پیش فروش ساختمان

قوانین پیش فروش ساختمان

این روزها با افزایش قیمت خانه‌ها و آپارتمان، بیش از پیش شاهد معاملات مسکن به صورت پیش فروش ساختمان هستیم. در این سال‌ها مردم بیشتر از هر زمان دیگری از پیش فروش ساختمان‌ها استقبال می‌کنند؛ چرا که خرید مسکن به این شکل، معمولا کم‌تر پایشان آب می‌خورد! اما در این نوع معاملات شما قرار است، بهای چیزی را بپردازید که هنوز نیمه تمام است و دقیقا مطمئن نیستید در آینده چه می‌شود. اگر قصد خرید مسکن به صورت پیش خرید یا فروش به صورت پیش فروش دارید یا احتمال می‌دهید زمانی معامله‌ای به این شکل داشته باشید، این مقاله را که توسط گروه وکلای پارسیان تهیه شده است به هیچ عنوان از دست ندهید.

پیش فروش ساختمان یعنی چه؟

گاهی مالکان قبل از تکمیل و آماده‌سازی ساختمان خود به طور کامل، اقدام به فروش آن می‌کنند که به این کار پیش فروش ساختمان گفته می‌شود. خریدارانی که بودجه کافی برای خرید یک ساختمان حاضر و آماده ندارند و شرایط پرداخت به صورت اقساط دارند، از پیش فروش ساختمان استقبال زیادی می‌کنند.

خرید وفروش ساختمان بدین گونه مزایا و معایب خاص خود را دارد و احتمال پیش ‌آمدن مشکلات، اختلافات و کلاهبرداری در این زمینه بسیار مشاهده می‌شود.

پیش خرید یا پیش فروش ساختمان چه مزایایی دارد؟

 ۱- یکی از مهم‌ترین مزایایی که در معامله مسکن به صورت پیش فروش وجود دارد، آن است که افرادی با بودجه کم‌تر و کسانی که تمایل دارند، پرداخت خود را برای خرید مسکن به صورت قسطی و در چند مرحله انجام دهند، می‌توانند صاحب خانه شوند. در این میان مالکین و سرمایه‌گذاران نیز در صورتی که قبل از تکمیل خانه نیاز مالی داشته باشند، بدین شکل نیاز خود را تأمین می‌کنند.

۲- در پس فروش ساختمان، این امکان برای خریدار وجود دارد که برای طراحی ساختمان و استفاده از مصالح، نظر خود را ارائه دهد و درواقع طبق سلیقه خریدار، ساختمان آماده و تکمیل شود.

۳- خریدار در پیش فروش ساختمان می‌تواند از کیفیت مصالحی که به کار می‌رود، طبق آنچه بین آن‌ها توافق شده‌است، اطمینان حاصل کند.

پیش خرید یا پیش فروش ساختمان چه معایبی دارد؟

۱- یکی از اختلافاتی که معمولا در این زمینه بوجود می‌آید، آن است که ساختمان سر موعد توافق شده تکمیل و آماده نمی‌گردد یا توسط سازنده به هر دلیلی تحویل داده نمی‌شود و همین سبب می‌شود، خریدار یا خریداران ساختمان را شاکی کند.

 ۲- گاهی نیز در ساختمان از مصالحی که از قبل بین آنان توافق شده، استفاده نمی‌شود و سبب اختلاف می‌گردد.

 ۳- در پیش فروش ساختمان، بسیار پیش آمده که به هر دلیلی از مشکلات شخصی و بی‌انگیزگی سازنده گرفته تا رکود و تورم بازار، کار نیمه تمام رها می‌شود.

 ۴- در پیش فروش ساختمان، گاهی ممکن است با افراد کلاهبرداری مواجه شویم که یک واحد مشخص شده ساختمان را به غیر از من و شما به افراد دیگری نیز بفروشند یا با عدم پرداخت اقساط وام‌های کلانی که با سند ملک گرفته‌اند یا عدم پرداخت خلافی به شهرداری، شخص خریدار را با مشکلات بسیاری روبه رو کنند.

 

پیش فروش خانه

*** پیشنهاد مطالعه:

قوانین استفاده از پارکینگ

انواع چک و تفاوت آن با سفته

دادخواست و چگونگی تنظیم آن

 در قرارداد پیش فروش ساختمان به چه مواردی توجه کنیم؟

 برای تنظیم هرگونه قرارداد لازم است، تمام موارد و نکات لازم در نظر گرفته شود تا از مشکلات و اختلافات احتمالی در آینده کاسته شود. در ادامه مطلب به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم:

۱- یکی از موارد ضروری که بایستی در قرارداد پیش فروش ساختمان، روشن و صریح به آن اشاره‌ شود، قید کردن نوع مصالح ساختمانی و تجهیزاتی است که قرار است در ساختمان به کار برده شود. مثلا شما تعیین می‌کنید، نمای خارجی ساختمان به چه شکل باشد یا قراراست از چه مصالحی در آن استفاده شود یا به عنوان مثال برای سرمایش و گرمایش ساختمان از چه سیستمی استفاده می‌گردد.

۲- یکی از نکات ضروری آن است که شما تعیین کنید، ساختمان چه زمانی تکمیل شده و آماده تحویل است یا اگر با دیرکرد مواجه شدید، جریمه به چه شکل پرداخت شود.

۳- یکی از مهم‌ترین موارد در قرارداد آن است که تعیین کنیم، پیش قسط ساختمان به چه میزان است؟ مبلغ کل طی چند قسط پرداخت می‌شود؟ مبلغ هر قسط به چه اندازه است؟

۴- در قرارداد باید آورده شود که مساحت واحد ساختمانی مورد نظر، چقدر است. خوب است بدانید، درصورتیکه متراژ ساختمان از آنچه در قرارداد توافق شده، بالغ بر پنج درصد تفاوت داشته باشد، قرارداد توسط پیش خریدار قابل فسخ است.

۵- لازم به ذکر است که پیش فروشنده در قبال خساراتی که به ساختمان، تجهیزات ساختمانی و… وارد می‌آورد، به علت عدم رعایت اقدامات لازم، مسئول است و باید خسارات را به پیش خریدار پرداخت کند که در غیر اینصورت، دادگاه اقدام به توقیف اموال وی می‌نماید.  

سخن آخر

معاملات مربوط به پیش فروش ساختمان معمولا پیچیدگی‌هایی دارد و نکات و قوانین حقوقی مختلفی را در بر می‌گیرد. اگر با آگهی‌هایی در این خصوص مواجه شدید که می‌توانید با مبلغی بسیار اندک یکی از لوکس‌ترین و لاکچری‌ترین واحد‌های ساختمانی را در یکی از بهترین نقاط  شهر یا کشور، پیش خرید کرده و ازآن خود کنید! به این نکته هم توجه داشته باشید، ممکن است با افراد کلاهبرداری طرف باشید و حتی اصلا خانه و آپارتمانی هم در کار نباشد! گروه وکلای پارسیان قبل از انعقاد هرگونه قرارداد پیش فروش ساختمان یا بعد از آن برای حل مشکلات پیش آمده، در خدمت شماست.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]