دادخواست

دادخواست و چگونگی تنظیم آن

ممکن است برای هر یک از افراد در بخش های گوناگون زندگی مشکلاتی به وجود آید که نیاز به طرح آن در مراجع قضایی باشد. برای مثال مرد میخواهد زن خود را طلاق دهد، یا کارفرما میخواهد پیمانکار را مجبور به انجام تعهداتش نماید. هر یک نیازمند طرح دادخواست است که در ادامه ی مطلب به بیان ویژگی های برگ‌دادخواست و چگونگی تنظیم برگ‌دادخواست خواهیم پرداخت. گروه وکلای پارسیان در این نوشتار ابتدا تعریفی مختصر از دادخواست ارائه میکند و سپس نحوه تنظیم دادخواست را آموزش میدهد.

دادخواست چیست؟

زمانی که یک فرد چنین قصدی را دارد که بر ضد فردی دیگر اقامه‌ی دعوی نماید آن فرد به عنوان خواهان دعوا شناخته می‌شود. و طرف مقابلِ او که اقامه ی دعوی نسبت به او صورت گرفته خوانده می‌باشد. خواهان باید اقامه ی دعوی را بر یک برگه که دادخواست نام دارد طرح کند. از این جهت میتوان چنین گفت که شروع به رسیدگی در راستای خواسته‌ی خواهان نیازمند تنظیم دادخواست است.

اقسام گوناگون دادخواست:

۱- دادخواست مخصوصی که در دادگاه بدوی ارائه شده و رسیدگی می‌گردد.

۲- دادخواست ویژه در زمینه ی واخواهی.

۳- دادخواست مخصوصی که در شورای حل اختلاف ارائه شده و رسیدگی می‌گردد.

۴- دادخواست مخصوصی که در دیوان عدالت اداری ارائه شده و رسیدگی می‌گردد.

۵- دادخواست مخصوصی که در دادگاه تجدید نظر ارائه شده و رسیدگی می‌گردد.

۶- دادخواست ویژه در زمینه فرجام خواهی.

موضوعاتی که در برگ دادخواست ذکر میشوند عبارتند از:

۱- نام و نام خانوادگی خواهان (فردی که دادخواست تنظیم میکند) و خوانده (فردی که دادخواست بر ضد او تنظیم میشود)ِ.

۲- نام پدر خواهان و خوانده.

۳- تاریخ تولد خواهان و خوانده.

۴- آدرس خواهان و خوانده.

۵- شغل خواهان و خوانده.

۶- بیان مشخصات وکیل همچون نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، آدرس.

۷- ذکر خواسته و بها در قسمت تعیین شده: خواسته و بها باید به طور دقیق در قسمت تعیین شده بیان شود.

گاه ممکن است خواهان نسبت به آدرس محل سکونت خوانده مطلّع نباشد، در چنین مواقعی سه مرتبه در روزنامه آگهی درج میشود. هدف از درج آگهی در روزنامه حضور خوانده در دادگاه خواهد بود. در صورتی که خوانده در دادگاه حاضر نشود حکم دادگاه به صورت غیابی صادر میشود و نهایتاً نیاز به نگرانی خواهان نخواهد بود.

برگ دادخواست از نمونه برگه هایی است که به جهت رسیدگی در دادگاه ها به آن بسنده میشود. باید در تنظیم دادخواست به برخی نکات توجه داشت از جمله ی این نکات عبارتند از:

اولین نکته آن است که دادگاه بدون ارائه دادخواست از سوی خواهان به خواسته ی وی رسیدگی نمی‌کند. از این جهت خواهان ملزم است خواسته ی خود را ضمن دادخواست بیان کند. دادخواست ارائه شده در دادگاه باید به صورت سلیس، روان و به زبان فارسی تنظیم شده باشد. در دادخواست تنظیم شده مشخصات دو طرف حدالامکان به صورت دقیق بیان شود. آنچه که خواهان در راستای مطالبه ی آن اقدام به تنظیم دادخواست نموده باید دقیق ذکر شود.  

تنظیم دادخواست

     *** پیشنهاد مطالعه:

حق انتفاع چیست؟

وکیل خانواده

همه چیز در مورد دیه

آیا درخواست و دادخواست با یک دیگر تفاوت دارند؟

بله، درخواست و دادخواست با یک دیگر تفاوت دارند.

