وجود که در اوایل عده بسیاری مخالف وضع این قانون بودند، اما نباید منکر این قضیه شد که چنین قانونی بسیار برای خود شخص مجرم و البته کل جامعه مفید و کارآمد است و علاوه‌بر آن نقش بسزایی را به جهت کاهش جرم و حتی تکرار نشدن جرم توسط متهم ایفا می‌کند. چرا که از بدآموزی چنین اشخاصی که فاقد سابقه کیفری هستند، توسط زندانیان باسابقه جلوگیری می‌شود.

علاوه بر آن با کم شدن تعداد زندانیان، هزینه‌هایی که باید صرف نگهداری آنان شود به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.

در نهایت…

از همراهی شما سپاسگزاریم. اگر در خصوص قوانین مربوط به تبدیل مجازات و جایگزین آن سوالی دارید از ما بپرسید. گروه وکلای پارسیان، متشکل از تعدادی وکیل پایه یک آگاه و خبره دادگستری است که دارای سال‌ها تجربه موفق و درخشان در زمینه پرونده‌های کیفری می‌باشند. با ما در تماس باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]