جرم ضبط صدا

جرم ضبط صدای دیگران و نکات حقوقی آن

نمی دانم تا به حال برایتان پیش آمده یا نه که کسی به حریم خصوصی شما، مثل اطلاعات گوشی همراهتان، نامه‌های پستی، ایمیل، اطلاعات پیامکی و… تجاوز کرده یا صدای شما را به طریقی ضبط و از آن سواستفاده کرده باشد. در این نوشتار قرار است به تشریح جرم ضبط صدا، ضبط صدای پنهانی و حتی ضبط صدای همسر و موارد سوء استفاده از آن میپردازیم، با گروه وکلای پارسیان همراه باشید.

رعایت حریم خصوصی افراد، واجب است!

یکی از مهم‌ترین مصادیق در حقوق شهروندی، حفظ حریم خصوصی و شخصی افراد و فاش نکردن اطلاعات شخصی و اسرارشان می‌باشد. مکالمات تلفنی افراد، نامه‌ها، ایمیل، اطلاعات موجود در تلفن همراه، حریم منزل و محل کارشان، همه و همه جز حریم خصوصی افراد به حساب می‌آید. چنانچه شخصی حریم شخصی دیگران را حفظ نکند و بهآن تجاوز نماید با قانون و مجازات آن طرف خواهد بود. یکی از مواردی که سبب می‌شود به حریم خصوصی افراد خلل وارد شود، استراق سمع می‌باشد، در ادامه به مفهوم آن می‌پردازیم.

جرم ضبط صدا

منظور از استراق سمع چیست؟

استراق از نظر لغوی به معنای سرقت، دزدی و کار پنهانی است. بدین ترتیب روشن است، عبارت استراق سمع، مفهوم گوش کردن به سخن کسی به طور مخفیانه و پنهانی را دارد. در قوانین جزا، چنانچه شخصی، مکالمات دیگری را به طور مخفیانه و غیرقانونی گوش دهد و اقدام به ضبط مکالمات دیگران نماید، مرتکب استراق سمع یا شنود غیرقانونی شده است که در شرایطی جرم است و مجازات به همراه دارد.

جرم ضبط صدای همسر

ضبط صدای همسر جرم است؟

یکی از مواردی که اکثرا سوال برایشان پیش آمده، این است که آیا شنود یا ضبط صدای همسر به موجب اثبات جرایم انجام گرفته جرم تلقی میشود یا خیر؟

بعضی ها فکر میکنند چون همسر قانونی آنها هستند، میتوانند از تمامی امکانات برخوردار باشند و برای اثبات هر چیزی یا هر چیز غیر ممکنی را ممکن سازند! خیر اینگونه هم که فکر میکنند نیست!

فکر کنید همسر شما با فردی غریبه در حال گفتگو است، همسرتان شما را به شک میندازد، چه بسا میتواند این گفتگو یک گفتگوی شخصی باشد که حاوی الفاظ رکیک بوده و ممکن است خیلی از این صحبتها و مکالمات از روی شوخی بوده باشد و فرد را به شک بیندازد و حتی در بعضی موارد دیده شده است که عامل بسیاری از مواردی همچون بحث حق مهریه، طلاق، قتل نفس، دعاوی خانوادگی و … پیش میاید!

از نظر کارشناسان حقوقی برای این عمل ضمانت اجراهایی در محاکم در نظر گرفته شده است، این عمل غیراخلاقی و هتک حرمت و تعرض به حریم خصوصی افراد محسوب میشود که به موجب قانون مجازات اسلامی، قوانین اساسی و قوانین جرایم رایانه ای و… ممنوع است.

نکته بسیار مهم : در جاهایی که نیازمند اجرای قانون هست و نیاز به تکرار رسیدگی مجدد چه در زمینه مدنی چه کیفری که به آن اعاده دادرسی کیفری میگویند، میتوان برای اثبات جرم در محکمه از صدای ضبط شده تایید شده که بهتر است به صورت ویدیویی باشد تا امکان رد و بالعکس ارتکاب جرم برای خود شما به وجود نیاید.

جرم ضبط صدا

جرم ضبط صدای مکالمه

آیا همواره ضبط صدا در مکالمات تلفنی جرم تلقی می‌شود؟

خیر. اگر شخصی اقدام به ضبط صدا یا مکالمات تلفنی دیگران کند ولی نیت شوم و قصد مجرمانه‌ای نداشته باشد و از آن هیچگونه سو‌ء استفاده‌ای ننماید، مجرم نیست! در حقیقت زمانی می‌توان، شخصی را مرتکب جرم کیفری ضبط صدای دیگران تلقی نمود که وی از صدای ضبط شده، سوء استفاده نماید و اقدام به افشای آن کند، بدین ترتیب با وجود سایر شرایط حاکم، شخص مرتکب جرم تلقی می‌شود و حتی میتواند به مرحله کیفرخواست و اعتراض به آن حکم به وجود آید.

