پاره شدن پرده بکارت

پاره شدن پرده بکارت و مجازات آن

می‌دانیم که در فرهنگ جامعه ما، پرده بکارت برای دختران از اهمیت بسزایی برخوردار است و علاوه‌بر آنکه نشان دهنده سلامت جسمانی دختر است، یکی از مهم‌ترین ارزش‌های انسانی و حیثیتی او نیز به شمار می‌رود. ازاله بکارت، یکی از جرایم مهم کیفری است که مجازات سختی را نیز به همراه دارد. در ادامه با گروه وکلای پارسیان همراه باشید تا از پاره شدن پرده بکارت و مجازات آن، بیشتر صحبت کنیم.

منظور از بکارت چیست؟

در ابتدای اندام جنسی زنانه، پرده مخاطی نازک و دو لایه‌ای وجود دارد که به آن پرده بکارت گفته می‌شود. پرده بکارت انواع گوناگونی دارد. پرده بکارت غربالی، هلالی، مثلثی، حلقوی و پرده فاقد منفذ، انواع مختلف پرده بکارت دختران هستند.

خوب است بدانید، بعضی از دختران به طور طبیعی و مادرزادی فاقد پرده بکارت می باشند.

منظور از ازاله بکارت چیست؟

چنانچه پرده بکارت دارای پارگی، خراشیدگی یا ساییدگی شود، ازاله بکارت رخ داده‌است که معمولا همراه با خون مردگی، تورم و خون ریزی خارجی خواهد بود. چنانچه پرده بکارت دچار پارگی شود، به شکل زایده های نامنظمی مشاهده می‌شود.

نکته مهم آن است که، همیشه پاره شدن پرده بکارت همراه با خون ریزی خارجی نخواهد بود. بدین ترتیب، هرگاه خون ریزی خارجی وجود داشته باشد، نمی‌توان گفت که قطعا پرده بکارت آسیب دیده است یا بالعکس.

خوب است بدانید، نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی کشورها، چنانچه پاره شدن بکارت اتفاق بیفتد و قربانی از اسیب‌‌زننده شکایت کند، مجازات سنگینی را برای مجرم به همراه خواهد داشت.

پاره شدن پرده بکارت چه مجازاتی به همراه خواهد داشت؟

در وقوع این جرم، مجازات شخص مجرم درواقع به رضایت یا عدم رضایت دختر بستگی دارد.

    ۱-چنانچه دختر رضایت داشته باشد، این واقعه مجازاتی را برای مرد به همراه نخواد داشت و چنانچه اثبات شود، رابطه نامشروعی برقرار شده است، مرد و دختر به علت جرم برقراری رابطه نامشروع به مجازات محکوم خواهند شد؛ اما مرد به علت ازاله بکارت دختر، محکوم به مجازات نمی‌شود.

    ۲-حال چنانچه برای دادگاه ثابت شود که دختر رضایت نداشته یا دختر نابالغ، مکره یا مجنون باشد؛ مجازات مرد، ارش‌ یا مهرالمثل خواهد بود.

    ۳-چنانچه علاوه‌بر ازاله بکارت، صدمات دیگری نیز به دختر وارد شود؛ مثلا آنکه دختر در اثر چنین جرمی، کنترل ادرار خود را از دست بدهد یا سبب آسیب مثانه شود؛ مجرم علاوه ‌بر ارش پاره شدن بکارت به پرداخت دیه یا ارش دیگری به طور جداگانه محکوم می‌شود.  

منظور از مهرالمثل چیست؟

گفتیم که مجازات پاره شده پرده بکارت دختران، مهرالمثل می‌باشد. حال ممکن است، برایتان سوال پیش آید که منظور از مهرالمثل چیست؟

مهرالمثل در حقیقت، میزان مهریه‌ای است که با توجه به وضعیت اجتماعی، خانوادگی، تحصیلی، ظاهری، شغل و… و با توجه به عرف جامعه و بنابر نظر و صلاحدید قاضی برای دختر درنظر گرفته می‌شود.

 

پاره شدن پرده بکارت

 

پاره شدن پرده بکارت در چه صورتی جرم است؟

    ۱-همان‌طور که اشاره شد، چنانچه برای قاضی محرز گردد، دختر رضایت داشته، جهت ازاله بکارت مجازاتی برای مرد وجود نخواهد داشت. اما در غیر اینصورت، یعنی دختر رضایت نداشته باشد یا نابالغ، مکره و مجنون باشد، اسیب ‌زننده مجرم است.

    ۲-در صورتی ازاله بکارت جرم محسوب می‌شود که برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از همسر باشد و چنانچه، مردی اقدام به ازاله بکارت همسر خود نماید، مجرم نیست. بدین ترتیب با خواندن خطبه عقد و قانونی شدن وصلت ازدواج، چنانچه پاره شدن بکارت اتفاق بیفتد؛ مرد مجرم نیست و مجازاتی نیز برای وی وجود ندارد، حتی اگر جشن عروسی نیز برگزار نشده باشد. اما چنانچه این اتفاق توسط نامزد دختر که هنوز عقد نکرده‌اند بوقوع بپیوندد، دختر میتواند از نامزد خویش شکایت کند و وی مجرم بوده و به مجازات محکوم خواهد شد.

    ۳-ازاله بکارت تفاوتی ندارد که با مقاربت اتفاق بیفتد یا با هر وسیله یا ابزار دیگری؛ در هر صورت، مرد مجرم می‌باشد.

مراحل رسیدگی در پاره شدن پرده بکارت چگونه است؟

چنانچه دختری قربانی ازاله بکارت قرار بگیرد، ابتدا باید به دادسرا مراجعه کرده و شکوائیه خود را علیه متهم تنظیم و تقدیم نماید. در دادسرا، تحقیقات مقدماتی انجام خواهد شد و سپس پرونده به دادگاه فرستاده می‌شود. در دادگاه، جلسه رسیدگی تشکیل شده و هر دو طرف دعوا در جلسه حاضر می‌شوند و دلایل و اسناد و مدارک خود را به دادگاه ارائه می‌دهند.

لازم است بدانید در وقوع این جرم، اظهار نظر و معاینه پزشکی قانونی بسیار اهمیت دارد؛ چرا که پزشکی قانونی اقدام به معاینه بکارت نموده و اظهارات خود را به دادگاه ارسال می‌دارد. نتیجه معاینه پزشکی قانونی در صدور حکم توسط قاضی اهمیت فراوانی دارد.

نکته قابل توجه، آن است که در پاره شدن پرده بکارت بهتر است، هرچه سریع‌تر به پزشکی قانونی مراجعه شود؛ چرا که اگر مدت زمان زیادی ازاین حادثه بگذرد، ممکن است، امکان تعیین تاریخ دقیق ازاله بکارت و آسیب‌های بوجود آمده از بین برود.

کلام پایانی…

از همراهی شما سپاسگزاریم. در این نوشتار به مجازات ازاله بکارت و هرچه لازم بود از آن بدانیم، پرداختیم. چنانچه در این خصوص و مسایل کیفری مرتبط با آن با پرسش یا ابهامی مواجه شدید؛ گروه وکلای پارسیان، مشتاقانه و صادقانه در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]