حبس تعزیری

هرچه لازم است از حبس تعزیری بدانیم!

حبس تعزیری، یکی از انواع مجازاتی است که برای مجرم در نظرگرفته شده است. عناوین قصاص، دیه، حبس ابد، حبسِ تعزیری و… تا به حال به گوشمان خورده و احتمالا برای همه‌ ما آشناست. اما خوب است بدانید، این نوع مجازات‌ها همان‌طور که عناوین مختلف را دارا هستند در اجرا نیز، متفاوت هستند. گروه وکلای پارسیان در این مقاله در مورد مجازات حبسِ تعزیری به طور مفصل صحبت خواهد کرد. از اینکه تا آخر این مقاله ما را همراهی می‌کنید، متشکریم.

تعزیر به چه معناست؟

ابتدا قبل از هرچیز بهتر است با معنای تعزیر اشنا شویم. کلمه تعزیر به معنای تنبیه، تأدیب، مجازات و گوشمالی کردن می‌باشد. به مجازات‌هایی  تعزیری گفته می‌شود که در حقیقت، میزان و نوع دقیق آن در شرع پیش بینی نشده و در هر مورد خاص، قاضی بنابر صلاحدید خویش، نوع و میزان آن را تعیین می‌کند. تفاوت مهمی که مجازات‌های تعزیری با حدی دارند، آن است که میزان مجازات‌های تعزیری باید کمتر از مجازات‌های حدی که میزان و نوع دقیق آن در شرع مشخص شده‌است، باشد.

حبس تعزیری یعنی چه؟

حبس ابد و معنای آن را احتمالا همه به خوبی می‌دانیم. وقتی شخصی جرم سنگینی انجام دهد، مثلا با در دست داشتن اسلحه میان مردم شهر ترس و وحشت ایجاد کند و امنیت شهر و جامعه را دچار اختلال کند به حبس ابد محکوم می‌شود. اما عنوان حبس تعزیری شاید کمی برایتان غریب باشد. در حقیقت شاید بتوان گفت که هرگاه سخن از حبس به میان باشد و حبس، حبس ابدی نباشد، یعنی حبسِ تعزیری است. روشن است، میزان حبسِ تعزیری از حبس حدی یا همان حبس ابد، کمتر است. حبسِ تعزیری به انواع مختلفی از جمله؛ حبس تعویقی، حبس تعلیقی و مجازات جایگزین حبس تقسیم میشود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تعویق صدور حکم یا حبس تعویقی

 گاهی اوقات در برخی از جرایم، میزان حبس تعزیری که توسط قاضی  برای مجرم درنظر گرفته شده است، تا ٢ سال می‌باشد. در این صورت، گاهی قاضی تشخیص می‌دهد که مجرم به جای آنکه تا مدت ٢ سال حبس باشد، صدور حکم حبس وی برای مدت ۶ ماه تا ٢ سال به تعویق بیفتد و در این مدت مجرم به انجام حرفه خاص و اموری که برایش تعیین میگردد، مشغول شود. اگر در این مدت، مجرم فعالیت خود را به درستی انجام دهد، ممکن است از همه مجازات حبس خود، معاف گردد. به این نوع حبس به علت آنکه صدور حکمش به تعویق میفتد، حبس تعویقی گفته میشود که جز حبسِ تعزیری به حساب می‌آید.

 

حبس تعزیری

 

حبس تعلیقی چیست؟

یکی دیگر از انواع حبس تعزیری، حبس تعلیقی است. اگر مجازات شخص مجرم، حبسِ تعزیری باشد و بنابر نظر قاضی یا دادستان میزان حبس تعزیری وی تا ١۵ سال باشد، ممکن است، برای مدت ١ تا ۵ سال، اجرای تمام حکم وی یا قسمتی از آن معلق شود. یعنی چه؟ یعنی شخص برای مدتی آزاد باشد و اگر در این مدت مرتکب خطایی نشود، ممکن است که به کل از محکومیت معاف بشود. همه این‌ها بستگی به شرایط موجود و صلاحدید قاضی دارد.

آیا جایگزینی برای حبس تعزیری وجود دارد؟

بله! گاهی اوقات ممکن است، قاضی برای مجرم مجازات دیگری را به جای حبس جایگزین کند، اما شرایط خاصی دارد. اگر میزان حبس تعزیری در نظرگرفته شده برای مجرم نهایتا تا ١ سال باشد، ممکن است قاضی از مجازات‌های جایگزین آن، همچون مجازات نقدی یا خدمت رایگان به مردم استفاده کند. مهم است بدانید، تنها در حبسِ تعزیری است که از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده می‌شود و در حبس ابد، این امکان وجود ندارد.

آیا حبس تعزیری قابل فروش است؟

خیر. گاهی با افرادی روبه رو می‌شویم که گمان می‌کنند، اگر برایشان حبس تعزیری در نظر گرفته شود، قابل فروش است! اما اینطور نیست. تنها در شرایطی که به آن اشاره شد، طبق نظر قاضی ممکن است، جزای نقدی جایگزین آن شود.

تعیین مجازات تعزیری به چه عواملی وابسته است؟

همان‌طور که گفتیم، میزان و نوع دقیق مجازات تعزیری در شرع تعیین نشده است و قاضی با توجه به شرایط و عوامل مختلف میزان و نوع آن را مشخص می‌کند. این عوامل عبارتند از؛ سوسابقه مجرم، موقعیت و شرایط ذهنی، روانی، اجتماعی، خانوادگی و….

و در نهایت… 

از حسن توجه شما متشکریم. گروه وکلای پارسیان در این نوشتار سعی کرد، مفصلا به مجازات حبسِ تعزیری، انواع مختلف و شرایط و مصادیق مختلف آن بپردازد. چنانچه در این خصوص با مشکل یا سوالی مواجه شدید، می‌توانید با وکلا، کارشناسان و مشاوران حقوقی خبره و متخصص موسسه حقوقی ما در تماس باشید.  

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]