همچنین اشخاصی هستند که به اقتضای حرفه و کار خود به ضبط صدای دیگران احتیاج دارند؛ مانند خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و گاهی نیز وکلا! علاوه‌برآن، تعدادی از موسسات خصوصی و دولتی وجود دارند که به جهت نظارت و کنترل اقدامات یا با هدف آموزش، اقدام به ضبط مکالمات کرده که البته در ابتدای گفتگو به مخاطب اعلام می‌کنند، این گونه موسسات نیز مجرم تلقی نمی‌شوند.

جرم ضبط صدا با گوشی

در صورتی که شواهد نشان دهد که فردی متهم به ضبط صدا با گوشی است، میتواند با ارائه مستندات و شواهد موجود از آنها شکایت نمایند و اگر این موارد به منظور تخریب نظم عمومی جامعه باشد، بدون در نظر گرفتن تخفیف فرد متهم دستگیر و در صورت اثبات جرایم، مجرم به دست قانون سپرده خواهد شد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران با آن برخورد خواهد شد!

مثلا، آیا میدانستید تعدادی از مجرمین با ضبط صدا از طریق گوشی به جرم کیف قاپی متهم میشوند، آنها مظنونین را به بهانه ضبط صدای آنها به محل موردنظر میکشانند و اخاذی میکنند!

ضبط صدای پنهانی

در بسیاری از جرایمی که در دادگاه ها با آن مواجه هستیم، پخش مواردی است که فرد مظنون نمیداند که این صدا یا تصویری که در شبکه های مجازی انتشار داده است کار چه شخصی است! در اینگونه موارد شخص مظنون باید مستندات خود را در اختیار پلیس فتا قرار دهد تا به آن رسیدگی کند! بیشتر این پرونده ها قبل از رسیدن به دادگاه توسط پلیس حل و فصل میشود!

آیا می توانید صدای کسی را بدون رضایت او ضبط کنید؟

خیر، در صورتی که فرد انکار نماید، حتما باید از طریق موارد قانونی آن را تایید نماید، چرا که اگر روزی انتشار یابد فرد متهم، مجرم شناخته خواهد شد و برابر قانون با آن برخورد خواهد شد! حتی اگر شخصی موجب جدایی زوجین شود!

در بعضی از موارد مشاهده شده است که فرد با ضبط صدا و تصویر مظنونین و دست بردن به اطلاعات شخصی آنها اعم از ثبت سندهای ملکی و چه در موارد حقوقی آنها به جرم جعل امضاء دستگیر شده اند!

آیا می توانید صدای مردم را ضبط کنید؟

حتما توجه داشته باشید، ضبط صدای مردم که به قصد آزار و اذیت آنها باشد جرم تلقی شده و برابر قانون با آنها برخورد خواهد شد، لذا خواهشمندیم این موارد را رعایت کنید که حتی اگر هم شوخی باشد، کاری غیر اخلاقی است و فرد میتواند بر علیه شخصی که صدای آن را ضبط نموده شکایت نماید!

این نکته را توجه داشته باشید که در بسیاری از این موارد، افراد آنها را در نظر نمیگیرند و از آنها میگذرند و این بدان نیست که فرد نمیتواند این عمل را از طریق قانونی دنبال نماید! هرچند اگر مسئله جدی تر باشد این اقدام میتواند از طریق پلیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات و پلیس پیشگیری از جرایم رصد شود و مجرمین تحت پیگرد قانونی قرار گیرند! مثل اخاذی با گروگانگیری!

نتیجه گیری : در مواردی که اشخاصی قصد تخریب اموال عمومی، برهم زدن نظم اجتماعی و تخریب زیستگاه محیط زیستی یا اجتماعی دارند میتوان با ارائه ویدیو از شخص خاطی آن را محکوم نمود! یکی از مواردی که خیلی مهم است و اکثرا فکر میکنید زیاد مهم نباشد میتواند مصرف بی رویه آب باشد!

