معامله صوری

معامله صوری و جوانب آن

همه ما عبارت معامله صوری را بسیار شنیده‌ایم، علی‌الخصوص زمانی که شخصی به دیگری بدهکار باشد و بخواهد به هر نحوی که شده از پرداخت دین خویش فرار کند. در ادامه مقاله قرار است به مفهوم معامله‌ی صوری و مجازات آن بپردازیم. در ادامه با گروه وکلای پارسیان همراه باشید.

معامله صوری به چه معناست؟

می‌دانیم که تحقق هر معامله‌ای وابسته به وجود شرایط اساسی آن می‌باشد. شرایط اساسی هر معامله، عبارتند از؛

    ۱-اهلیت طرفین معامله

    ۲-مشروع بودن موضوع و جهت معامله

    ۳-قصد و رضایت طرفین معامله

    ۴-معین بودن موضوع مورد معامله

حال به معامله‌ای صوری گفته می‌شود که یکی از ارکان و شرایط اساسی معامله را که قصد و هدف اصلی طرفین معامله است را نداشته باشد یا به عبارتی دیگر می‌توان گفت، معامله‌ای صوری است که شکل ظاهری یک معامله واقعی را دارد، اما آثار و نتایج یک عقد بیع صحیح را به همراه ندارد.‌

همان‌طور که اشاره شد، معمولا معامله‌ی صوری زمانی به وقوع می‌پیوندد که شخصی بدهکار بوده و تصمیمی برای پرداخت بدهی به طلبکار نداشته باشد. این نوع معامله در دعاوی پرداخت مهریه بسیار مشاهده می‌شود که زوج معمولا، تمایلی به پرداخت مهریه به زوجه نداشته و اقدام به تنظیم معامله‌ی صوری می‌نماید.

آیا همیشه منظور از معامله‌‌ صوری، معامله به قصد فرار از دین می‌باشد؟

خیر. معامله صوری و معامله به قصد فرار از دین با یکدیگر متفاوتند. البته معامله صوری نوعی از معامله به قصد فرار از دین به حساب می‌آید. در معامله به قصد فرار از دین، گاهی طرف دیگر معامله از قصد معامله‌کننده آگاه است و گاهی بالعکس، یعنی اطلاعی از قصد وی ندارد. حال چنانچه، طرف دیگر معامله از قصد معامله‌کننده اطلاع داشته باشد، معامله‌ی صوری است.

معامله صوری چه مجازاتی به همراه دارد؟

مطابق با قانون، چنانچه فردی به جهت فرار از پرداخت دین خویش، اقدام به انجام معامله صوری نماید و طلبکار این قضیه را در دادگاه به اثبات برساند که بدهکار اموالش را به صورت صوری و با نیت و قصد شوم، انتقال داده است به طوریکه اموال باقی برای پرداخت بدهی کفایت نکند، مجازات بدهکار حبس تعزیری یا جزای نقدی معادل با نصف میزانی که بدهکار است یا جزای نقدی درجه ۶ می‌باشد.

خوب است بدانید، چنانچه طرف دیگر معامله صوری نیز از صوری بودن و نیت معامله‌کننده آگاه باشد، شریک جرم به حساب می‌آید و همچنین مال انتقال داده شده از وی به عنوان جریمه اخذ می‌شود و بدهی نیز از همان مال پرداخت می‌گردد و چنانچه عین مال نیز موجود نباشد، وی مکلف به استیفا مثل یا قیمت مال می‌باشد.

 

مجازات معامله صوری

 

وضعیت معامله‌ی‌‌ صوری در قانون چگونه است؟

پیش از این با مفهوم معامله‌ی صوری آشنا شدیم و همان‌طور که اشاره کردیم، معامله‌ی صوری معمولا با قصد و نیت فرار از پرداخت دین انجام می‌پذیرد. معامله‌ی صوری مطابق با قانون، باطل می‌باشد. چنانچه طلبکار در دادگاه اثبات نماید که فرد بدهکار به جهت فرار از پرداخت بدهی خود اقدام به انجام معامله‌ی صوری کرده‌ است، دادگاه نیز به اندازه بدهی موجود دستور توقیف اموال وی را میدهد که در اینصورت، بدهکار دیگر بدون اذن و اجازه از دادگاه، حق فروش اموال توقیفی خود را نخواهد داشت.

نکته حایز اهمیت، آن است که با این وجود که یک معامله‌ی صوری با قصد فرار از دین باطل است، اما چنانچه معامله‌ی صوری باشد اما با قصد و نیت فرار از دین و بدهی نباشد، پس معامله صحیح است.

تشخیص صوری بودن معامله

چنانچه در قرارداد تنظیم شده بین دو نفر، سند و مدرکی جهت انتقال وجه مال مورد معامله وجود نداشته باشد، این مسئله خود دلیلی است، برای اثبات آنکه معامله به صورت صوری واقع شده است.

اثبات صوری بودن معامله برعهده چه کسی است؟

همان‌طور که با هم خواندیم، معامله‌ی صوری معمولا به جهت فرار از پرداخت دین انجام می‌گیرد و شخصی که به دیگری بدهکار است، برای آنکه بدهی خود را نپردازد و درواقع از آن طفره رود، معمولا چنین معامله‌ای را انجام می‌دهد. بدین ترتیب، اثبات معامله‌ی صوری علی‌الاصول برعهده طلبکار می‌باشد.

کلام پایانی ما…

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم. سعی ما از تألیف این مطلب، آشنایی هرچه بیشتر شما با مفهوم معامله‌ی صوری و مصادیق مختلف آن بود. متاسفانه این روزها بسیار شاهد وقوع چنین معاملاتی به جهت فرار از پرداخت دین و بدهی، علی‌الخصوص پرداخت مهریه هستیم. چنانچه شما به‌عنوان طلبکار، قربانی چنین معاملاتی قرار گرفتید، بدانید که اثبات صوری بودن آن برعهده شماست که گاهی مجاب کردن قاضی دادگاه در این باره به این راحتی‌ها نیست. چنانچه در این خصوص با مشکل مواجه شدید، گروه وکلای پارسیان در خدمت شماست. پاسخ  سوالات حقوقی و کیفری خود را از ما بخواهید.

 

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]