شروط ضمن عقد

شروط ضمن عقد

در دین اسلام ازدواج یا نکاح پیوندی است که به موجب آن مرد و زن شریک زندگی یکدیگر میشوند. به هنگام ازدواج ممکن است شروطی تحت عنوان شروط ضمن عقد از جانب مرد یا زن در عقد نامه درج گردد که ما در این مقاله به بررسی ۱۲ شرط ضمن عقد پرداخته ایم. حال احتمال می‌رود، مرد و زن هنگام امضاء کردن سند ازدواج به دلیل ناآگاهی یا هیجان لحظه‌ای، به این شروط توجه نکنند و در نتیجه در آینده‌ی نه چندان دور منجر به حصول مشکلات عدیده‌ای گردند.همچنین بعضی از افراد به خاطر علت های گوناگون مایل به امضا نکردن شروط ضمن عقد باشند که در ادامه بررسی آن می پردازیم.

هر کدام از زوجین می‌توانند شروط مدنظرشان را به هنگام عقد بیان و در عقدنامه مکتوب کنند تا در صورت عدم رعایت آنها توسط طرف مقابل بتوانند حق خود را مطالبه کنند. عمدتا این شروط به موضوعاتی مانند حق کار زوجه، حق طلاق، حضانت فرزند، پرداخت نفقه و نکات ریز زندگی مشترک است. با توجه به حساسیت این امر، سعی کنید حتما تنظیم و تدوین شروط ضمن عقد را به یک وکیل حاذق و باتجربه در این زمینه بسپارید.

شروط ضمن عقد یعنی چه؟

قبل از شروع ازدواج ، شرایط ازدواج باید ثابت شود. این بدان معناست که باید بررسی شود که افرادی که قصد ازدواج دارند از شرایط مندرج در قانون ازدواج برخوردارند. این اداره ثبت ملی (اداره مالیات) است که بررسی می کند آیا شرایط ازدواج برآورده شده است یا خیر.

۱۲ شرط ضمن عقد چاپی در سند ازدواج به زبان ساده تر:

در صورت وجود شروط چاپی در عقدنامه یا همان ۱۲ شرط ضمن عقد، در تمامی موارد حق طلاق با زوجه(زن) است. این شروط عبارتند از:

۱-خودداری شوهر (زوج) از پرداخت نفقه به زن (زوجه) بیشتر از ۶ ماه، حال میتواند به هر علّتی باشد.

۲-رفتار نامناسب مرد (زوج) با زن (زوجه) به گونه ای که زن توان ادامه به زندگی در کنار وی را نداشته باشد.

۳-بیماری مرد (زوج) به گونه ای که غیر قابل درمان باشد و ادامه ی زندگی برای زن (زوجه) در کنار مرد (زوج) سخت باشد.

۴-هنگامی که مرد دیوانه باشد، در عین حال باطل نمودن ازدواج از نظر شرعی ممکن نباشد.

۵-مرد (زوج) مشغول به انجام کاری شود، در حالی که کار او آبروی خانواده را در معرض خطر قرار میدهد.

۶-محکوم نمودن مرد (زوج) توسط دادگاه به ۵ سال حبس یا بیشتر از ۵ سال حبس و یا جریمه ی نقدی در اثر یک جرم.(در آخر عدم توانایی مرد در پرداخت منجر به زندانی شدن او شود)

۷-معتاد شدن مرد به مواد مخدر. به گونه ای که این اعتیاد اساس خانواده را بر هم زند و زن (زوجه) تمایل به ادامه زندگی با مرد (زوج) را نداشته باشد.(به هنگام اعتیاد مرد به مواد مخدر زن دارای حق طلاق خواهد شد).

۸-مرد (زوج) بدون وجود دلیلی قانع کننده، زندگی مشترک را رها کند. البته باید توجه داشت تشخیص دلیل قانع کننده و مدت زمان رها نمودن خانواده توسط مرد با دادگاه است.

۹-محکوم شدن مرد (زوج) توسط دادگاه. حال تفاوت ندارد مجازات او از نوع مجازات حدی باشد (مجازاتی که در شرع تعیین شده است) یا تعزیری باشد (مجازاتی که توسط مقام محترم قاضی تعیین میگردد).

۱۰-به هنگامی که زن (زوجه) به هر علّتی در مرد (زوج) اعم از عقیم بودن و غیره پس از گذشت پنج سال از وی باردار نشود.

۱۱-به هنگامی که مرد پس از گذشت شش ماه پیدا نشود، زن میتواند به دادگاه مراجعه نماید.

۱۲-زمانی که مرد همسر دیگری را اختیار کند و در میان دو همسر خود عدالت را اجرا نکند.

این ۱۲ شرط ضمن عقد حتما توسط مرد باید رعایت شود در غیر اینصورت حق طلاق با همسر او خواهد بود و دادگاه نیز این امکان را برای زن محیا می کند.

شرط های ضمن عقد

 

*** پیشنهاد مطالعه:

زنا و مجازات آن

هر آنچه لازم است درباره شرب خمر بدانید

معامله فضولی چیست؟

شروط دیگر علاوه بر شروط چاپی در سند ازدواج:

علاوه بر ۱۲ شرط ضمن عقد که به بررسی آن پرداختیم شروط دیگری در سند ازدواج مطرخ می شود مرد در اختیار زن قرار می دهد.

مرد (زوج) به زن (زوجه) این اختیار را میدهد که هر گاه بخواهد، نکاح را منحل نماید. حال این انحلال (بر هم زدن) میتواند به همراه اخذ مهریه یا عدم اخذ مهریه باشد.

مرد (زوج) به زن (زوجه) این اختیار را میدهد که به هنگام خواست از سوی زن، وی بتواند از کشور خارج گردد. حتی به هنگام اخذ گذرنامه و تمدید گذرنامه نیاز به اخذ اجازه از جانب مرد نباشد.

