خرید و فروش وکالتی

خرید و فروش وکالتی اموال و نکات کلیدی آن

شاید تا به حال، چیزی از خریدوفروش وکالتی یا معامله وکالتنامه‌‌ای شنیده باشید یا شاید هم قراردادی بدین منظور به هر علتی تنظیم کرده باشید. اما اینکه چرا یک معامله باید به صورت وکالتی باشد؟ یا اصلا معامله وکالتی به چه معناست؟ خرید و فروش وکالتی اموال چه مزایا و معایبی دارد و هنگام تنظیم قرارداد آن باید به چه نکاتی توجه نمود؟ موضوعی است که گروه وکلای پارسیان در ادامه این نوشتار مفصلا توضیح خواهد داد.

خرید و فروش وکالتی اموال به چه معناست؟

وکالت و وکالتنامه، وکیل و موکل لغاتی است که برای همه ما آشناست و همه ما با آن سروکار داریم. همانطور که مستحضرید، وکالت نامه عقد یا قراردادی است که در آن یک طرف قرارداد که موکل نامیده می‌شود، گاهی انجام تمام امور مربوط به خود را به دیگری یا همان وکیل می‌سپارد. گاهی ممکن است در خریدوفروش اموالی همچون ملک یا خودرو به جای سند زدن به نام خریدار از این نوع معامله استفاده شود. بدین صورت، خریدار در حقیقت وکیل فروشنده قرار می‌گیرد و حق هرگونه خریدوفروش، نقل و انتقال و… را دریافت می‌کند.

این نوع معاملات معمولا دردسرها و مشکلات خود را به همراه خواهد داشت که در ادامه مفصلا توضیح خواهیم داد.

اصلا چرا معامله به صورت وکالتی؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا عده‌ای معاملات یا خریدوفروش اموال خود را به صورت وکالتی انجام می‌دهند یا چه زمان بهتر است از این نوع معاملات استفاده کرد؟

گاهی پیش می‌آید، زمانی که قصد دارید، مالی را خریداری کرده یا به فروش برسانید، سند رسمی ملک به صورت تفکیک شده آماده نیست یا حتی مفقود شده است! گاهی نیز فروشنده عجله دارد یا جهت فروش ملک خود برایش مقدور نیست، زمانی را صرف نقل و انتقال ملک به خریدار بکند! جالب است بدانید، بسیار پیش می‌آید که طرفین معامله حتی برای فرار از مالیات یا هزینه‌های نقل و انتقال ملک، معامله خود را به صورت وکالتی انجام می‌دهند.

 

خرید و فروش وکالتی

 

معامله وکالتی چه مشکلات و دردسرهایی در پی خواهد داشت؟

با وجود آنکه بسیار اتفاق می‌افتد که علاقمند باشیم، معامله خود را وکالتی انجام دهیم، اما اگر بدانیم چه مشکلات و دردسرهایی گاهی در پیش روی ماست، قطعا منصرف خواهیم شد! در ادامه به این نوع مشکلات اشاره خواهیم کرد.

  1. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در این نوع معاملات وجود دارد، آن است که اگر فروشنده خدای ناکرده، زبانم لال فوت کند یا حتی دیوانه شود یا مجنون؛ وکالت نامه و تمام آنچه شما جهت خرید مال هزینه کرده‌اید، باطل خواهد شد! بله دقیقا به همین راحتی! لازم به ذکر است، این مورد در رابطه با خریدار هم صدق می‌کند. حتی اگر هم وکالت به صورت بلاعزل تنظیم شده باشد یا شرط کرده باشید، وکالت پس از فوت باقی بماند، باز هم همین آش است و همین کاسه!
  2. لازم است بدانید، شما با تنظیم وکالتنامه حتی به صورت بلاعزل تا سند قطعی ونقل و انتقال صورت نگرفته باشد، هنوز هم مالک مال نیستید.
  3. بد نیست بدانید، مالک مال با وجود آنکه به شما وکالت نامه داده است، بازهم امکان فروش مال خود را به صورت سند قطعی به دیگران دارد. بدین ترتیب شما میمانید و وکالت‌ نامه‌ای که خود به خود باطل شده است و مبالغ گزافی که بابت خرید مال از دست داده اید!
  4. گاهی هم ممکن است، فروشنده همه چیز را انکار کند! مثلا اگر خریدار یا همان وکیل اقدام به فروش مال کند، ممکن است، فروشنده سو استفاده کرده و مطالبه دریافت ثمن را داشته باشد. چرا که مطابق قانون، وکیل به نمایندگی از فروشنده، اقدام به فروش مال کرده، پس تقاضای دریافت ثمن توسط فروشنده یا موکل آنچنان هم بیراه نیست!
  5. گاهی اوقات هم ممکن است، طلبکاران فروشنده برای دریافت طلب خود، اقدام به توقیف مال کنند. چرا که مالک رسمی و قانونی ملک هنوز فروشنده است و اثبات مالکیت مال توسط وکیل آنچنان کار ساده‌ای نیست.

البته لازم است بدانید:

راه حلی نیز وجود دارد که شاید شما با این نوع مشکلات مواجه نشوید؛ آن هم تنظیم مبایعه‌نامه یا قولنامه‌ای در دفاتر اسناد رسمی است که البته با این وجود باز هم مراحل دادگاهی را در پیش رو خواهید داشت. پس با این وجود بهتر است، تا حد امکان از خرید و فروش وکالتی خودداری کرده یا لااقل با افراد بسیار معتمد و معتبر وارد معامله شوید که باز هم توصیه نمی‌شود!  چنانچه لازم است، معامله خود را حتما به صورت وکالتی انجام دهید، مشورت با یک وکیل متخصص و خبره در این زمینه، اکیدا توصیه می‌شود.

 

خریدوفروش وکالتی

 

نکته مهم در معاملات وکالتی!

نکته حایز اهمیت در خرید و فروش وکالتی اموال، آن است که حتما باید وکالت نامه به صورت کتبی باشد و توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود. در غیر اینصورت، وکالت باطل و غیرقانونی محسوب می‌شود و در حقیقت انگار نه وکالت نامه ‌‌ای تنظیم شده‌است و نه معامله‌ای صورت گرفته‌است.

با توجه به آنچه در این مقاله خواندیم، معامله و خرید و فروش وکالتی اموال  آنچنان هم کار راحت و پیش پا افتاده‌ای نیست و چنانچه حواستان را جمع نکنید یا از قانون و نکات حقوقی مختلف آن مطلع نباشید، چشمتان را باز می‌کنید و می‌بینید، کلاهی سرتان رفته به چه بزرگی! توصیه گروه وکلای پارسیان به شما آن است، اگر به هر دلیلی قصد دارید، معامله خود را وکالتی انجام دهید و از وقوع اخلافات و مشکلات بزرگ احتمالی در آینده بکاهید از یک وکیل خبره دادگستری مشاوره و راهنمایی بخواهید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]