آعتراض به قرار منع تعقیب

قرار منع تعقیب و نحوه اعتراض به آن

یکی از قرارهایی که توسط دادسرا صادر می‌گردد، قرار منع تعقیب می‌باشد.‌ این قرار در صورت وجود شرایط خاصی امکان صدور دارد و همچنین امکان اعتراض به این حکم نیز وجود دارد. چنانچه، مایلید در رابطه با صدور قرار منع تعقیب و نحوه اعتراض به آن، اطلاعات بیشتری بدست آورید از مطالعه آنچه در پیش رو دارید، غافل نشوید.

منظور از قرار چیست؟

می‌دانیم که برای طرح هر دعوایی در دادگاه، ابتدا باید شکوائیه یا شکایت‌نامه به دادسرا ارائه شود. دادسرا نیز با توجه به محتوای شکوائیه و دلایل و مدارک ارائه شده به دادسرا، اقدام به انجام تحقیقات اولیه و مقدماتی می‌نماید و پس از آن نیز یکی از قرارهای نهایی را صادر می‌کند.‌ چنانچه قرار صادره جلب به دادرسی باشد، پس از صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارسال می‌شود تا حکم نهایی توسط قاضی دادگاه صادر گردد و در غیر اینصورت، قرارهای دیگری صادر می‌شود. یکی دیگر از قرارها ،واخواهی حقوقی و حکم های غیابی است.

آرایی که توسط دادگاه صادر می‌گردد به دو صورت وجود دارد؛ حکم و قرار. این دو رأی با یکدیگر متفاوت بوده و دارای آثار مختلفی می‌باشند. در ادامه به بررسی تفاوت حکم و قرار در قانون می پردازیم.

در حقیقت می‌توان گفت، قرار تصمیمی است که توسط دادگاه اتخاذ شده و می‌تواند، قاطع دعوا باشد ولی در خصوص ماهیت دعوا نباشد یا بالعکس درخصوص ماهیت اصلی بوده اما قاطع دعوا نباشد و یا اصلا دارای هیچ‌یک از شرایط نام برده، نباشد.

قرار منع تعقیب به چه معناست؟

یکی از انواع قرارهایی که توسط دادسرا صادر می‌گردد، قرار منع تعقیب می‌باشد. اما قطعا برایتان سوال مطرح می‌شود که منظور از قرار منع تعقیب چه بوده و این قرار چه موقع صادر می‌شود؟

دادسرا زمانی اقدام به صدور منع تعقیب می‌نماید که یا رفتار مرتکب مطابق با قوانین وضع شده، جرم به حساب نیاید یا رفتار ارتکاب یافته جرم باشد اما دلایل و قراین کافی جهت منتسب نمودن آن به متهم وجود نداشته باشد.

آیا صدور قرار منع تعقیب قابل اعتراض است؟

بله. چنانچه قرار منع تعقیب صادر شود و هریک از طرفین دعوا به آن اعتراض داشته باشند که معمولا اعتراض از سوی شاکی پرونده‌ می‌باشد، امکان اعتراض به قرار صادره وجود دارد.

مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب چه اندازه می‌باشد؟

هریک از طرفین دعوا می‌توانند، ظرف مدت ١٠ روز از ابلاغ قرار  به آن اعتراض نمایند و چنانچه شخص مقیم خارج از کشور باشد تا ظرف  ١ ماه مهلت اعتراض به قرار صادره را خواهد داشت.

 

نحوه اعتراض به قرار منع تعقیب

 

چگونگی اعتراض به قرار منع تعقیب

چنانچه هر یک از طرفین دعوا به قرار منع تعقیب صادر شده، اعتراض داشته باشند، می‌توانند به همان دادگاهی که جهت رسیدگی به جرم صالح می‌باشد، مراجعه نمایند. دادگاه پس از بررسی چنانچه اعتراض شاکی را موجه بداند، قرار جلب به دادرسی صادر می‌نماید، یعنی پرونده را جهت بررسی و تحقیقات دوباره به دادسرا ارسال می‌نماید.

حال چنانچه قاضی دادگاه، دلایل و قراین و مدارک شاکی را برای اعتراض به قرار صادره موجه تشخیص ندهد، همان قرار منع تعقیب را تأیید کرده که دیگر جای اعتراض به آن وجود ندارد.

نکته حایز اهمیت آن است که، چنانچه قرار منع تعقیب به علت جرم نبودن عمل ارتکابی یا عدم وجود دلایل و قراین کافی باشد، جهت اعتراض باید دلایل و مدارک جدید و تازه‌ای توسط خواهان ارائه شود.

خوب است راجع به صدور قرار منع تعقیب بدانیم:

در رابطه با صدور قرار منع تعقیب، خوب است بدانید که چنانچه این قرار توسط دادیار پرونده صادر شده باشد و دادستان با وی موافق نباشد، دادیار موظف به تبعیت از دادستان می‌باشد. حال چنانچه قرار منع تعقیب توسط بازپرس پرونده صادر شده باشد و دادستان با وی اختلاف نظر داشته باشد، نظر هیچ‌یک بر دیگری ارجحیت نداشته و جهت حل اختلاف از دادگاه کمک گرفته می‌شود و در این صورت، نظر دادگاه  درواقع، تصمیم نهایی و قطعی می‌باشد.

کلام پایانی ما با شما…

از همراهی همیشگی شما دوستان عزیز و سروران گرامی متشکریم. دانستن مسایل مختلف حقوقی و کیفری و اطلاع از قوانین وضع شده در کشورمان، ما را از خیلی از دردسرها و مشکلات احتمالی بوجود آمده در آینده رها می‌سازد. گروه وکلای پارسیان قصد دارد با تالیف مطالب مختلف در حوزه‌های گوناگون مشاوره حقوقی و مشاوره کیفری، شما را با آنچه لازم است از قوانین و مقررات کشورمان بدانیم، بیشتر آشنا کند.

 با مطالعه این نوشتار، چنانچه کماکان پاسخ تمامی سوالات خود را در زمینه صدور قرار منع تعقیب و نحوه اعتراض به آن دریافت نکرده‌اید، می‌توانید با تیم تخصصی حقوقی ما در ارتباط باشید. وظیفه ما خدمت‌رسانی به شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]