داوری حقوقی و شناخت بهتر انواع داوری

داوری حقوقی و شناخت بهتر انواع داوری بین طرفین

از گذشته تا به امروز نقش داوری برای حل اختلافات بین طرفین مهم بوده است. در انواع داوری، طرفین برای حل مشکلات و اختلافات خود یک یا چند انسان قابل اعتماد را برای حل مشکل خود بر می‌گزینند.  از همین رو بهتر است که قبل از مراجعه به دادگاه از داوری حقوقی استفاده کنید.به این شکل یک نفر معتمد داوری بین طرفین را برعهده گرفته و با توجه به قرارداد بین آن ها داوری می‌کند. اما شاید این توضیح کامل نباشد و از خود بپرسید که داوری حقوقی چیست؟ این موضوع را به طور کامل در ادامه توضیح داده‌ایم.

داوری حقوقی چیست؟

برای آگاهی بیشتر از داوری و حل اختلافات بین طرفین بهتره یک نگاهی به مواد ۴۵۴ الی ۵۰۱ قانون آیین دادرسی مدنی باب هفتم بزنید. داوری در دعاوی حقوقی می‌تواند توسط یک شخصیت حقیقی انجام شود. یعنی داوری بین طرفین توسط یک نفر که مورد تأیید هر دو طرف است صورت می‌گیرد. اما این داوری می‌توان به شکلی دیگر یعنی توسط یک شخصیت حقوقی مانند یک شرکت یا مؤسسه صورت گیرد.

به عنوان ساده‌تر داوری حقوقی یعنی حل اختلافات بین طرفین دعاوی توسط داور بدون مراجعه به قاضی و رعایت تشریفات رسمی است. قانون وجود داور از گذشته تا به حال در قانون اساسی ما وجود داشته است. در ماده ۶ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی انقلاب مصوب ۷۳ اصطلاح قاضی تحکیم بکار برده شده است.

شما در هر مرحله از انعقاد قرارداد یا زمان اجرای مفاد آن می‌توانید اقدام به انتخاب داور کنید. این کار حتی بعد از طرح دعوی در دادگاه امکان پذیر است و هزینه‌های آن هم به مراتب از طرح دعوی در دادگستری کم هزینه‌تر است یکی از این موارد مربوط به داوری در طلاق است.

داوری حقوقی چیست؟

 

ویژگی های داور برای داوری

 • طرفین اهلیت اقامه دعوا داشته باشند.
 • طرفین بر ارجاع امر به داوری تراضی کنند؛ این دو مورد در ماده ۴۵۴ قانون آئین دادرسی مدنی ذکر شده است. علاوه بر موارد مذکور، شرایط مندرج در ماده ۱۹۰ قانون مدنی که عبارت از: داشتن قصد و رضای، اهلیت طرفین، موضوع معین که مورد اختلاف و مشروعیت اختلاف مدنظر قرار گیرد.

همچنین بر اساس ماده ۴۶۹ قانون آئین دادرسی مدنی، اشخاص زیر نمی توان به سمت داور معین شوند مگر با تراضی طرفین:

 • کسانی که سن آنان کمتر از بیست و پنج سال تمام باشند.
 • کسانی که در دعوی برای داوری حقوقی و یا اختلاف ذی نفع باشند.
 • کسانی که با یکی از اصحاب دعوی قرابت سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم داشته باشند.
 • کسانی که خود یا همسر آن‌ها وراث یکی از طرفین باشند.
 • کسانی که قیم یا کفیل یا وکیل یا مباشر امور یکی از اصحاب دعوی می باشند، یا یکی از اصحاب دعوی مباشر امور آنان باشد.
 • کسانی که با یکی از اصحاب دعوی یا با اشخاصی که قرابت نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم دارند، در گذشته یا حال دادرسی کیفری داشته باشند.
 • کسانی که خود یا همسرانشان و یا یکی از اقربای سببی یا نسبی تا درجه دوم از طبقه سوم او با یکی از اصحاب دعوی (اختلاف) یا زوجه و یا یکی از اقربای نسبی یا سببی تا درجه دوم از طبقه سوم او دادرسی مدنی دارند.
 • کارمندان دولت در حوزه مأموریتشان

انواع داوری

انواع داوری حقوقی به ۲ صورت شکل می‌گیرد که بسته به شرایط و داوری در قراردادها طرفین دعوی باید برای حل اختلاف پیش داور بروند.

۱. داوری در قراردادها به صورت اختیاری

داوری در قراردادها در هنگام بستن قرارداد یکی از کارهایی است که بین طرفین عقد کننده قرارداد می‌تواند صورت گیرد. به این شکل در صورت بروز اختلاف طرفین دعوی می‌توانند برای حل و فصل کردن مشکل خود طبق مفاد قرارداد به داور مراجعه کنند.

۲. داوری در قراردادها به شکل اجباری

برخی اوقات ممکن است که دادگاه با توجه به شرایط داوری بین طرفین، آن‌ها را برای برطرف کردن مشکل خود به داوری ارجاع دهد. به این نوع داوری اجباری می‌گویند.

دعاوی قابل ارجاع به داوری

دعاوی قابل ارجاع به داوری

 

 • داوری در طلاق برای اصل نکاح و فسخ آن
 • تولیت
 • حل اختلافات بین طرفین در وقف
 • نسب و دعاوی مربوط به ورشکستگی
 • داوری در قراردادها ( در این رابطه می‌توانید مقاله دعاوی قراردادها و مشارکت را مطالعه کنید)

سخن آخر

انواع داوری در حل اختلاف می‌تواند مانعی برای از بین بردن مشکلاتی باشد که نیاز به حضور قاضی ندارد. این کارها برای جلوگیری از طی کردن فرآیند طولانی حضور در دادگاه‌ها و  تنظیم دادخواست و …  انجام می‌شود. داوری در طلاق و داوری در قراردادها از جمله مواردی هستند بیشترین مراجعه را برای داوری حقوقی دارند.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]