وکیل دادگستری

تفاوت وکیل دادگستری با مشاور حقوقی

مشاغلی مانند وکالت، قضاوت، سردفتری و… اصولاً برای همه ما آشنا هستند. اما شاید تعداد آن دسته از افرادی که با مشاغل مشاوره حقوقی آشنا هستند و تفاوت آن را با شغل وکالت می‌دانند، زیاد نباشد. همه ما سعی داریم، جهت برخورد با هرگونه پرسش، ابهام یا درنهایت بروز هر نوع مشکل و اختلافی به بهترین و راهگشاترین متخصص در آن زمینه مراجعه کنیم؛ مشکلات حقوقی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشند. جهت آگاهی و کسب اطلاعات هرچه بیشتر شما عزیزان در ادامه به تفاوت وکیل دادگستری با مشاور حقوقی می‌پردازیم. تا آخر این مطلب ما را دنبال کنید.

وکیل دادگستری

قطعا همه ما با شغل و حرفه وکلای دادگستری تا حدودی آشنایی داریم و وظایف آنان را می‌دانیم. وکیل دادگستری به انجام حرفه وکالت مبادرت می‌ورزد. وکیل یا نماینده قانونی در حقیقت، شخصی است که به موجب قراردادی که همان عقد وکالت است، جانشین دیگری شده و اقدامات مختلف مالی، اداری و… مربوط به موکل خویش را انجام می‌دهد.

وکیل دادگستری، شخصی است که پس از تحصیل در رشته تحصیلی حقوق یا رشته‌های مرتبط با آن، موفقیت در آزمون وکالت که هرساله از سوی کانون وکلای دادگستری و یا مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار می‌شود، به پایان رسانیدن دوره‌های لازم کارآموزی، قبولی در آزمون شفاهی مربوطه و در نهایت اقامه سوگند به جهت حسن انجام کار و رعایت عدل و انصاف در حرفه خود، امکان اخذ پروانه وکالت را داشته و آماده انجام خدمت‌رسانی قضایی به مردم می‌باشد.

همانطور که مشاهده کردید، اخذ مجوزهای لازم جهت صدور پروانه وکالت، آنچنان هم کار سهل و ساده‌ای نبوده و یک وکیل دادگستری، مراحل بسیار و گاهی دشواری را برای رسیدن به این امر، طی نموده است.

 

وکیل دادگستری

 

وکیل دادگستری چه وظایفی برعهده دارد؟

وکیل دادگستری در قبال موکل خود، وظایفی را داراست ازجمله؛

    ۱-وکیل دادگستری وظیفه دارد، هرآنچه را که از رویه‌های قانونی و قضایی مطلع است، صادقانه در اختیار مراجعین قرار داده و به آن‌ها در خصوص مشکلات بوجود آمده کیفری یا حقوقی، راهنمایی و مشاوره بدهد.

    ۲-وکیل دادگستری در ابتدا باید اقدام به عقد وکالت نامه قانونی بین خود و موکل نماید و نسخه‌ای از آن را به موکل خویش تقدیم نماید.

    ۳-وکیل دادگستری ملزم است در تمامی جلسات دادگاهی به جانشینی موکل خود حضور یابد و با توجه به صلاحدید موکل و ماده‌های مختلف قانونی از موکل خویش دفاع کند.

    ۴-وکیل دادگستری موظف به نگهداری صحیح و قانونی از مدارک و اسناد ارائه شده به وی و همچنین رازداری و عدم فاش اسرار موکل خویش می‌باشد.

مشاور حقوقی

مشاور حقوقی، شخصی است که رشته تحصیلی وی حقوق یا رشته‌های مشابه آن بوده و اطلاعات و دانش حقوقی کافی در زمینه‌های مختلف حقوقی دارد و چنانچه شخصی با مشکلات حقوقی مختلفی مواجه شود، می‌تواند از یک مشاور حقوقی باسواد و کاردان کمک بخواهد.

در بیشتر شرکت‌ها، موسسات، ادارات، بانک‌ها، کارخانجات و… نیاز به یک مشاور حقوقی خبره و متبحر بسیار احساس می‌شود.

چنانچه با مشکلات قضایی مختلفی مواجه شدید، درخواست راهنمایی و کمک از افراد مطلع و متخصص در این زمینه مثل مشاوران حقوقی، قطعا بسیار ایمن‌تر و مشکل‌گشا‌تر است تا درخواست کمک از افراد به ظاهر آگاه!

تفاوت وکیل دادگستری با مشاور حقوقی

شاید حال برایتان سوال پیش آید که با توجه به آنکه مشاور و وکیل هردو دارای اطلاعات و دانش حقوقی هستند و حرفه‌شان نیز ارائه کمک و مشاوره‌های حقوقی به مردم است، پس چه تفاوتی با هم دارند؟ آیا وکیل دادگستری همان مشاور حقوقیست؟ آیا وظایف وکیل و مشاور یکیست؟ آیا هردو مراحل مشابهی را جهت حرفه‌شان، طی کرده‌اند؟ خیر. باید به شما بگوییم که پاسخ تمامی سوالات مطرح شده، منفی می‌باشد و با توجه به شباهت‌هایی این دو حرفه، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

 

وکیل دادگستری و مشاور حقوقی

 

تفاوت‌های این دو شغل:

      ۱-در ابتدا بهتر است به شما بگوییم، مشاور حقوقی تنها دارای مدرک تحصیلی رشته حقوق بوده و مراحل مختلفی که وکیل دادگستری جهت شغل وکالت طی کرده است از جمله؛ آزمون مربوطه وکالت و اقامه قسامه و… را انجام نداده است.

    ۲-مشاور حقوقی دارای پروانه وکالت نبوده و امکان نمایندگی موکل و دفاع در دادگاه را ندارد و تنها می‌تواند، اقدام به ارائه مشاوره‌های لازم به مراجعان بنماید.

    ۳-مشاوران حقوقی، معمولا به استخدام موسسات، سازمان‌ها و ادارات مختلف در آمده و اصولاً دستمزد آنان ساعتی و گاهی ماهانه پرداخت می‌شود، اما وکالت شغل آزادی به حساب آمده و وکیل دادگستری حقوق ثابتی را از جایی دریافت نمی‌کند.

    ۴-خوب است بدانید، وکیل دادگستری امکان استخدام در ادارات و شرکت‌های مختلف را ندارد؛ مگر آنکه پروانه وکالت خود را برای مدت محدودی در مراجع مربوطه، تودیع نماید اما این محدودیت برای برای مشاوران حقوقی وجود ندارد و آنان همزمان با حرفه خود در صورت امکان و اخذ مجوزهای لازم، می‌توانند به مشاغلی چون وکالت نیز بپردازند.

در آخر…

از حسن توجه شما خوبان سپاسگزاریم. در این نوشتار به تفاوت وکیل دادگستری و مشاور حقوقی پرداختیم؛ چرا که بسیاری اوقات، مردم عزیز ما این دو حرفه را با توجه به شباهت‌هایی که با هم دارند، یکی دانسته و گاهی در انتخاب مناسب جهت رفع نیاز و مشکل خود، متاسفانه دچار ابهام یا مشکل می‌شوند.

گروه وکلای پارسیان، متشکل از وکلای متعهد پایه یک دادگستری، مشاوران حقوقی خبره و متخصص و کارشناسان حقوقی متبحر و کاردان می‌باشد که سال‌هاست در امور مختلف حقوقی و کیفری، فعالیت نموده و دارای تجارب درخشان و موفقیت‌آمیزی می‌باشند.‌ پاسخ پرسش‌های حقوقی خود را از ما بخواهید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]