مرد (زوج) به زن (زوجه) این اختیار را میدهد که دارای شغل باشد و بنا بر صلاح دید خود شغلش را اتخاذ نماید.

مرد (زوج) به زن (زوجه) این اختیار را میدهد که به تحصیلات خود تا هر مقطع (بنا به دلخواه خود) ادامه دهد.

مرد (زوج) به زن (زوجه) تعهد میدهد که پس از انحلال نکاح، خواه از جانب مرد و خواه از جانب زن، کلیه دارایی حاصله پس از ازدواج میان آن دو به طور مساوی تقسیم گردد.

مرد (زوج) به زن (زوجه) اختیار انتخاب مسکن (در شهر و استان) مد نظر را میدهد.

و حتی مرد (زوج) و زن (زوجه) میتوانند در ارتباط با حضانت فرزندان پس از جدایی به توافق رسند.

امضا نکردن شروط ضمن عقد 

شروط ضمن عقد یا قرارداد ازدواج توافقی است که قبل یا بعد از عروسی امضا شده است و مجموعه ای از قوانین خصوصی و سفارشی برای تقسیم اموال زوجین در صورت جدایی و طلاق یا فوت را ارائه می دهد.

اگر یکی از طرفین بخواهد شروط پیش از ازدواج برای عقد منعقد شود و طرف دیگر اینطور نباشد ، ممکن است نشان دهنده مسائل عمیق تری باشد. اگر قبل از ازدواج واقعاً چنین عنصر مهمی باشد ، حتی ممکن است زمینه ای برای لغو ازدواج باشد. اگر همسرتان به دنبال امضای نکردن شروط ضمن عقد باشد ، ممکن است بخواهد تصمیم بگیرد که نامزدی را لغو کند. این مهم است که شما و همسر آینده خود در مورد این موضوعات صحبت کرده باشید و به توافق برسید. بسیاری از مردم دریافتند که صحبت با وکیل راه خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند بهترین شروط ضمن عقد و معنای آن برای ازدواج شما است.

دلایلی امضا نکردن شروط ضمن عقد یا ازدواج

 1. اگر همسر شما توان مالی کمتری نسبت به همسران دیگران داشته باشد ، ممکن است افرادی مایل به امضا نکردن شروط ضمن عقد داشته باشند.
 2. اگر از لحاظ احساسی تمایل به همسر خود نداشته باشید احتمال امضا نکردن شروط ضمن عقد وجود دارد.
 3. گاها دخالت های خانواده ها باعث نپذیرفتن شروط ضمن عقد می شود.

از مزایای بهره مندی از وکیل به جهت تعیین شروط در ضمن عقد:

توصیه میشود این شروط توسط یک وکیل متخصص در امور خانواده تنظیم شود. زیرا در صورت :

 • روی گردانی هر دو طرف از شروط قید شده در سند ازدواج وکیل متخصص در امور خانواده میتواند در احقاق حقوق هر یک از آنها بسیار مؤثر باشد.
 • به عبارتی میتوان چنین گفت امکان روی گردانی برای هیچ یک از دو طرف وجود نخواهد داشت.
 • به هنگام حضور یک وکیل متخصص در امور خانواده برای هر یک از دو طرف، وی (دارنده ی وکیل) میتواند در دادگاه حضور به عمل نیاورد.

یکی از متداول ترین سوالات مطروحه برای خانم ها، درخواست مهریه به هنگام طلاق است که بسیار چالش بر انگیز می‌باشد. باید توجه داشت که در صورت وجود شروط ۱۲ گانه، زن صاحب طلاق بوده و در عین حال میتواند مهریه خود را از مرد مطالبه نماید.

بنابراین با توجه به حساسیت موضوع و عدم آگاهی عموم افراد جامعه از این شروط و نتایج برآورده نشدن آنها توسط زوجین، حضور یک وکیل خانواده متخصص در امور خانواده پیش از ازدواج و دریافت مشاوره حضوری از وی، میتواند به آرامش خیال هر دو طرف کمک کند.

زیرا وکیل متخصص میتواند زوجین را در اتخاذ و انتخاب شروط راهنمایی نماید و از امکان حصول مشکلات در آینده جلوگیری نماید. وکلای گروه پارسیان برای مشاوره و تنظیم شروط ضمن عقد بعد از ازدواج آماده خدمت رسانی به شما هستند، تنها کافی ست با ما تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید و ادامه کار را به ما بسپارید.

شرایط ازدواج چیست؟

ثبات اجتماعی: ازدواج برای افرادی است که درک و روابط خوبی با دیگران دارند. آنها باید مشکل یکدیگر را درک کنند و نسبت به آنها ابراز نگرانی کنند. آمادگی مالی: این بدان معناست که افرادی که می خواهند ازدواج کنند باید منبع درآمد ثابت و معقولی داشته باشند.

سه شرط لازم برای ازدواج چیست؟

اتحادیه قانونی زوجین به عنوان همسر. عناصر اساسی ازدواج عبارتند از: (۱) توانایی قانونی طرفین برای ازدواج با یکدیگر ، (۲) رضایت متقابل طرفین و (۳) قرارداد ازدواج مطابق قانون.

مشکلات رایج در ازدواج چیست؟

 1. مسائل ارتباطی شایع ترین شکایت در بین زوج های متاهل عدم ارتباط است.
 2. نادیده گرفتن مرزها
 3. عدم صمیمیت جنسی.
 4. خیانت احساسی یا جنسی.
 5. مشکلات مالی
 6. خودخواهی
 7. تفاوتهای ارزش
 8. مشکلات در مراحل مختلف زندگی

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]