شکایت کیفری

همه چیز در مورد شکایت کیفری

درهر کجای این سرزمین با هر موقعیت و در هر صنفی که باشیم، ممکن است با افرادی برخورد کنیم که قصد دارند به هر نحوی به ما آسیب بزنند یا به اصطلاح سرمان کلاه بگذارند. گاهی اوقات با تمام محکم‌کاری‌ها و رعایت تمام اصول وضوابط، باز ممکن است، قربانی بشویم و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم زیان‌دیده جرمی قرار بگیریم. در این هنگام وقتی اختلاف و دعوای ما با صحبت و از طریق دوستانه حل نشود. تنها راهی که به ذهن همه ما می‌رسد، متوسل شدن به قانون و دادگاه و طرح شکایت از شخص مقابل می‌باشد.

حال که نوبت به طرح شکایت می‌رسد، چیزی که اهمیت دارد نوع شکایت است. لازم است بدانید که طرح شکایت به دو نوع وجود دارد: شکایت کیفری و شکایت حقوقی. برای آنکه بتوانیم، شکایت خود را به نحو صحیح در دادگاه مطرح کنیم و در سریع‌ترین زمان ممکن به حقوق خود برسیم،‌ بهتراست ابتدا با انواع طرح شکایت و تفاوت آن‌ها آشنا شویم.

شکایت کیفری یا حقوقی؟

 شکایت کیفری همانگونه که از اسمش پیداست، زمانی مطرح می‌شود که برای شخص مرتکب، مجازات پیش‌بینی شده است. در صورتی که برای دعوای حقوقی، مجازاتی تعیین نشده و مرتکب تنها ملزم است، حقوق قانونی دیگران را به آن‌ها بپردازد.

دعوای حقوقی و کیفری از نظر طرح دعوا، مرجع صالح رسیدگی، اسباب طرح دعوا، موضوع و …، با هم تفاوت بسیار دارند. به همین علت است که توصیه می‌شود، برای طرح شکایت خود حتما از یک مشاور حقوقی یا وکیل خبره دادگستری کمک بگیرید.

 چگونگی طرح شکایت کیفری

 در دعاوی کیفری، شکایت را می‌توان بر روی هر برگ کاغذی نوشت که اصطلاحا به آن، شکوائیه می‌گویند. اما در دعاوی حقوقی، شکایت حتما باید در برگ‌های مخصوصی نوشته شود که به آن‌ها دادخواست گفته می‌شود. فرم آماده دادخواست معمولا در دادگستری‌ها برای خرید وجود دارد.

برای طرح شکایت کیفری ابتدا باید به دادسرا مراجعه کنیم و در کلانتری و دادسرا تحقیقات لازم انجام می‌شود. سپس شکوائیه به دادگاه ارسال می‌گردد، دادستان و سایر مقامات دادسرا وظیفه دارند، شکایات را در هر زمان پذیرفته و ثبت نمایند.

در دعاوی حقوقی برای طرح شکایت حتما باید ابتدا به دادگاه مراجعه شود.

موارد مهم  در شکوائیه

 همان‌طور که اشاره کردیم، شکایت کیفری را می‌توان بر روی هر نوع برگ کاغذ معمولی نوشت اما در آن، اشاره به موارد زیر بسیار ضروریست.

۱- مشخصات دقیق شخص شاکی: نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره کارت ملی، نشانی دقیق محل سکونت، کد پستی، شماره تلفن، شغل، تابعیت، مذهب، نشانی ایمیل.

۲- موضوع شکایت باید به‌ طور روشن و دقیق ذکر شود، همراه با تاریخ و نشانی دقیق محل وقوع جرم، علاوه بار آن تاریخ دقیقی که شکوائیه به دادسرا اعلام شده است نیز باید قید شود.

۳- مقدار ضرر و زیان مالی که به شخص مدعی‌( شاکی) وارد شده است.

۴- مشخصات دقیق شخص متهم: نام و نام خانوادگی، نام پدر، نشانی محل سکونت (در صورتی که در دسترس باشد).

۵- اسناد و مدارک و مشخصات و نشانی شهود و اشخاص مطلع

۶- امضا شخص شاکی

شکایت کیفری

 

مرجع صالح شکایت کیفری

 در طرح شکایت کیفری، شاکی باید به دادسرایی مراجعه کند که جرم در آن منطقه واقع شده است اما در دعاوی حقوقی، دادگاه محل اقامت شخص خوانده (متهم) صالح به رسیدگی می‌باشد.

وکیل بگیریم یا نه؟!

 در تعدادی از جرایم کیفری حضور وکیل چندان اهمیتی ندارد اما در اغلب جرایم به علت وجود نکات و جزئیات فراوان حقوقی، حضور وکیل و مشاوره گرفتن از او بسیار اهمیت دارد. جرایمی که مجازات اعدام، حبس ابد، حبس بیشتر از ١٠ سال و قطع عضو را در پی دارد، جز جرایمی محسوب می‌شود که حضور وکیل، کمک شایانی به گرفتن نتیجه مطلوب از طرح شکایت می‌کند.

انواع جرایم

جرایم به دو دسته تقسیم می‌شوند:

۱- جرایم قابل گذشت

۲- جرایم غیرقابل گذشت

جرایم قابل گذشت، تنها در صورتی قابل پیگیری می‌باشد که خود شخص شاکی، شکایت را مطرح کند. و در صورتی که شاکی از ادعای خود پشیمان شود، پیگیری به طور کامل قطع خواهد شد چرا که در اینگونه جرایم، تنها حقوق خصوصی شاکی در اولویت قرار دارد. جرایم غیر قابل گذشت، به جرایمی گفته می‌شود که اصلا نیازی به مطرح کردن شکایت توسط شاکی نیست و دادستان شخصا به محض آنکه از وقوع جرم مطلع شود، می‌تواند پیگیری کند.

همانطور که اشاره شد، چگونگی طرح شکایت و اطلاع از جزئیات و نکات حقوقی آن اهمیت فراوانی دارد. برای آنکه از سردرگمی و گمراهی نجات پیدا کنیم و هرچه زودتر بتوانیم به حق و حقوق خود برسیم، لازم است از ابتدا با کارشناسان و وکلای خبره در این زمینه که از قانون و نکات ریز آن و پیچ و خم‌های مراجع قضایی به طور کامل آگاهند، کمک بگیریم تا به علت جهل از قانون و مراحل آن حقوقی از ما ضایع نگردد. تیم حقوقی گروه وکلای پارسیان به همراه کارشناسان و وکلای خبره دادگستری در خدمت شماست که شما را در تمام مراحل قضایی یاری برساند.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]