کیفرخواست چیست

کیفرخواست و اعتراض به آن

چنانچه دعوایی در مراجع قضایی مطرح شود، بلافاصله مراحل ابتدایی رسیدگی و تحقیقات مقدماتی آن آغاز می‌شود. حال چنانچه، پس از انجام تحقیقات مقدماتی مجرم بودن شخص معین شود، دادسرا اقدام به صدور نامه‌ای برای دادگاه می‌نماید که به آن کیفرخواست گفته می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کیفرخواست‌ و همچنین نحوه صدور و اعتراض به آن با مشاوره حقوقی گروه وکلای پارسیان همراه باشید.

منظور از کیفرخواست چیست؟

چنانچه دعوایی در دادسرا مطرح گردد، انجام تحقیقات مقدماتی نیز آغاز می‌شود. پس از آنکه تمامی تحقیقات لازم انجام شود، چنانچه بازپرس پرونده تشخیص دهد که عمل ارتکاب یافته جرم می‌باشد، پرونده را برای دادستان ارسال می‌نماید. دادستان نیز موظف است، ظرف مدت ۵ روز پرونده را بررسی نماید. حال درصورتیکه دادستان نیز با نظر بازپرس پرونده موافق باشد، نامه‌ای را جهت رسیدگی به پرونده و تعیین مجازات یا اقدامات تأمینی و تربیتی لازم برای متهم به مرجع قضایی صالح ارسال می‌نماید که به آن، کیفرخواست گفته می‌شود.

ذکر چه مواردی در کیفرخواست ضروریست؟

با مفهوم کیفرخواست آشنا شدیم. حال بهتر است به ذکر این مهم بپردازیم که در کیفرخواست چه اطلاعاتی باید درج گردد؟

 در ابتدا لازم است که مشخصات هویتی متهم از قبیل؛ نام و نام خانوادگی، نام پدر، شغل، میزان تحصیلات، نشانی محل سکونت و وضعیت تأهل درج گردد. پس از آن بهتر است، قید گردد که نوع قرار تامین، اتهام و دلایل اتهام چه بوده است و همچنین در حال حاضر متهم در بازداشت به سر می‌برد یا آزاد می‌باشد. درج مواد قانونی مربوط به نوع اتهام و جرم که باید به آن استناد نمود نیز لازم است. همچنین، ذکر دقیق تاریخ و محل وقوع جرم و همچنین میزان سابقه محکومیت کیفری متهم در کیفرخواست الزامی می‌باشد.

آیا امکان اعتراض به صدور کیفرخواست وجود دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، بازپرس پرونده پس از بررسی و انجام تحقیقات اولیه، چنانچه عمل به وقوع پیوسته را جرم تشخیص دهد، قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر می‌نماید و چنانچه، عمل ارتکاب یافته را از نظر قانونی جرم نداند، قرار موقوفی تعقیب صادر می‌کند. حال چنانچه قرار صادر شده قرار موقوفی تعقیب باشد، امکان اعتراض به آن وجود دارد و در غیر اینصورت، یعنی چنانچه بازپرس پرونده اقدام به صدور کیفرخواست نماید، امکان اعتراض به آن میسر نمی‌باشد.

البته ناگفته نماند که امکان اعتراض به صدور کیفرخواست در دادگاه اصلی وجود خواهد داشت.

 

مدارک لازم برای کیفرخواست

 

آیا صدور کیفرخواست دلیلی برای مجرمیت متهم می‌باشد؟

خیر. درست است که پس از بررسی تمامی قراین و دلایل حاکم، بنابر تشخیص بازپرس و دادستان یا جانشین وی، عمل ارتکاب یافته جرم تلقی می‌شود، اما زمانی می‌توان متهم را مجرم دانست که دادگاه پس از بررسی پرونده، متهم را مجرم اعلام کرده و وی را محکوم نماید.

کیفرخواست چه آثاری دارد؟

شایان ذکر است، هنگامی که دعوایی در دادسرا مطرح شده و دادستان اقدام به صدور کیفرخواست می‌نماید، دادگاه‌های انقلاب و جزایی نیز تنها به جرایمی که در مفاد و محتوای موجود در کیفرخواست قید شده‌است، ترتیب اثر خواهند داد. حال خوب است بدانید که جرایمی نیز وجود دارند که بدون صدور کیفرخواست، مستقیما در دادگاه مطرح خواهند شد. اما این جرایم کدامند؟

    ۱- جرایم کودکان و اطفال

    ۲-جرایم مشمول حد زنا و لواط

    ۳-جرایم با جزای نقدی تا ١ میلیون ریال یا مجازات حبس تا ٣ ماه

درصورتیکه متهم دارای دو اتهام باشد، تکلیف چیست؟

با توجه به آنچه خواندیم با مفهوم کیفرخواست، نحوه صدور و اعتراض به آن آشنا شدیم. حال تصور کنید که متهمی دارای دو اتهام باشد که رسیدگی به هر یک از اتهامات در صلاحیت مراجع قضایی مختلفی باشد. آن وقت تکلیف صدور کیفر خواست چه می‌شود؟

در چنین شرایطی دادسرا مکلف است، دو کیفرخواست جداگانه را صادر نماید. بدین ترتیب که برای یکی از مراجع قضایی صالح، اصل‌کیفرخواست را ارسال خواهد نمود و برای مرجع قضایی دیگر، رونوشتی از آن را ارسال می‌نماید.

کلام پایانی…

از اینکه مثل همیشه همراه ما هستید، سپاسگزاریم. سوالات خود را در رابطه با صدور کیفرخواست و اعتراض به رای تجدید نظر از ما بپرسید. ما و تیم تخصصی حقوقی ما، پاسخگویی به سوالات شما مردم شریف و عزیز میهنمان را وظیفه خود می‌دانیم. گروه وکلای پارسیان با بهره‌گیری از بهترین و خبره‌ترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاورین متخصص و متبحر حقوقی گردهم آمده تا بهترین راهکارها و مناسب‌ترین روش‌های حل و فصل اختلافات حقوقی را پیش پای شما عزیزان قرار دهد. ما معتقدیم، هموطنان عزیز ایرانی ما همیشه لایق بهترین‌ها خواهند بود.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]