مهریه ازدواج موقت

بررسی کامل مهریه ازدواج موقت 

ازدواج موقت یا نکاح منقطع همانند ازدواج دایم در کشور ما کاملا به رسمیت شناخته شده و برخلاف تصورات اشتباه خیلی از مردم جامعه ما، هیچگونه مشکل شرعی و قانونی برای آن وجود ندارد. مهریه ازدواج موقت، یکی از شرایط اصلی و در واقع صحت اصل نکاح موقت به حساب می‌آید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نکات حقوقی جالبی در رابطه با ازدواج موقت و قوانین مهریه در آن آشنا کنیم.

منظور از ازدواج موقت چیست؟

براساس قانون و مقررات کشور ما، نکاح به دو صورت وجود دارد؛ نکاح دایم و نکاح موقت. برخلاف باور غلط خیلی از مردم عزیز ما، عقد موقت نیز مانند ازدواج دایم کاملا به رسمیت شناخته شده و هیچگونه مشکل شرعی و قانونی آن را تهدید نمی‌کند. البته نمی‌توان، منکر این قضیه نیز بود که خیلی از فقها یا حقوقدانان با این نوع نکاح موافق نیستند. البته در مقابل آنان نیز عده زیادی وجود دارند که کاملا برعکس آنان، نکاح موقت را حتی بسیار مفید و ضروری برای حل بسیاری از مشکلات شرعی و عرفی جامعه ‌مان می‌دانند.

ازدواج موقت یا نکاح منقطع یا به اصطلاح عامیانه مردم صیغه، برخلاف ازدواج دایم دارای مدت زمان مشخصی می‌باشد که به محض اتمام مدت آن، رابطه زوجیتی که بین زن و شوهر وجود دارد از بین می‌رود.

 عقد موقت در پاره‌ای از موارد با ازدواج دایم متفاوت است که یکی از این تفاوت‌ها مربوط به قوانین مهریه در آن می‌باشد. در ادامه به طور مفصل در رابطه با مهریه ازدواج موقت صحبت خواهیم کرد.

یکی از ارکان اصلی در ازدواج موقت، تعیین مهریه می‌باشد!

پیش از این با مفهوم عقد موقت یا همان صیغه آشنا شدیم. حال میخواهیم، نکته جالب و البته حایز اهمیتی را راجع به ازدواج موقت به شما بگوییم.

می‌دانیم که در ازدواج دایم معمولا زن و شوهر قبل از خواندن صیغه ازدواج، اقدام به توافق بر سر مهریه می‌نمایند و حتی چنانچه، مهریه‌ای را تعیین نکنند، مشکلی بوجود نخواهد آمد و امکان تعیین مهریه و میزان آن برای بعد از ازدواج نیز وجود دارد.

اما نکته مهمی که باید در رابطه با عقد موقت بدانید، آن است که در صیغه یا همان عقد موقت، چنانچه مهریه تعیین نشود، ازدواج نیز باطل است!

ضروری بودن تعیین مهریه و میزان آن در عقد موقت در حقیقت، یکی از ویژگی‌ها و شرایط خاص ازدواج موقت به حساب می‌آید.

بدین ترتیب، یکی از شرایط لزوم و صحت عقد موقت بر خلاف عقد دایمی، تعیین مهریه و میزان آن است و چنانچه مهریه‌ای تعیین نشود، ازدواجی هم در کار نبوده و درواقع عقد باطل است.

آیا با فوت زن در نکاح موقت، مهریه ازدواج موقت از بین می‌رود؟

خیر. یکی از نکات بسیار مهم و البته جالب دیگری که در عقد موقت وجود دارد و خیلی‌ها از آن بی‌خبرند، آن است که چنانچه در نکاح منقطع، زن در مدت ازدواج فوت نماید، باز هم مهریه سرجای خودش است و از بین نخواهد رفت و ورثه زوجه می‌توانند، درخواست مطالبه مهریه را از شوهر داشته باشند.

 

مهریه در ازدواج موقت

 

آیا با فوت مرد در عقد موقت، مهریه ازدواج موقت از بین می‌رود؟

خیر. چنانچه در اثنای مدت ازدواج موقت شوهر فوت نماید، باز هم مهریه سر جای خودش باقیست و زن میتواند، مهریه خود را از ماترک شوهر یا همان مال و اموال به جا مانده از او، دریافت نماید.

آیا امکان شرط فسخ نسبت به مهریه ازدواج ‌موقت وجود دارد؟

خیر. امکان قرار دادن شرط خیار یا همان شرط فسخ نسبت به مهریه در عقد موقت وجود ندارد. چرا که تعیین مهریه ازدواج موقت، یکی از ارکان اصلی و شرایط صحت عقد بوده و با فسخ مهریه، عقد نیز باطل خواهد شد.

چنانچه مرد قبل از آمیزش باقی مدت نکاح موقت را ببخشد، مهریه به زن تعلق می‌گیرد؟

بله. چنانچه در صیغه یا عقد موقت، پیش از آنکه آمیزش بین زن و شوهر اتفاق بیفتد، مرد باقی مدت نکاح را به زن ببخشد، نصف مهریه تعیین شده به زن تعلق خواهد گرفت.   

آیا امکان مطالبه مهریه در عقد موقت وجود دارد؟

بله. کم نیستند آن عده از عزیزانی که تصور می‌کنند با وجود آنکه یکی از شروط ضمن عقد موقت، تعیین مهریه می‌باشد، باز هم امکان مطالبه آن وجود ندارد. اما شایان ذکر است که در عقد موقت نیز مانند ازدواج دایم، می‌توان به راحتی درخواست مطالبه مهریه کرد و تمامی مراحل رسیدگی آن نیز همانند ازدواج دایم می‌باشد و فرقی در آن نیست.

چنانچه سند رسمی عقد موقت وجود نداشته باشد، چگونه میتوان میزان مهریه را اثبات نمود؟

بسیار پیش می‌آید که زن و شوهر در ازدواج موقت، تنها صیغه محرمیت را خوانده‌اند اما اقدام به رسمی نمودن آن نکرده‌اند، یعنی درواقع سند رسمی ازدواج موقت وجود ندارد. حال با این شرایط تکلیف مهریه زن چه می‌شود؟

لازم است بدانید، با وجود این شرایط نیز با اقرار هر دو طرف یا شهادت شهود می‌توان، میزان مهریه را در عقد موقت به اثبات رسانید و آن را مطالبه کرد. البته نمی‌توان، منکر این مسئله بود که با وجود چنین شرایطی، یعنی در دسترس نبودن سند رسمی ازدواج موقت اثبات میزان مهریه و مطالبه آن بسیار مشکل‌تر می‌باشد. و کمک گرفتن از وکیل خانواده می توان سهولت را ایجاد کرد.

آخرین کلام ما با شما…

با توجه به آنچه مطالعه شد با مهریه ازدواج موقت و شرایط مختلف آن آشنا شدیم. چنانچه در این خصوص و مسایلی از این دست، پرسش یا ابهامی در ذهن دارید؛ گروه وکلای پارسیان با ارائه انواع خدمات و مشاوره حقوقی و مشاوره کیفری در کنار شماست. باعث افتخار و سرافرازی ماست که بتوانیم حتی کوچکترین گره‌ای را از مشکلات حقوقی شما هم‌میهنان گرامی‌مان بگشاییم. خدا را هزاران بار شاکریم که سال‌های سال است، مورد اعتماد شما سروران عزیز قرار گرفته‌ایم.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]