زنا چیست

زنا چیست؟ انواع زنا و حکم و مجازات زنا

زنا چیست ؟

زنا کردن یعنی نزدیکی میان زن و مرد بدون این که عقد دائم یا موقت باشند. زنا نسبت به رابطه ی نامشروع دارای دامنه‌ای محدود تر است ولیکن باید توجه داشت که زنا نسبت به رابطه‌ی نامشروع دارای میزان مجازات بیشتری است. جال برای اینکه بهتر بدانیم زنا چیست ذکر این نکته ضروری است که زنا کردن و رابطه نامشروع از نظر تعریف و مجازات با هم فرق دارند. از جمله زنای نامشروع می توان به زنا محصنه یا زنا محصن اشاره کرد. در ادامه نیز به بررسی جکم زنا و محازات آن می پردازیم.

اگرچه هر دو به ارتباط بین زن و مرد نامحرم اطلاق می‌شود اما رابطه نامشروع  شامل اعمالی مانند بوسیدن، لمس بدن و شکستن مرزهای فیزیکی بین زن و مرد نامحرم است، در صورتی که زنا همراه با عمل دخول است. پس رابطه نامشروع و زنا در میزان مجازات و حد تفاوت دارند. برای روشن‌تر شدن موضوع، این مقاله گروه وکلای پارسیان را مطالعه کنید.

زنا کردن از منظر قرآن :

اشاره به گناهی کبیره که در آیه ۶۸ سوره فرقان اینگونه بیان شده است: از جمله صفات بندگان حدا آن است که نپرستند و نخوانند با خدای به حق، خدای دیگری را (یعنی مشرک نباشند) و آن نفسی که خدا کشتنش را جرام فرموده نکشند و زنا نکنند، و کسی که اینها را به جا آورد (شرک ، قتل ، زنا)، برسد و ببیند جزای خود را که شکنجه‌اش در روز قیامت دو چندان است و همیشه به خواری در آتش است.

انواع زنا:

  • زنا با محارم:

به نوعی از زنا اطلاق می‌گردد که مرد اقدام به نزدیکی با زنی کند که از محارم نسبی وی می‌باشد، یعنی کسانی که ازدواج با آنها ممنوع و در شرع نیز حرام است.

محارم نَسَبی: مادر، خواهر، خواهر زاده، برادر زاده، عمه یا خاله.

مجازات زنا با محارم:

مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده است اعدام است ولیکن باید توجه داشت که در برخی از روایات چنین قید شده است که اگر مردی اقدام به زنا با محارم نمود، یک ضربه با شمشیر به گردن وی بزنید چنانچه فرد زنده ماند او را به زندان بیندازید تا بمیرد.

 آیا تفاوت دارد که مرد زنا کننده مجرد باشد یا خیر؟

خیر در زنای با محارم تفاوت ندارد که مرد مجرد باشد یا متأهل.

در زنای با محارم ، در صورتی که زن با رضایت خود اقدام به زنا با مرد نموده است چه خواهد شد؟

اگر زن با رضایت خود با مرد محرم نزدیکی نموده باشد، مجازات او اعدام خواهد بود.

 

زنا با محارم

 

  • زنا محصن یا زنا محصنه

زنای محصنه یکی از ساده ترین راه های آسیب رساندن به ازدواج شماست. گاهی اوقات خسارت آنقدر سنگین است که در ازدواج می تواند جبران ناپذیر باشد. زنا محصنه می تواند حتی قوی ترین پیوندها را از بین ببرد و رابطه شما را از درون به هم بزند زیرا اعتماد را از بین می برد.

زنا محصنه بدین معنا است که مرد زنا کننده همسر دائمی داشته باشد و همواره شرایط نزدیکی با همسرش را داشته باشد و با این حال به زنا نیز اقدام کند. این عبارت به زن نیز تعلق دارد.

بنابراین چنانچه یک زن متأهل اقدام به نزدیکی با مرد دیگر نماید به زنای او زنای محصنه گفته می‌شود و اگر یک مرد متأهل اقدام به نزدیکی با مرد دیگر نماید به زنای او زنای محصن گفته می‌شود.

