دادگاه بدوی

دادگاه بدوی – دادخواست بدوی چیست – اعتراض به رای دادگاه بدوی

در این مقاله به این سه موضوع میپردازیم که دادگاه بدوی چیست؟ رسیدگی بدوی چیست و به چه معناست؟ یا با معنای دادخواست بدوی چیست به طور کامل آشنا میشوید و به موضوع نحوه اعتراض در دادگاه بدوی نیز اشاره کامل شده پس با ما همراه باشید.

دادگاه بدوی چیست؟

دادگاه بدوی چیست و به چه معناست؟

از آنجایی که کلمات حقوقی و کیفری، گاها برای مخاطبین و افرادی که چالش های حقوقی دارند کمی پیچیده است،در این مقاله قصد داریم درمورد دادگاه بدوی (lower court) توضیحات مفید و جامعی ارائه دهیم.

اگر تا به حال سرو کارتان به دادگاه افتاده باشد؛ قطعا نام دادگاه بدوی، تجدیدنظر و… به گوشتان خورده است. دادگاه بدوی همان طور که از نامش پیداست در اولین مرحله رسیدگی به شکایات و دعوا صلاحیت به رسیدگی را دارد. یکی از مسایل حایز اهمیت جهت طی مراحل دادگاهی، آشنایی با دادگاه‌ها و صلاحیت آن‌ها می‌باشد.

رسیدگی بدوی چیست

معنی رسیدگی بدوی چیست؟

معنی رسیدگی بدوی چیست؟ میخواهیم به این موضوع بپردازیم که رسیدگی بدوی چیست و در اصل این کلمه بدوی به چه معناست! کلمه بدوی در لغت به معنای ابتدایی، شروع و آغاز می‌باشد. دادگاه بدوی درواقع اولین دادگاه رسیدگی‌کننده به دعاوی کیفری و حقوقی است. بدین ترتیب که هر دعوا و شکایتی ابتدا در این دادگاه رسیدگی شده و نهایتا منجر به صدور رأی می‌گردد.

رسیدگی بدوی چیست

حال که میدانید دادگاه بدوی به چه معناست و رسیدگی بدوی چیست باید با رای این نوع دادگاه نیز آشنا شوید:

رای بدوی و نحوه اعتراض و تجدید نظر آن

کلمه رای در لغت به معنای اندیشه، نظر، حکم و عقیده می‌باشد. همه ما می‌دانیم که چنانچه شکایت یا دعوایی در دادگاه مطرح شود، قاضی پرونده پس از بررسی و رسیدگی‌های لازم، تصمیم خود را به طرفین دعوا ابلاغ می‌نماید که به آن رأی دادگاه گفته می‌شود. ‌حال چنانچه رأی توسط دادگاه بدوی صادر شود به آن رای بدوی گویند. 

آیا رای بدوی قابل اعتراض است؟

آیا رأی صادر شده توسط این نوع دادگاه قابلیت اعتراض دارد یا نه؟ در جواب باید بگوییم که قابلیت اعتراض بستگی به رأی صادر شده و محتوای آن دارد و نمی‌توان به طور کلی پاسخ داد.

آیا راهکاری برای اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی وجود دارد ؟

شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا به رای قطعی دادگاه تجدید نظر می توان اعتراض کرد؟

بله در بعضی از شرایط خاص میتوان نسبت به حکم های قطعی دادگاه بدوی نیز اعتراض نمود. اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی زمانی صورت میپذیرد که از زمان تجدیدنظر تا مرحله حکم قطعی دادگاه بدوی مراحل طی شود. در این صورت اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی امکانپذیر میشود.

اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی به چند صورت است؟

وقتی  قرار است اعتراضی صورت بگیرد پس مسلما یک نوع اعتراض وجود ندارد، اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی هم به شکل تجدیدنظر و واخواهی صورت میگیرد.

تجدیدنظر یا واخواهی

در تجدیدنظر رای دادگاه برای طرفین پرونده یا دعوای حقوقی که برای بررسی پرونده حضور دارند قرائت میشود ولی در واخواهی بحث کمی فرق میکند.

در واخواهی غیابی یکی از طرفین در رسیدگی به پرونده یا حکم قانونی حضور ندارد و رای صادره غیابی است، به این نوع اعتراضی که رای صادر شده غیابی است واخواهی گویند. در واخواهی فقط خوانده میتواند بر رای غیابی واخواهی نماید و رای صادر شده برای خواهان حق هیچگونه واخواهی نمیدهد.

