سرقت گوشی

همه چیز درباره سرقت گوشی و خرید گوشی سرقتی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که کسی گوشی شما را به سرقت ببرد؟ آیا تا به حال پیش آمده، گوشی موبایلی خریداری کنید و بعد متوجه شوید، دزدی بوده و برایتان دردسرساز شود؟ آیا تا به حال پیش خود فکر کرده‌اید، اگر گوشی همراهتان خدای ناکرده به سرقت رفت، چه اقداماتی باید انجام دهید؟ آیا تا به حال این فکر به سرتان زده که با توجه به شرایط اقتصادی و گرانی، گوشی دست دوم به جای نو خریداری کنید؟ آیا می‌دانید، خرید گوشی دست دوم چه مشکلاتی می‌تواند، برایتان به همراه داشته باشد؟

اگر دوست دارید، جواب همه این سوال‌ها را دریافت کنید در ادامه با گروه وکلای پارسیان همراه باشید.

سرقت یعنی چه؟  

هرگاه شخصی، مالی که متعلق به دیگری است و مالیت دارد، یعنی دارای ارزش است را برباید، مرتکب جرم سرقت شده و سارق نامیده می‌شود. سرقت به دو صورت حدی و تعزیری وجود دارد. سرقت گوشی همراه که در این مقاله قرار است از آن صحبت کنیم، از نوع سرقت تعزیری به شمار می‌رود.

چه مجازاتی برای سرقت گوشی درنظر گرفته شده است؟

متاسفانه این روزها، خبر سرقت اموال مختلف را زیاد می‌شنویم. گوشی تلفن همراه نیز از آن دسته از اموالی است که سرقت آن، زیاد هم کار سختی برای سارقان نیست. اما لازم است بدانید، قانونگذار به این راحتی‌ها از سارقان نمی‌گذرد. جهت سرقت گوشی، مجازاتی درنظر گرفته شده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مجازات سرقت گوشی به عوامل مختلفی از جمله؛ شرایط جوی حاکم و شرایط سارق وابسته است. چنانچه سرقت گوشی از طریق کیف قاپی صورت پذیرد، مجازات آن حبس از یک سال تا پنج سال و همچنین تا ٧۴ ضربه شلاق می‌باشد.

حال چنانچه سارقین گوشی بیش از دو نفر باشند و با استفاده از سلاح، سبب آزار و اذیت و تهدید شخص بشوند و همچنین جرم را در شب مرتکب شوند به بیشترین میزان مجازات سرقت، یعنی تا ٢۵ سال حبس و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد. حال چنانچه سارق تنها یکی از شرایط گفته شده را دارا باشد به مجازات تا ٣ سال حبس و شلاق محکوم می‌شود.

 

سرقت گوشی

 

بعد از سرقت گوشی‌ موبایلمان، چه کنیم؟  

اول از هرچیز باید بگویم، حواستان را حسابی جمع کنید و مواظب اموال ارزشمند خود باشید. بویژه زمانی که در مکان‌های پرازدحام و شلوغ مثل مترو و اتوبوس یا بازار و مراکز خرید در رفت وآمدید.

حال چنانچه با وجود رعایت احتیاط، خدای ناکرده گوشی‌تان  به سرقت رفت، قبل از هر اقدامی بهتر است، به مراکز مربوطه مراجعه کرده و سیم کارت موجود در گوشی خود را بسوزانید. سپس در سریع‌ترین زمان ممکن به دادسرای محل مراجعه و شکایتی در این خصوص تنظیم کنید. بهتر است از دادسرا بخواهید که گوشی شما را ردیابی کند.

جهت شکایت از سرقت گوشی، چه مدارکی به همراه داشته باشیم؟

اول از هرچیز بدانید، جهت شکایت حضور شخص شاکی یا وکیل قانونی وی الزامیست. جهت شکایت مدارکی از جمله؛ اصل و کپی یا رونوشتی از کارت ملی شخص شاکی، اصل و رونوشتی از فاکتور خرید گوشی همراه و اصل و رونوشتی از شماره سریال گوشی ضروریست.  اگر شکایت توسط وکیل انجام شود، وکالتنامه و مدارک هویتی شخص وکیل لازم است.

بنابر آنچه گفته شد، پس از خرید گوشی تلفن همراه، فاکتور خرید و جعبه گوشی را نزد خود نگه دارید، برای روز مبادا!

چنانچه شخصی گوشی سرقتی خریداری کند، چه مجازاتی به همراه دارد؟

عده‌ای از عزیزان وجود دارند که ترجیح می‌دهند، مالی را مفت و ارزان و زیر قیمت بازار خریداری کنند، حالا به هر قیمتی که شده! اما ما اینجاییم که به شما بگوییم، چنانچه مالی را خریداری کنید که دزدی باشد و از این موضوع مطلع باشید، شما هم مجرم هستید! آن دسته از دوستانی هم که این روزها به فکر خرید گوشی دست و دوم و کارکرده افتاده‌اند تا بهای کمتری بپردازند، باید تمام حواسشان را جمع کنند تا گوشی دزدی به آن‌ها فروخته نشود.

چنانچه برای دادگاه محرز گردد که شخص از سرقتی بودن گوشی اطلاع داشته و اقدام به خرید آن کرده است، مجازات حبس از ۶ ماه تا ٣ سال و تا ٧۴ ضربه شلاق برای وی درنظر گرفته شده است.

 

سرقت گوشی

 

از کجا متوجه شویم، گوشی دست دوم سرقتی است؟

همان‌طور که مشاهده کردید، چنانچه گوشی دست دومی خریداری کنید و دزدی از آب در بیاید، برایتان دردسرهای زیادی بوجود خواهد آمد و به مجازات محکوم خواهید شد. پس بهتر است، قبل از خرید از دزدی نبودن آن مطمئن شوید. اما چگونه؟

این روزها اطمینان از سرقتی نبودن کالاهای دیجیتال از جمله گوشی موبایل، آنچنان هم کار دشواری نیست. سامانه‌ای وجود دارد به نام سامانه همیاب٢۴. شما از طریق این سامانه می‌توانید، قبل از خرید هرگونه کالای دیجیتال از جمله گوشی، اقدام به استعلام کالا نمایید و از سرقتی نبودن گوشی دست دوم قبل از خرید اطمینان حاصل فرمایید.

کلام آخر ما…

همان‌طور که اشاره شد، خرید کالاهای دیجیتالی دست دوم از جمله گوشی، نیاز به رعایت تمام جوانب و احتیاط‌های لازم دارد تا دچار دردسر نشویم. چرا که ممکن است، ناآگاهانه مالی را خریداری کنیم و بعد متوجه شویم که مال سرقتی است که دیگر هم کار از کار گذشته! چنانچه در این خصوص با مشکلی مواجه شدید، نگران نباشید!  چرا که گروه وکلای پارسیان با بهره گیری از وکلای متخصص و حرفه‌ای دادگستری به همراه سال‌ها تجربه درخشان در خدمت شماست.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]