جرم کشف حجاب در خودرو

جرم کشف حجاب در خودرو

یکی از ضروریاتی که در دین مبین اسلام وجود دارد، رعایت کامل حجاب اسلامی در جامعه برای زنان و تا حدودی نیز برای مردان می‌باشد. به همین منظور در برخی از کشورها از جمله؛ کشور ما ایران، رعایت حجاب زنان واجب و الزامی است به طوریکه، قانونگذار جهت عدم رعایت آن جریمه و مجازات قانونی در نظر گرفته است. کشف حجاب در خودرو نیز یکی از جرایمی است که چنانچه محقق گردد، جریمه و مجازات مربوط به خود را به همراه دارد. در ادامه با گروه وکلای پارسیان، همراه باشید تا مفصلا در این رابطه صحبت کنیم. پیشاپیش از همراهی شما سپاسگزاریم.

کشف حجاب در خودرو جرم است!

مسئله حجاب یا کشف آن توسط زنان و بحث اجباری بودن آن در کشور، یکی از پرچالش‌ترین و بحث‌برانگیزترین، موضوعات محسوب می‌شود. کم نیستند، آن عده از زنانی که سخت مخالف قانون حجاب اجباری زنان در جامعه هستند که به همین منظور نیز اعتراضات شدیدی را نسبت به آن روا می‌دارند.

در این میان نیز تعدادی از زنان دیگر که البته تعدادشان هم کم نیست، سخت موافق اجباری بودن حجاب اسلامی زنان در جامعه‌اند و بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی موجود در جامعه را به علت بی‌حجابی یا بدحجابی تعدادی از زنان جامعه می‌دانند و معتقدند، این دسته از زنان جامعه با عدم رعایت قوانین جامعه و موازین اسلامی، مشکلات جبران‌ناپذیری را در کشور و جامعه پدید می‌آورند.

همین اختلاف نظرات بسیاری که در این حیطه، بین مردم و علی‌الخصوص زنان جامعه وجود دارد، این موضوع را به یک مسئله به شدت چالش‌برانگیز مبدل نموده است. کشف حجاب یعنی بی حجابی یا بدحجابی زنان علاه‌بر اماکن دیگر در خودرو نیز جرم تلقی شده و فرقی ندارد که مرتکب این نوع جرم راننده خودرو باشد یا از سرنشینان خودرو.

جریمه کشف حجاب در خودرو چگونه اطلاع‌رسانی می‌شود؟

چنانچه شخصی در خودرو مرتکب جرم کشف حجاب شود به شماره تلفن همراه مالک اتومبیل، پیامک ارسال می‌شود.

 

جرم کشف حجاب در ماشین

 

پیامک کشفِ حجاب در خودرو به چه صورت است؟  

همان‌طور که گفته شد، چنانچه جرم کشفِ حجاب در خودرو اتفاق بیفتد، پیامکی مبنی بر وقوع جرم به شماره همراه مالک خودرو ارسال می‌شود.

اما قضیه این پیامک از چه قرار است؟

   ۱-چنانچه متن پیامک تنها حاوی اخطار و تذکر به وقوع جرم کشف حجاب باشد، نیازی به پیگیری وجود ندارد و فقط جهت اطلاع رسانی، تذکر و جلوگیری از وقوع مجدد این جرم می‌باشد.

   ۲-چنانچه پیامک وقوع جرم کشف حجاب برای مرتبه دوم به مالک فرستاده شود، معمولا مهلت ١٠ روز جهت مراجعه مالک به پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری وجود دارد که لازم است، شخص در مهلت تعیین شده به مراجع مربوطه مراجعه کرده و تعهد کتبی بدهد که جرم کشف حجاب را دیگر تکرار نخواهد کرد.

منظور از کدهای موجود در پیامک جرم کشفِ حجاب در خودرو چیست؟

گاهی اوقات، پیامک‌هایی که به مالکین خودرو ارسال می‌گردد، حاوی کدهایی است که هریک از این کدهای تخلف، منظور خاصی را به مخاطب ابلاغ می‌کنند. کدها عبارتند از؛ ١۴، ١۵، ١۶، ١٧، ١٨، ٣٣ و ٣۵.

کد تخلف ١۴ و ١۵؛ جهت وقوع جرم کشف حجاب در خودرو می‌باشد که مالک باید به پلیس امنیت اخلاقی، مراجعه نماید.

کد١۶؛ جهت وقوع جرم پوشش نامناسب و تحقق جرم روابط نامشروع بوده که مالک باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نماید.

کد ١٧؛ جهت وقوع جرم نگهداری حیوانات خانگی در خودرو و  وقوع جرم آلودگی صوتی می‌باشد که مالک باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نماید.

کد ١٨؛ این کد به هنگام دور دور کردن با خودرو ارسال می‌گردد که باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه شود.

کد ٣٣ و ٣۵؛ مربوط به استعمال دخانیات و روزه‌خواری در روزهای ماه مبارک رمضان در خودرو می‌باشد.

کشف حجاب در خودرو چقدر جریمه دارد؟

در صورت تحقق جرم کشف حجاب در خودرو، علاوه‌بر مجازاتی که جهت جرم کشف حجاب پیش‌بینی شده‌است، ١٠٠ هزار تومان جریمه نقدی و ١٠ نمره منفی را نیز درپی خواهد داشت. لازم به ذکر است، تفاوتی ندارد این جرم توسط راننده محقق شده باشد یا سرنشینان خودرو.

آیا احتمال توقیف ماشین جهت جرم کشف حجاب در خودرو وجود دارد؟

بله. چنانچه پیامک بیش از یک بار ارسال شود و شخص به تعهدات خویش عمل نکند یا به پیامک‌های ارسال شده به وی، توجهی نکرده و به مراجع مربوطه مراجعه نکند، نوبت به توقیف خودرو به مدت یک هفته تا سه هفته می‌رسد.

در نهایت… 

از همراهی شما سپاسگزاریم. جرم کشف حجاب در خودرو و قوانین و مقررات مربوط به آن و مجازاتی که برای مرتکبین در نظر گرفته شده است، معمولا پرسش‌ها و ابهامات بی‌شماری را به همراه دارد. چنانچه در این خصوص و مسایل مربوط به آن، پرسشی در ذهن دارید یا در این رابطه مشکلی گریبانگیرتان شده‌است، گروه وکلای پارسیان با مشاوره حقوقی و کیفری راهنمای همیشگی شما خوبان می‌باشد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]