واخواهی حقوقی حکم غیابی

واخواهی حقوقی حکم‌های غیابی

اصطلاحات حقوقی و فقهی بسیاری وجود دارند که دانستن آن‌ها کمک شایانی در روند مراحل دادرسی و قانونی به ما می‌نماید. واخواهی نیز یکی از اصطلاحات حقوقی به شمار می‌رود که شاید تا به حال آن را شنیده باشید. در ادامه این نوشتار، گروه وکلای پارسیان در رابطه با واخوهی حقوقی و آثار و شرایط مختلف آن صحبت میکند.‌ با ما همراه باشید.

واخواهی به چه معناست؟

 کلمه واخواهی از نظر لغوی به معنای اعتراض کردن می‌باشد. بدین ترتیب، هرگاه سخن از واخواهی حقوقی آورده شود به معنای اعتراض به احکام صادر شده در دادگاه می‌باشد. اما اعتراض به چه احکامی؟

خوب است بدانید، منظور از واخواهی اعتراض به احکام غیابی صادر شده در دادگاه می‌باشد.‌ یعنی چنانچه، رآی دادگاه به صورت غیابی صادر شده باشد، جهت اعتراض به آن گویند نسبت به رأی واخواهی شده است.

حال ممکن است، برایتان سوال پیش آید که منظور از احکام غیابی چیست؟ با ما همراه باشید.

منظور از احکام غیابی چیست؟

می‌دانیم، چنانچه شکایت و دعوایی در دادگاه مطرح گردد،‌ پس از بررسی ادله و مدارک و انجام تحقیقات لازم و طی مراحل مقدماتی، نوبت به تشکیل جلسات دادگاهی با حضور هریک از طرفین دعوا می‌رسد. حال چنانچه، یکی از طرفین دعوا به هر دلیلی نتواند در جلسه دادگاهی حضور پیدا کند، دادگاه بدون حضور وی اقدام به صدور رای می‌نماید که به آن حکم یا رأی غیابی گفته می‌شود.

 اگر بخواهیم به طور دقیق به معنا و مفهوم رأی غیابی و ملاک‌های تشخیص آن بپردازیم؛ چنانچه خوانده دعوا یا وکیل یا قائم‌مقام قانونی وی در جلسه دادگاه حاضر نشوند و لایحه‌ای نیز به دادگاه ارائه ندهند یا اخطاریه حضور در دادگاه به خوانده ابلاغ واقعی نشده باشد، رأی صادر شده در دادگاه غیابی می‌باشد.

قانونگذار نیز به جهت حفظ حق و حقوق طرف دعوا که در جلسه دادگاهی شرکت نکرده است، راه‌حلی را پیش‌بینی نموده و آن امکان اعتراض به حکم غیابی می‌باشد که به این نوع اعتراض، واخواهی گفته می‌شود و به شخصی که واخواهی انجام می‌دهد، واخواه و به طرف دیگر دعوا که واخواهی علیه او صورت می‌گیرد، واخوانده گفته می‌شود.

 

واخواهی احکام غیابی دادگاه

 

مطابق با قانون مهلت واخواهی حقوقی چقدر می‌باشد؟  

با توجه به آنچه با هم خواندیم با معنا و مفهوم واخواهی آشنا شدیم. حال خوب است بدانید، مهلت واخواهی از تاریخ ابلاغ احکام غیابی به انان، برای افرادی که در ایران مقیم هستند، ٢٠ روز و برای اشخاصی که در خارج از کشور اقامت دارند، ٢ ماه می‌باشد.

خوب است بدانید، چنانچه خوانده در مهلت مقرری که به آن اشاره شد به علت وجود عذر موجهی، نسبت به رأی واخواهی نکند؛ می‌تواند، دلایل اثباتی موجه بودن عذر خود را ضمن تقدیم دادخواست واخواهی حقوقی به دادگاه اعلام نماید.

اما چه دلایلی در دادگاه، عذر موجه محسوب می‌شود؟

    ۱-توقیف یا حبس بودن شخص در آن مهلت تعیین شده.

    ۲-چنانچه شخص به بیماری یا مرضی مبتلا شده که مانع از حرکت وی شده باشد.

    ۳-چنانچه شخص گرفتار حوادث قهریه‌ای چون آتش‌سوزی، سیل و زلزله شده باشد و به همین منظور، امکان ارائه دادخواست در آن مدت مقرر ممکن نبوده باشد.

    ۴-چنانچه در آن مدت مقرر همسر، اولاد یا یکی از والدین وی فوت شده باشند.

کدام مرجع قضایی جهت واخواهی حقوقی صالح به رسیدگی است؟

چنانچه حکمی در دادگاه با توجه به آنچه گفته شد به صورت غیابی صادر گردد و فردی که حکم علیه او صادر شده است، ‌نسبت به رأی اعتراض داشته باشد، لازم است که به همان دادگاهی که رای غیابی را صادر نموده است، مراجعه نماید.

به طور مثال؛ چنانچه رای غیابی توسط دادگاه بدوی صادر شده باشد، مرجع قضایی صالح به رسیدگی واخواهی، همان دادگاه بدوی می‌باشد و چنانچه، حکم غیابی توسط دادگاه تجدیدنظر صادر شده باشد، جهت ارائه دادخواست واخواهی نسبت به رأی، باید به همان دادگاه تجدیدنظر جهت اعتراض به رای دادگاه تجدیدنظر مراجعه شود.

چنانچه دادخواست واخواهی پس از اجرای حکم ارائه شود و رای به نفع واخواه صادر گردد، تکلیف چیست؟

تصور کنید، شخصی که در جلسات دادگاهی غایب بوده و حکم علیه وی صادر شده است در مهلت مقرر اقدام به واخواهی حقوقی نکرده و پس از اجرای حکم با ارائه دلایل موجه، واخواهی نماید و در مراحل بعدی حکم به نفع وی صادر شود. در این صورت تکلیف واخواه و ضرر و زیان وارد شده به او چه می‌شود؟

خوب است بدانید در چنین شرایطی، خواهان پرونده مکلف است، تمامی خسارات و ضرر و زیانی که به محکوم‌علیه در طی اجرای حکم اولی وارد آمده را جبران نماید.

کلام پایانی ما با شما…

از همراهی همیشگی شما دوستان و سروران گرامی کمال تشکر را داریم. در این مقاله سعی کردیم، هرچه را که راجع به واخواهی و شرایط مختلف آن میدانیم با شما عزیزان در میان بگذاریم. چنانچه فکر می‌کنید، نکته‌ای وجود دارد که در این نوشتار از قلم افتاده است یا کماکان دراین خصوص، پرسش یا ابهامی برایتان بوجود آمده است با ما در ارتباط باشید. چنانچه تمایل دارید از استیفای کامل حق و حقوق قانونی خود، اطمینان حاصل فرمایید از مشاوره حقوقی گروه وکلای پارسیان غافل نشوید. ما همواره آماده خدمت‌رسانی و پاسخگویی به شما خوبان هستیم.

 

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]