مجازات و جکم زنا محصن و زنا محصنه:

همانطور معنی زنا را آشنایی پیدا کردیم ، حد زنا برای محصن و محصنه رجم است و درصورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم زنا قطعی و موافقت رئیس قوه قضائیه چنانچه جرم با بینه ثابت شده باشد ، موجب اعدام زانی محصن و محصنه است و در غیر اینصورت موجب صد ضربه شلاق برای هریک میباشد.

حرام شدن ازدواج بعد از زنا محصنه :

طبق نظر شیعه ، مردی اگر با ( آگاهی یا نا آگاهی ) با زن شوهردار رابطه برقرار کند ، زنا محصنه محسوب می شود. به علت زنا محصنه آن مرد با آن زن تا انتهای عمر نامحرم می شود و نمی تواند با وی ازدواج کند. حتی در صورتی هم که آن زن از همسر خود طلاق بگیرد باز این امر قابل اجراست.

اگر فردی که متأهل است، و زوجه یا زوج در اختیار او میباشد ولیکن هنوز با او رابطه ی جنسی برقرار ننموده است اقدام به زنا نماید چه خواهد شد؟

حکم زنا برای مردان صد ضربه شلاق خواهند است، سر او را خواهند تراشید و به مدت ۳۶۵ روز او را به شهر دیگری تبعید خواهند کرد. حکم زنا برای زنان دو مورد آخر اجراء نخواهد شد و تنها صد ضربه شلاق به وی خواهند زد.

 

مجازات زنا

 

***وکلای گروه پارسیان برای مشاوره حقوقی، مشاوره کیفری، وکالت دعاوی و تنظیم قرارداد در خدمت شما هستند.***

حکم رابطه با زن شوهر دار چیست؟

طبق تعریف قانون مجازات اسلامی جدید، موارد مربوط به زنا به این صورت هستند:

ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی: حکم زنا برای زنا کننده مرد و زنا کننده زن سنگسار است. در صورتی که عمل زنا با ۳ شاهد ثبت شود حکم اعدام زنا کننده مرد و اعدام زنا کننده زن طبق نظر قاضی دادگستری صادر می شود.

ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامی: احصان در هر یک از مرد و زن به نحو زیر محقق می شود:

احصان مرد عبارت است از آن که دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قُبُل با وی در حال بلوغ جماع کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان جماع از طریق قُبُل را با وی داشته باشد.

احصان زن عبارت است از آن که دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده، با او از طریق قُبُل جماع کرده باشد و امکان جماع از طریق قُبُل را با شوهر داشته باشد.

ماده ۲۲۸ قانون مجازات اسلامی: در زنا با محارم نسبی و زنای محصنه، چنان چه زانیه بالغ و زانی نابالغ باشد مجازات زانیه فقط صد ضربه شلاق است.

حکم خیانت زن به شوهر

جرم خیانت زن به شوهر ابعاد مختلفی دارد. در صورت ارتکاب جرم خیانت کامل و عمل دخول صورت بگیرد حکم آن اعدام است. اما اگر به صورت جرم جزئی خیانت باشد جکم آن از ۳۱ تا ۹۹ ضربه شلاق است.

حال که به بررسی خیانت زن به شوهر پرداختیم باید ابتدا معنی خیانت را بدانیم: نادرستی کردن، ناراستی، دغل کردن، نقض عهد و پیمان

جرم خیانت زن به شوهر در قانون اسلامی جرم انگاری شده است و طبق حکم خیانت زن به شوهر عوامل متعددی برای اجرا گذاشتن مجازات آن تعیین شده است.

عدم پرداخت مهریه زن خیانتکار به شوهر

سوالی که شاید خیلی مطرح شود در بخث خیانت زن شوهردار ، تکلیف مهریه زن خیانتکار است. مهریه یکی از مفاد عقد است و در صورتی که زن به شوهر خود نیز خیانت کند مهریه حق اوست. تنها در هنگام اثبات خیانت ، مرد می تواند از همسر خود با پرداخت مهریه جدا شود.