از جمله درخواست های مهم میتوان به:

درخواست از دادگاه در راستای تعیین قیم و یا درخواست صدور گواهی به جهت انحصار وراثت اشاره کرد.

یکی از تفاوت های بسیار روشن میان درخواست و دادخواست، در آن است که دادخواست به طور حتم باید به دادگاه تسلیم شود.

طرح شکایت در دعاوی کیفری چگونه است؟

دعاوی کیفری از جمله دعاوی هستند که ضمن آن یک جرم صورت گرفته است. بزه دیده (شخصی که جرم بر روی او صورت گرفته است) خواستار مجازات بزهکار (شخصی که جرم را انجام داده است) میباشد.

از جمله جرم هایی که ممکن است بزه دیده در آن اقامه ی دعوی کند عبارت است از:

  • کلاهبرداری
  • سرقت
  • جعل
  • توهین و افترا
  • تهدید

برای جرایم کیفری در قانون مجازات اسلامی مجازات مشخصی تعیین شده است. ممکن است در برخی موارد فرد بتواند با اتخاذ یکی از مراحل کیفری یا حقوقی خواستار رسیدگی به جرم صورت گرفته شود.

برای مثال:

پیگیری چک برگشتی با روش حقوقی یا کیفری:

مراجعه به دادگاه حقوقی:

پیگیری چک برگشتی با روش حقوقی یا کیفری با عدم امکان پیگیری ثبتی، به دلیل عدم امکان معرفی اموالی از صادر کننده جهت بازداشت اموال و پرداخت چک. در این صورت دارنده چک برگشتی میتواند به دادگاه مراجعه نماید. یا با عدم امکان پیگیری کیفری، به دلیل عدم امکان مرور زمان شش ماهه تعقیب.

طرح دعوی ابتدا در مرجع حقوقی و سپس مرجع کیفری:

اگر دعوی ضرر و زیان ابتدا در مرجع حقوقی بیان شده باشد دعوای مذکور قابل طرح در دادگاه کیفری نیست مگر اینکه دارنده چک برگشتی پس از اقامه دعوای حقوقی متوجه شود که موضوع دارنده ی جنبه کیفری است که در این صورت با انتقال دعوا، به دادگاه کیفری مراجعه میکند.

طرح دعوی ابتدا در مراجع کیفری و سپس مراجع حقوقی:

دارنده چک برگشتی میتواند با انتقال دعوای کیفری برای مطالبه ضرر و زیان به دادگاه حقوقی مراجعه کند و اگر قبلاً هزینه دادرسی را داده نیاز به پرداخت دوباره هزینه دادرسی نیست. در دعاوی کیفری ابتدا باید فرد شکایت کننده و فردی که از او به عنوان مجرم شکایت شده است در دادسرا شناخته شوند. پس از آن دادسرا کیفر خواست صادر کرده و از دادگاه خواستار رسیدگی می‌گردد.

پس در جرایم کیفری طرح دعوی ابتدا در دادسرا توسط مقام محترم قضایی رسیدگی میشود. پس از تأیید وی نسبت به طرح دعوی، قاضی دادسرا کیفر خواست صادر مینماید. دادگاه پس از بررسی و درستی موضوع، برای مجرم مجازات تعیین میکند. ولیکن مجرم میتواند برای مجازات تعیین شده اعتراض نماید. در این صورت پرونده کیفری به یک دادگاه دیگر به منظور رسیدگی ارسال میشود.

 از این جهت میتوان چنین بیان نمود که ارائه دادخواست در دعاوی حقوقی با طرح شکوائیه و طرح دعوی در دعاوی کیفری متفاوت است. آنچه که در تنظیم برگ دادخواست از اهمیت بسیاری برخوردار است، بیان بها و خواسته از جانب خواهان می‌باشد، بنابراین بهتر است در ذکر آن نهایت دقت عمل صورت گیرد. با درنظر گرفتن حساسیت تنظیم برگ دادخواست و نکات ریزی که در طرح دعوی وجود دارد توصیه میشود برای این کار با یک وکیل کاردان و خبره مشورت کنید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]