نظام نیمه آزادی چیست

نظام نیمه آزادی و شرایط آن

قانون مجازات اسلامی برای هر نوع جرمی که به وقوع بپیوندد، مجازات مرتبط با آن را در نظر گرفته است. یکی از انواع مجازات‌ها برای مرتکب جرم، مجازات حبس می‌باشد. اما خوب است بدانید، تحت وجود شرایط خاصی ممکن است بجای مجازات زندان و حبس، روش دیگری جایگزین آن گردد. یکی از این روش‌ها، نظام نیمه آزادی می‌باشد. منظور از نظام نیمه ازادی چیست؟ تحت چه شرایطی این شیوه بجای مجازات حبس، برای مجرم درنظر گرفته می‌شود؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را در این زمینه دریافت نمایید.

منظور از نظام نیمه آزادی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در بسیاری از جرایم، مجازات حبس برای مجرم درنظر گرفته می‌شود. حال همان‌طور که گفته شد، گاهی تحت وجود شرایطی قاضی دادگاه روش دیگری را بجای مجازات حبس برای مجرم درنظر می‌گیرد که یکی از این روش‌ها، نظام نیمه آزادی نام دارد. در نظام نیمه ازادی، مجرم به جای آنکه مدتی را در زندان به سر ببرد، آزاد شده و در محیط خارج از زندان با توجه به مهارت‌ها، توانایی‌ها و علاقمندی‌هایی که دارد، مشغول به انجام فعالیت خاصی شده یا با توجه به استعدادها و علاقمندی‌هایش به یادگیری و آموزش حرفه یا مهارت خاصی می‌پردازد. بدین ترتیب، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، مراکزی را با نام مراکز نیمه‌آزادی تاسیس نموده‌اند که این مراکز، اجرای این گونه فعالیت‌ها را زیرنظر دارند.

مراکز نیمه ‌آزادی توسط چه کسی اداره می‌شود؟

همان‌طور که اشاره شد، قوه قضائیه اقدام به تأسیس مراکزی کرده است به نام مرکز نیمه‌آزادی. این مراکز معمولا توسط شخصی که در حقیقت، نماینده‌ای از قوه قضائیه محسوب می‌شود، اداره شده که وی مطابق با قوانین و دستورات ابلاغ شده از سوی قاضی اجرای احکام به سرپرستی و نظارت بر اعمال و فعالیت‌های مجرمین پرداخته و گزارشی از فعالیت و عملکرد آن‌ها را به قاضی اجرای حکم اطلاع می‌دهد.

شرایط اجرای نظام نیمه آزادی

سوال بسیار مهمی که ممکن است در رابطه با نظام نیمه آزادی مطرح گردد، آن است که این روش برای کدامیک از مجرمین و تحت چه شرایطی اعمال خواهد شد؟ خوب است بدانید، این شیوه تنها برای تعداد خاصی از مجرمین می‌باشد و هر مجرمی با هر نوع مجازاتی، امکان استفاده از این روش را نخواهد داشت.

لازم به ذکر است، تنها مجرمانی که مجازات آن‌ها مطابق با قانون مجازات اسلامی، مجازات درجه ۵، مجازات درجه ۶ و مجازات درجه ٧ باشد، امکان اجرای نظام نیمه آزادی برای آنان وجود دارد.

آیا منظور از نظام نیمه آزادی همان آزادی مشروط می‌باشد؟

خیر. شاید عده زیادی به جهت شباهت بسیاری که بین نظام نیمه آزادی و نظام آزادی مشروط وجود دارد، تصور کنند که این دو نظام درواقع یکی است. اما بهتر است بدانید که اینطور نبوده و تفاوت‌های بسیاری بین آن‌ها وجود دارد.

 

نظام نیمه آزادی یا آزادی مشروط؟

 

به طور مثال در نظام آزادی مشروط، مجرم معمولا باید مدتی از مجازات حبس خود را سپری نماید؛ اما در نظام نیمه آزادی، مجرم حتی گاهی بدون آنکه مدتی را در زندان به سر ببرد از همان ابتدا مشغول به فعالیت می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های مهمی که بین این دو نظام وجود دارد، همان‌طور که گفته شد، مجرمانی که مجازات آن‌ها درجه ۵، درجه۶ و درجه ٧ باشد، می‌توانند از نام نیمه‌آزادی استفاده کنند؛ اما در آزادی مشروط، مجرمین با مجازات‌های درجه ١، درجه٢، درجه٣ و درجه۴ نیز از این نظام بهره‌مند می‌شوند و….

آیا مجرم شخصا می‌تواند تقاضای نظام نیمه آزادی را برای خود داشته باشد؟

بله. شرایط این نظام را با هم بررسی نمودیم. خوب است بدانید، خود مجرم نیز شخصا می‌تواند، تقاضای این نظام را برای خود داشته باشد. چنانچه مجرم دارای شرایط خاص باشد و چنین درخواستی را از مراجع قضایی داشته باشد، قاضی دادگاه نیز موظف است که تمامی جوانب و شرایط را در نظر گرفته و در صورت صلاحیت و تشخیص خویش، نظام نیمه‌آزادی را برای مجرم به اجرا بگذارد.

البته ذکر این نکته الزامی است که، مجرم جهت چنین درخواستی ملزم می‌باشد که رضایت شاکی را نیز اخذ نموده و علاوه‌بر آن، تأمینات و تعهدات لازم را به دادگاه صادر کننده رأی قطعی اعلام نماید.

در آخر…

امیدواریم توانسته باشیم، نکات و مطالب مهم و مفیدی را با شما همراهان خوب همیشگی در میان بگذاریم. همان‌طور که صحبت شد، نظام نیمه آزادی نیز همانند دیگر شیوه‌های جایگزین حبس، روش خوبی برای اصلاح و تربیت تعدادی از مجرمین است که چند سالی است، روی کار آمده است. چنانچه در خصوص نظام نیمه آزادی و دیگر روش‌های جایگزین حبس، پرسش یا ابهامی در ذهن دارید یا در این زمینه با مشکل خاصی برخورد کرده اید، ما و تیم تخصصی‌ مشاوره حقوقی و مشاوره کیفری مان گردهم آمده‌ایم تا یاری رسان شما عزیزان باشیم. جواب تک تک پرسش‌های حقوقی خود را از ما بخواهید.  

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]