مهلت واخواهی از رای صادره غیابی به چه صورت است؟

مهلت واخواخی از رای صادر شده غیابی به دو صورت است. افرادی که مقیم کشور ایران هستند و اشخاصی که خارج از کشور اقامت دارند. برای آن دسته از افرادی که مقیم کشورند مهلت واخواهی نهایتا ۲۰ روزه است و برای اشخاصی که خارج از کشور مقیم شده اند به مدت ۲ ماه از تاریخ ابلاغ رسمی طول میکشد که در این حالت باز امکان ثبت اعتراض برای عذر موجه خود در صورت عدم حضورش میتواند ارائه نماید و برای اینکه عذر موجه خود را ثابت نماید نیاز به دادخواست واخواهی به دادگاه را ارائه دهد و در صورتی که دادگاه این ادعا را تشخیص و مورد قبول در دادگاه رسیدگی قرار دهد امکان باز دادخواست واخواهی مجدد صادر و اجرای حکم متوقف میشود.

نحوه اعتراض به رای دادگاه بدوی

نحوه اعتراض به رای دادگاه بدوی چگونه امکان پذیر است! گاهی اتفاق میفتد که بخاطر طرح شکایتی که در دادگاه منجر میشود بر علیه خود ما صادر گردد اما این تازه اول ماجرا است! چرا! علت چیست که نسبت به رای صادر شده چه در زمینه های حقوقی و چه در زمینه امور کیفری این اتفاق میفتد و چگونه نسبت به آن میتوان اعتراض نمود؟!

اعتراض در رای دادگاه بدوی از موارد حقوقی است که فرد باید با قوانین حقوقی آشنایی داشته باشد و تا زمانی که رای قطعی صادر نشده میتوان خیلی آسان بر آن اعتراض نمود و رای دادگاه بدوی را به نفع خودمان تغییر دهیم.

مراحل اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی

سه مورد اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی وجود دارد که نحوه رسیدگی آن به شرح زیر است:

۱- دادگاه بدوی و رای بدوی

زمانی که در محاکم قضایی شکایت یا اختلاف در حقوق شخصی صورت میگیرد قاضی بعد از رسیدگی به آن رای صادر میکند، و در صورتی که فرد ناآگاه از این اصطلاحات حقوقی باشد گاها ممکن است این شکایت بر علیه خود فرد اتفاق افتد، پس بهتر است برای رسیدگی هر چه بهتر در همه زمینه های حقوقی با یک وکیل خوب مشورت نماییم و این را هم بدانید دادگاه بدوی اولین دادگاهی است که طرح دعوی و شکایت در آن مطرح و مورد رسیدگی قرار میگیرد و رای را صادر مینماید و قاضی ای که آن رای را در رسیدگی پرونده شکایت یا دادخواست بررسی میکند رای بدوی میگویند.

۲- دادگاه تجدیدنظر

همانطور که میدانید تجدید نظر کردن به معنای بازنگری یا بررسی دوباره است، از منظر حقوقی تجدید نظر به معنای قضاوت دوباره در مورد پرونده است که مورد رسیدگی قرار میگیرد، برای همین دادگاه تجدید نظر رای صادره را از نظر حقوقی به بررسی مجدد ارجاع میدهد تا مورد بررسی دقیق تر پرونده قرار بگیرد. این را هم بدانید دادگاه تجدید نظر از لحاظ اختیارات با دادگاه بدوی هیچ تفاوتی ندارد فقط در این دادگاه، بررسی پرونده مورد تجدید نظرخواهی قرار میگیرد حکم صادر شده را رسیدگی مینماید.

یک سوال : آیا با این حال باز میتوان به رای قطعی صادر شده از دادگاه تجدید نظر اعتراض نمود؟

بله. زمانی که رای دادگاه تجدیدنظر بر علیه ما صادر شد میتوان باز تقاضای تجدیدنظر پرونده یا باز بررسی پرونده در نظر گرفت و اقدام نمود.

۳- دیوان عالی کشور

بالاترین مرجع قضایی در کشور به عنوان دیوان عالی قرار دارد، وظیفه دیوان عالی کشور نظارت دقیق و مستمر بر اجرای درست قوانین در محاکم است. میتوان با توجه به بالاترین مقام رسیدگی به پرونده ها در دیوان عالی کشور، حکم دادگاه های بدوی و تجدیدنظر را با توجه به دادخواست تنظیم شده از طرف اقدام کننده مورد بررسی ارجاع داد تا مورد بررسی و نظارت دقیق تر صورت گیرد تا حکم نهایی و قطعی صادر شود.

پیگیری و ارسال این دادخواست در دیوان عالی کشور نیازمند به یک وکیل خوب دارد تا بتواند راه گشای مسیر و هدف شما باشد تا با خیالی آسوده این مراحل سخت حقوقی طی شود. وکیل متخصص با توج به دانش و اطلاعات قانونی میتواند نتیجه مشخص شده در دیوان عالی کشور را تغییر دهد.

شرایط شکایت از رأی دادگاه بدوی به چه صورت است؟

جهت شکایت و اعتراض نسبت به آرای صادره توسط این دادگاه روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم؛

تجدیدنظرخواهی: چنانچه نسبت به آرای بدوی صادر شده اعتراضی صورت بگیرد، مرحله بعدی رسیدگی به رأی، تجدید نظرخواهی نام دارد.

