مراحل مهریه اجرا گذاشتن گام به گام و عواقب آن

نحوه ی اجرا گذاشتن مهریه؛ گام به گام و عواقب آن

در قانون ایران وقتی یک زن و مرد با یکدیگر ازدواج می‌کنند یک مبلغی را برای مهریه در نظر می‌گیرند. قانون مدنی در ماده ۱۰۸۲ به این موضوع اشاره دارد و مرد در هنگام ازدواج با توافق همسر خود مبلغی را برای این کار تعیین می‌کنند. این مهریه می‌تواند پول نقد، سکه طلا، املاک یا هر چیز با ارزش دیگری باشد. گفتنی است که مهریه به محض جاری شدن خطبه عقد حق زن بوده و او می‌تواند در همان لحظه برای دریافت آن اقدام کند که مراحل مهریه اجرا گذاشتن و نحوه ی اجرا گذاشتن مهریه به خود او بستگی دارد. به تعبیر عامیانه و حقوقی این موضوع عندالمطالبه گفته می‌شود. در ادامه بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه را هم توضیح خواهیم داد.

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می‌کشد؟

به طور دقیق نمی‌توان یک زمان مشخص را برای مراحل مهریه اجرا گذاشتن و دریافت اجرای آن در نظر گرفت. اما برخی از افراد ممکن است طی ۲ ماه این کار را بکنند و برخی دیگر ممکن است که حتی بیشتر از ۲ سال برایشان زمان ببرد. این موضوع ارتباط مستقیمی با نحوه ی اجرا گذاشتن مهریه دارد که خانم‌هایی که تصمیم به گرفتن مهریه خود را دارند باید بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه را از یک فرد متخصص مانند وکیل بپرسند.

برخی اوقات طلاق بین زوجین به صورت توافقی است که در آن بر سر مهریه نیز توافقی صورت می‌گیرد و نحوه ی اجرا گذاشتن مهریه در این شرایط خیلی متفاوت بوده زیرا هر دو نفر بر سر موضوعی به توافق رسیده‌اند. در این بین یا زن مهریه خود را بخشیده یا به دریافت بخشی از آن رضایت می‌دهد. همچنین در طلاق‌های توافقی ممکن است که مرد پرداخت همه مهریه را به صورت یکجا به زن بپذیرد در این صورت هم زن خیلی زود و بدون مراحل مهریه اجرا گذاشتن به مهریه خود می‌رسد.

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می‌کشد؟

اما در اغلب موارد مشاهده شده مرد ادعای اعسار می‌کند و مهریه را برای مرد قسط بندی می‌کنند. در چنین شرایطی باید بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه را به خوبی بلد باشید تا بتوانید در زمان مناسب مهریه خود را دریافت کنید. در غیر این صورت سال‌ها زمان می‌برد که به طور کامل بتوانید مهریه خود را دریافت کنید.

در این شرایط مواردی مانند نوع طلاق، میزان مهریه، داشتن وکیل زوجه، ملائت زوج در پرداخت و … موارد دیگر در گرفتن مهریه تأثیر دارد. البته در صورتی که وکیل برای خود اختیار کنید هزینه وکیل برای گرفتن مهریه به تناسب شرایط ممکن است متفاوت باشد.

برای به اجرا گذاشتن مهریه به کجا باید مراجعه کرد؟

برای چنین کاری زوجه باید با مدارک لازم جهت اجرا گذاشتن مهریه با ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه خانواده، مهریه خود، هزینه ابطال تمبر و حق الوکاله وکیل طلب کند و همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش را نیز بکند.

مدارک لازم جهت اجرا گذاشتن مهریه

بعد از یادگیری نحوه ی اجرا گذاشتن مهریه باید مدارک لازم را تهیه کنید تا بتوانید امور مربوط به اجرائیه مهریه را انجام دهید. مدارک لازم جهت اجرا گذاشتن مهریه به شرح زیر است:

  • اصل سند ازدواج
  • اصل شناسنامه
  • کپی کارت ملی

در صورت نداشتن اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.

برای اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه؟

برای اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه؟

شاید در نگاه اول فکر کنید که هزینه مهریه را باید زن بپردازد اما باید گفت که هزینه به اجرا گذاشتن مهریه بر عهده ی زوجه است و هزینه دادرسی آن مقوم به ریال شده و محاسبه می‌شود. اما به طور کلی  هزینه دادرسی برای مهریه ۵/۳ درصد کل مبلغ مهریه است.

گرفتن مهریه در دوران عقد

همان زمانی که عقد جاری می‌شود شرایط مهریه عندالمطالبه برای زن فراهم است. اما باید توجه داشت که در صورت باکره بودن دختر نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد. تنها تفاوت شرایط پرداخت مهریه عندالمطالبه در دوران عقد داشتن رابطه زناشویی است. در صورتی که رابطه زناشویی بین زوجین در دوران عقد هم صورت بگیرد همه مهریه زن به او تعلق خواهد گرفت.

عواقب اجرا گذاشتن مهریه

دقت داشته باشید که بعد از اجرا گذاشتن مهریه ممکن است عواقب زیادی برای شما به وجود آید. خراب شدن رابطه با همسر یکی از عواقب اجرا گذاشتن مهریه است. به همین دلیل هم باید این کار را با دقت انجام دهید. اما از دیگر عواقب اجرا گذاشتن مهریه می‌توان به طولانی مدت زمان دریافت مهریه اشاره کرد. این موضوع برای خیلی از افراد یک فرآیند خسته کننده است.

سخن آخر

مراحل مهریه اجرا گذاشتن را در این مقاله به صورت کامل عنوان شده است و شما با خواند آن می‌توانید نحوه ی اجرا گذاشتن مهریه را به طور کامل یاد بگیرید. اما لازم به ذکر است که بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه را بهتر است از یک وکیل مجرب بپرسید.

 

 

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]