برای آشنایی بیشتر به قوانین پرداخت مهریه با گروه وکلای پارسیان در ارتباط باشید.

  • زنا با غیر محصنه:

به زنای اطلاق میشود که فرد زنا کننده مجرد باشد.

مجازات زنا کردن با غیر محصنه:

مجازات و حکم زنا با غیر محصنه بار اول، دوم و سوم صد ضربه شلاق خواهد بود و اگر برای بار چهارم اقدام به زنا کند، مجازاتش اعدام خواهد بود.

مرد را چگونه شلاق خواهند زد؟

به غیر از آلت تناسلی وی مابقی اندام او باید برهنه باشد، مرد باید به هنگام شلاق بایستد و نباید ضربات شلاق با صورت او برخورد نماید.

زن را چگونه شلاق خواهند زد؟

لباس زن به هنگام شلاق باید بر تن وی باشد، زن باید به هنگام شلاق بنشیند و نباید ضربات شلاق با صورت او برخورد نماید.

  • زنا کردن با عنف:

زنای با عنف بدین معناست که مرد زن را با تهدید به عمل زنا وادار نماید و زن به انجام این عمل راضی نباشد.

مجازات زنا کردن با عنف:

حکم زنا مرد با عنف اعدام است.

با گسترش ارتباطات بین هم جنس ها و گسترش آن در کشورهای اروپایی در ادامه به بررسی همجنسگرایی و لواط و مجازات و آثار سوی آن در زندگی خواهیم پرداخت.

آثار گناه زنا در زندگی دنیوی و اخروی

زنا از گناهان کبیره به شمار می رود و آثار گناه زنا در زندگی شوم و متعدد می باشد:

۱- استحقاق عذاب الهی

۲- عذاب قبر

۳- نبوئیدن بوی بهشت

۴- عدم بهرمندب از رحمت الهی

۵- داشتن بوی بد در محشر

۶- اجابت نشدن دعا

۷- کوتاهی عمر

۸- نقصان روزی

۹- مرگ ناگهانی

راه های اثبات زنا:

  • شهادت ۴ نفر شاهد:

 چنانچه ۴ مرد عادل و بالغ به زنا شهادت دهند، حکم اثبات خواهد شد، اگر در زنا ۳ مرد عادل و بالغ و ۲ زن عادل و بالغ شهادت دهند نیز کفایت میکند.

  • اقرار زنا کننده:

اگر فرد زنا کننده بالغ و عاقل باشد، به اختیار خود و بدون تهدید از سوی فرد دیگری به عملش(انجام زنا) اقرار کند، زنا ثابت خواهد شد.

مدارک لازم برای اثبات رابطه نامشروع

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و انتقال سریع اطلاعات ، همچنین نگه داری و کنترل این اطلاعات مشکل شده است اما سوال اینجاست آیا با عکس می توان رابطه نامشروع را اثبات کنیم؟

با وجود اینکه عکس و موارد مشابه می تواند به کمک قاضی بیاید ولی دلیل کافی برای اثبات جرایم رابطه نامشروع اثبات از طریق شهود است. همانطور که اشاره کردیم شهادت ۴ نفر شاهد بالغ ، اقرار زنا کننده ها دلیل اصلی بر اجرا حکم زنا است.

چند مرتبه لازم است زنا کننده به زنای خود اعتراف نماید؟

بنا بر رعایت اصول لازم است زنا کننده ۴ مرتبه و در ۴ جلسه به زنا اعتراف کند.

در صورت وقوع مشکلاتی از این نوع، می‌توانید با گروه وکلای پارسیان ارتباط برقرار کنید و پیگیری موضوع را به وکلای کاردان گروه پارسیان بسپارید تا حقی از شما ضایع نشود.

آیا خدا زناکار را میبخشد؟

زنا با زن شوهردار یکی از گناهان زشت و بزرگ است اما بزرگی خداوند آنقدر زیاد است که در صورتی که قلبا گناهکار طلب عفو و بخشش از خداوند داشته باشد بخشیده خواهد شد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]