اعاده دادرسی: اعاده دادرسی حقوقی (مدنی) یکی دیگر از شیوه‌های شکایت نسبت به آرا می‌باشد که در طی آن، پرونده جهت رسیدگی مجددا به دادگاه ارجاع می‌گردد.

واخواهی: چنانچه رأی به صورت غیابی صادر شده باشد، اعتراض نسبت به آن را واخواهی حقوقی حکم های غیابی گویند.

اعتراض شخص ثالث: گاهی پیش می‌آید که رأی صادر شده سبب وارد آمدن لطمه به حقوق شخص ثالثی می‌شود که در این صورت، وی حق اعتراض نسبت به رأی صادره را خواهد داشت.

فرجام خواهی: تحت شرایط خاصی، اعتراض نسبت به آرای صادر شده توسط دادگاه بدوی و تجدیدنظر در دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که به آن فرجام‌خواهی گفته می‌شود.

تفاوت دادخواست و درخواست

تفاوت دادخواست و درخواست در چیست؟! دادخواست به معنی درخواست شما از دادگاه است مانند تنظیم سند رسمی  یا مطالبه وجه و غیره.

دادخواست بدوی چیست؟

دادخواست بدوی چیست و به چه معناست! شاید این سوال برایتان پیش آید دادخواست بدوی چیست؟ یا رسیدگی در دادخواست بدوی چیست؟

دادخواست بدوی در دادگاه چگونه اتفاق میفتد! و شاید این سوال نیز پیش بیاید که وقتی نمیدانیم دادخواست بدوی چیست پس در دادخواست بدوی دادگاه اگر برویم محکوم هستیم؟ با دادخواست بدوی چه کاری باید انجام بدیم؟ اگر نرویم چه اتفاقی میفتاد!؟

خب خیلی ساده است در صورتی که خوانده حضور نداشته باشد حکم دادگاه یا رای بدوی بصورت غیابی صادر میشود، در اینصورت تنها ظرف بیست روز مهلت واخواهی مجدد دارد و بیست روز بعد از مهلت واخواهی به حکم دادگاه بدوی به مرحله تجدید نظر میرسد و این را هم بدانید دادخواست بدوی یک نوع دادخواست طرح دعاوی حقوقیست لذا اگر نروید نهایتا حکم غیابی صادر میگردد.

دادخواست بدوی چیست

مدت زمان صدور رای دادگاه بدوی حقوقی چقدر طول میکشد؟

در صدور رای بدوی نمیتوان زمان قطعی معین کرد و بستگی به شلوغی یا خلوتی شعبه دارد.

دادگاه بدوی و تجدیدنظر!

همان‌طور که اشاره شد، کلمه بدوی از نظر لغوی به معنای شروع و آغاز می‌باشد و کلمه تجدیدنظر نیز همانطور که از نامش نیز می‌توان دریافت به معنای بررسی، رسیدگی دوباره و اصلاح می‌باشد.

دادگاه بدوی و تجدیدنظر اختیاراتی مشابه هم داشته و هر دو صلاحیت رسیدگی هم به امور حکمی و موضوعی را دارند. تقریبا می‌توان گفت نسبت به تمامی آرای صادرشده در این دادگاه امکان تجدیدنظرخواهی وجود دارد که البته بهتر است جهت تجدید نظرخواهی نسبت به آرای صادره حتما از یک وکیل خبره و متخصص دادگستری کمک گرفته شود.

اگر اطلاعات کافی درمورد اعتراض به رای تجدید نظر ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله “نحوه اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر” را مطالعه کنید یا برای دریافت مشاوره حقوقی به گروه وکلای پارسیان مراجعه کنید.

متخصص حقوقی تا تغییر رای دادگاه بدوی!

باید بدانید که در امور حقوقی کوچیکترین اشتباه میتواند باعث پیچیدگی در پرونده و رسیدگی طولانی مدت را برای شما رقم بزند! برای اینکه این مشکلات چه در زمینه امور اعتراض به رای قطعی دادگاه بدوی چه در زمینه های امور کیفری، مشاوره با یک وکیل متخصص و متبحر در این زمینه ها میتواند کلید حل مشکلات شما باشند. با وکلای حقوقی صحبت کنید، مشاوره بگیرید تا در تمامی زمینه های امور حقوقی خود دچار مشکل نشوید.

سخن آخر

اگر میخواهید در تمامی مسائل حقوقی که از شما سلب شده پیروز شوید ، از طرح شکایت تا نتیجه رای نهایی دادگاه  نیاز دارید تا با یک وکیل خوب مشورت کنید و از آنها مشاوره بگیرید تا با خیال آسوده به دور از دغدغه های فکری، تمامی مشکلات حقوقی و کیفری خود را به آنها بسپارید. چرا که وکیل خوب با چندین سال سابقه کاری مفید و دانش و رفتار پسندیده میتوانند امین و دوست شما باشند. گروه وکلای پارسیان مفتخر است در سراسر ایران به تمامی مردم که با مشکلات حقوقی و کیفری روبرو میشوند، مشاوره رایگان داشته باشد. منتظر تماس شما هستیم.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]