کیف قاپی

جرم کیف قاپی و مجازات آن

یکی از بی‌شمار‌ترین جرایمی که در سطح شهر و جامعه به وقوع می‌پیوندد، جرم کیف قاپی می‌باشد؛ به طوری‌که روزانه شاهد تعداد زیادی شاکی در خصوص چنین جرمی و جرایم مشابه آن می‌باشیم. در ادامه به تفسیر کامل جرمِ کیف قاپی و مجازات آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 جرم کیف قاپی چیست؟

چنانچه شخصی، به طور آشکار و علنی اقدام به ربودن مال دیگری نماید به جرم کیف قاپی مرتکب شده‌است.

برای آنکه قربانی جرم کیف قاپی نشویم چه اقداماتی انجام دهیم؟

با توجه به آنچه گفته شد، جرم کیف قاپی و جرایم امثال آن این روزها خیلی‌ها را قربانی خود قرار داده است. متاسفانه روزانه شاهد تعداد زیادی جرایم این چنینی هستیم که بیشتر توسط  افراد معتاد به مواد مخدر و روانگردان و سابقه داران اتفاق می‌افتد. البته نمی‌توان، منکر این مسئله بود که متاسفانه تعداد زیادی از این نوع جرایم نیز، توسط جوانان و نوجوانان که دارای جسارت کاذب و انگیزه‌های متفاوتند، به وقوع می‌پیوندد.

اما چه کنیم که قربانی جرم کیف قاپی و امثال آن نشویم یا احتمال خطر کم‌تری، برایمان وجود داشته باشد؟

     ۱-تا حد امکان از حمل و نقل اموال گرانبها و ارزشمندتان، خودداری کنید.

     ۲-در اماکن شلوغ و پرتردد مانند؛ مترو، اتوبوس، بازار، مترو و مراکز خرید، بیشتر حواستان را جمع کنید.

     ۳-شهروندان عزیز شهرهای شلوغ و پرجمعیت همچون؛ تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و… بیشتر مواظب باشند.

     ۴-از جابجایی پول نقد با خویش، خودداری کنید.

     ۵-هنگام حضور در مکان‌های پرخطر همچون؛ اطراف بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز، بیش از پیش حواستان را جمع کنید.

     ۶-مراقب موتوری‌ها، معتادان و افراد مشکوک در دوروبر خود باشید.

     ۷-چنانچه با فرد مجرمی روبه رو شدید، خونسردی خود را حفظ کرده و تا حد ممکن از درگیری با وی پرهیز کنید؛ چرا که ممکن است، خطرات و صدمات بیشتری برایتان به بار آورد. 

آیا جرایم کیف‌قاپی و کیف زنی، معنای یکسانی دارند؟

خیر. در عوام و عرف جامعه معمولا همه مردم جرایم کیف قاپی و کیف زنی یا جیب بری را یکسان می‌دانند؛ اما خوب است بدانید، اینطور نبوده و این جرایم دارای معنای متفاوتی هستند. مطابق با آنچه گفته شد، جرم کیف‌قاپی زمانی رخ می‌دهد که مجرم به طور علنی و اشکار،اقدام به ربودن مال دیگری نماید؛ اما کیف زنی یا جیب‌بری، زمانی به وقوع می‌پیوندد که مجرم با حیله‌های خاص خود و با استفاده از تردستی، مالی را از جیب و کیف شما برباید نه به طور آشکار و علنی.

 

کیف قاپی

 

اگر قربانی جرم کیف‌قاپی قرار گرفتیم، چه کنیم؟

بازهم به رعایت موارد ایمنی در سطح شهر تاکید می‌‌نماییم که به هنگام تردد در شهر بخصوص مکان‌های پر رفت‌وآمد، حسابی حواستان را جمع کنید و تا حد امکان از حمل اموال ارزشمند خودداری کنید؛ چرا که متاسفانه وقوع اینگونه جرایم در سطح شهر کم نیستند.

با این وجود، چنانچه قربانی جرم کیف‌قاپی قرار گرفتید، سریعا با به همراه داشتن مدارک لازم می‌توانید به دادسرای محل خود مراجعه کرده، شکایت خود را به صورت کتبی تنظیم و تقدیم نمایید. دادسرا پس از بررسی دلایل و اسناد و مدارک ارائه شده، پرونده را به دادگاه کیفری ارسال می‌نماید.

جهت شکایت در خصوص جرمِ کیف قاپی چه مدارکی لازم است؟

چنانچه قربانی جرمِ کیف قاپی قرار گرفتید، جهت مراجعه به دادسرای محل، مدارکی همچون؛ کارت شناسایی، مدارکی که اثبات کننده وقوع جرم باشد، مانند صدا یا فیلم ضبط شده با گوشی همراه یا دوربین مداربسته و… و در صورت امکان شهادت شهودی که در صحنه جرم حاضر بوده‌اند، ضروریست.

چه مجازاتی جهت جرمِ کیف قاپی درنظر گرفته شده است؟

چنانچه شخصی مرتکب جرم کیف زنی یا جیب‌بری و جرایم امثال آن گردد، مجازات ضربه شلاق تا ٧۴ عدد و مجازات حبس بین ١ تا ۵ سال برای وی درنظر گرفته شده است.

چنانچه جرم کیف‌قاپی به همراه آزار و اذیت شخص قربانی یا تهدید وی به وسیله اسلحه باشد، مجازات حبس بین ٣ تا ١٠ سال و ضربه شلاق تا ٧۴ عدد را در پی خواهد داشت.

چنانچه در خصوص جرم کیف قاپی به صورتی، آزار و اذیت به قربانی وارد شود که وی را دچار صدمه نماید، مجازات حبس به مدت ١٠ سال در انتظار مجرم می‌باشد.

در نهایت…

از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

امیدواریم، مطالب موجود در این مقاله برایتان مثمر ثمر بوده باشد. چنانچه در خصوص جرم کیف قاپی و جرایمی از این قبیل با مشکل یا پرسشی روبرو شدید؛ می‌توانید به راحتی فقط با یک تماس از مشاوره‌‌های رایگان گروه وکلای پارسیان، بهره‌مند شوید. مجددا از حسن توجه شما متشکریم.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]