ضبط مکالمات دیگران

شاید موارد زیادی را در رابطه با ضبط مکالمات دیگران به گوشتان خورده باشد، در مواردی افرادی پیدا میشوند که به قصد اخاذی از اشخاص دست به اقداماتی ناخوشایند میزنند، این افراد ممکن است با ضبط مکالمات و ویدیو آنها، اشخاص را درگیر یک طعمه کنند!

اینگونه افراد طبق حقوق انسانی قانون اساسی کشور مجرم تلقی شده و حتی ارائه مستندات و ضبط مکالمات برای دیگران در صورت صحت و سقم آنها باز مجرم شناخته خواهند شد و برابر قانون با آنها برخورد خواهد شد!

کسانی که قصد اذیت و آزار شما را دارد حالا به هرگونه ای اعم از ضبط مکالمات محرمانه شما با دیگران، تهدید باشد! جرم تهدید دیگران کمتر از یک گرونگاگیری مسلحانه نیست!

حتما با یک وکیل در میان بگذارید و قبل از آنکه از آنها شکایت کنید مسیر قانونی صحیح را به وکلای دادگستری بسپارید تا با آسودگی خاطر بتوانید این مجرمین را به دام بیاندازید و آنها را به سزای اعمالشان برسانید!

ضبط مکالمه جرم است؟

مجازات جرم ضبط صدا چیست؟

همان‌طور که بیان کردیم، صرفا ضبط صدای دیگران بدون قصد مجرمانه و سوء استفاده از آن، جرم نیست. همچنین برای افرادی که به اقتضای کارشان مجبور به این کار هستند یا به جهت امنیت عمومی کشور و احقاق حقوق دیگران مطابق با قانون و دستور قاضی اقدام به ضبط صدا یا مکالمات تلفنی می‌نمایند، مجرم به حساب نمی آیند.

اما در صورتیکه مأموران دولتی بدون مجوز قانونی و دستور مقامات محترم قضایی، صدا و مکالمات دیگران را ضبط نمایند و سپس اقدام به افشای اطلاعات آنان کنند، مجازات حبس از ١ سال تا ٣ سال و جزای نقدی از ۶ میلیون ریال تا ١٨ میلیون ریال، برایشان درنظر گرفته شده‌است.

علاوه بر آن، اگر شخصی محتوای انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه‌های مخابراتی یا رایانه‌ای یا امواج نوری و الکترومغناطیسی را به صورت غیرقانونی و بدون مجوز، شنود کند، مجازاتی به همراه خواهد داشت که عبارت است از؛ جزای نقدی از ١٠ تا ۴٠ میلیون ریال یا مجازات حبس از ۶ ماه تا ٢ سال یا هردو آن‌ها بسته به شرایط موجود و صلاحدید قاضی.

آیا ضبط صدا مدرک اثبات کننده در دادگاه به حساب می‌آید؟

خیر. تعداد زیادی از افراد تصور می‌کنند، اگر صدای دیگران را ضبط کنند، روزی برایشان مدرکی جهت اثبات در دادگاه به حساب می‌آید و حسابی کارشان را راه می‌اندازد! اما جالب است بدانید که اصلا اینطور نیست.

صدای ضبط شده افراد، مدرکی جهت اثبات دعوا به شمار نمی‌آید و چه بسا در بسیاری از موارد شما به علت جرم ضبط صدای دیگران، محکوم هم خواهید شد.

دلایلی که می‌تواند، اثبات کننده یک جرم در دادگاه باشد؛ تنها اقرار، شهادت، علم قاضی و قسم می‌باشد.

اصلا از مجازاتش هم که بگذریم از لحاظ شرعی و انسانی بهتر است، هیچ‌گاه به فکر ضبط صدای دیگران نیفتیم چرا که گاهی ممکن است به دلیل نداشتن اطلاعات حقوقی کافی مرتکب جرم ضبط صدا شویم.

سخن آخر گروه وکلای پارسیان…

از اینکه تا آخر این نوشته که تهیه شده از گروه وکلای پارسیان می‌باشد، ما را همراهی کردید از شما متشکریم.

در این نوشتار سعی شد تا حد ممکن از جرم ضبط صدای دیگران، شنود غیرقانونی و مجازات آن سخن گفته شود، بازهم چنانچه مسئله‌ای برایتان مبهم مانده یا پرسشی ذهنتان را مشغول کرده است از طرح آن با وکلای متخصص و کارشناسان ما اجتناب نکنید، گروه وکلای پارسیان خدمات حقوقی خوبی به شما عزیزان ارائه خواهد داد، کافی است به صورت رایگان با مشاورین متخصص در قسمت تماس با ما سایت در ارتباط باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]