مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی چیست و انواع مشاوره حقوقی

مرز بین “مشاوره حقوقی” و “اطلاعات حقوقی” اغلب نامشخص است.  به عنوان یک موضوع کلی ، فقط یک وکیل می تواند مشاور حقوقی واقعی را انجام دهد ، در حالی که هرکس غیر از وکیل می تواند اطلاعات حقوقی را بخواند. معمولاً ارائه مشاوره حقوقی یا وکالت غیر مجاز در وکالت یا وکیل غیرمجاز اصولا امری غیرقانونی است.در ادامه مقاله به بررسی وظایف مشاور حقوقی می پردازیم.

برخلاف اطلاعات حقوقی ، مشاور حقوقی به مشاور کتبی یا شفاهی در مورد یک موضوع حقوقی اشاره دارد ، که بر حقوق و مسئولیت های شخص مشاوره تأثیر می گذارد. علاوه بر این ، مشاوره حقوقی واقعی به تجزیه و تحلیل دقیق قانون احتیاج دارد ، زیرا در مورد شرایط خاص شخص اعمال می شود.

از نظر حقوقی ، مشاوره دادن حقوقی به معنای عمل به وکالت است و فقط یک وکیل مجاز که شخص با او رابطه وکالت و مشتری را برقرار کرده است ، می تواند مشاوره حقوقی واقعی داشته باشد. به دلیل تعهداتی که از ارائه چنین مشاوره حقوقی ناشی می شود ، مشاور همچنین در نتیجه اطلاعات داده شده به برخی از حقوق و مسئولیت ها ملزم است.

افرادی که خواسته یا ناخواسته بدون مهارت قضاوت یا اختیار در این زمینه مشاوره حقوقی می دهند ، اساساً در عمل ، غیر مجاز قانون عمل می کنند و بنابراین در معرض مجازات دادگاه قرار می گیرند.

مشاوره حقوقی چیست؟

مشاوره از طرف دوستان یا خانواده به منزله مشاوره حقوقی نیست . مشاور حقوقی واقعی ، توافق نامه ای بین وکیل و موکل وی براساس یک موضوع حقوقی خاص که مشتری در حال تجربه آن است ، ایجاد می شود.

به طور خلاصه ، مشاور حقوقی دارای ویژگی های زیر است:

 1. نیاز به دانش حقوقی ، مهارت ، تحصیلات و قضاوت دارد.
 2. قانون خاصی را برای مجموعه خاصی از شرایط اعمال می کند.
 3. بر حقوق یا مسئولیت های قانونی کسی تأثیر می گذارد.
 4. حقوق و مسئولیت هایی را در مشاوره ایجاد می کند.

نمونه هایی که مشاوره حقوقی نیستند :

 1. اطلاعات حقوقی به دست آمده از وب سایت های حقوقی آنلاین رایگان ، از جمله وب سایت یک شرکت حقوقی یا وکیل
 2. مشاوره از دوستان ، اعضای خانواده یا مشتریان قبلی وکیل
 3. اطلاعاتی که از رادیو می شنوید.
 4. اطلاعاتی که در وب سایت های شبکه های اجتماعی می خوانید.
 5. اطلاعاتی که در نشریات خبری یا بیلبوردها مشاهده می کنید.
 6. پاسخ به سوالات حقوقی ارسال شده در تابلوهای پرسش و پاسخ آنلاین ، حتی اگر توسط یک وکیل مجاز ارائه شده باشد.
 7. مواد چاپ شده در راهنمای “چگونه” ذکر شده است.
 8. فرم های “خودیاری” قانونی

بسته به شرایط ، مشاور حقوقی و اطلاعات حقوقی هر دو می توانند مفید باشند. در حالی که در برخی شرایط به مشاوره وکیل نیاز دارد ، مانند طرح دعوی در دادخواست یا دفاع از اتهامات کیفری – شرایط دیگر به سادگی اخذ اطلاعات حقوقی را تضمین می کند. برای کسب اطلاعات حقوقی می توانید مقاله ای در مورد یک موضوع خاص مانند دعاوی اجاره و سرقفلی را مطالعه کنید.

وظایف مشاوره حقوقی چیست؟

 

وظایف مشاور حقوقی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ، مشاور حقوقی در زمینه های متعدد و در دنیای امروز برای زمینه های مختلف فردی و سازمانی به شدت نیاز است. امروزه افراد برای احقاق حق خود و مسائل تجاری ، سازمانی ، امور شرکت ها نیازمند مشاوره با کارشناسان حقوقی خبره است. از جمله وظایف مشاوره حقوقی شامل :

انجام تجزیه و تحلیل حقوقی و تحقیق در مورد مسائل حقوقی.

ارائه مشاوره در امور حقوقی.

تهیه نظرات حقوقی ، تفاهم نامه ها و اسناد توجیهی.

مرور مطالب قانونی.

تشریفات مربوط به حل و فصل اختلافات.

نظارت بر اجرای بندهای قانونی.

انواع مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی خانواده :

در مشاوره حقوقی خانواده ، مواردی که به افراد کمک می کنیم  شامل طلاق و خاتمه روابط مدنی ، مواردی نظیر مراقبت ، تماس یا دسترسی به فرزندان ، امور مالی و همچنین آدم ربایی ، آزار خانگی و سایر امور خانوادگی است. گروه وکلای پارسیان در مورد اقداماتی که باید در پرونده خود انجام دهید ، نحوه درخواست به دادگاه و همچنین نحوه پاسخگویی به آنچه دادگاه از شما می خواهد ، شما را راهنمایی می کنیم.

مشاوره حقوقی مدنی :

اگر پرونده ای دارید یا می خواهید پرونده ای را در دادگاه تجدیدنظر یا دادگاه عالی یا دادگاه شهرستان بررسی کنید ، گروه وکلای پارسیان می تواند به شما کمک کند. مشاوره حقوقی مدنی هرگونه توصیه شفاهی یا کتبی است که توسط وکیل یا وکالت در امور مدنی ارائه می شود . این می تواند شامل نوشتن نامه هایی از طرف مشتری و اقدام به آنها در مذاکرات (از جمله دستیابی به توافقات قانونی) با اشخاص دیگر باشد. ما از طریق وکلا در گروه وکلای پارسیان مشاوره حقوقی مدنی ارائه می دهیم.

کمک حقوقی :

کمک حقوقی به این معنی است که متقاضی توسط وکیل یا وکیل دادگستری در دادرسی مدنی در

 1. دادگاه تجدید نظر در حمایت از بین الملل
 2. دادگاه منطقه
 3. دادگاه مدار
 4. دادگاه عالی
 5. دادگاه تجدید نظر
 6. دادگاه عالی
 7. دادگاه اتحادیه اروپا

 حقوقی :

بخش عملکرد حقوق کیفری، افرادی را که به جرایم کیفری در تمام سطوح صلاحیتی از دادگاه جوانان ، دادسرای دادگستری ، دادگاه های منطقه و دادگاه های عالی تا دادگاه تجدیدنظر کیفری و دادگاه عالی متهم هستند ، معرفی می کند. این خدمات از وکالت در مصاحبه پلیس ، تا مشاوره و وکالت از طریق ارتکاب دادگاه ، محاکمه ، مجازات ، تجدید نظر در دادگاه ها را شامل می شود.

مشاور حقوقی ارث :

مشاوره حقوقی ارث در ارتباط با ، تقسیم ترکه ، انجام مهر و موم و رفع آن ، روش دریافت دیون متوفی ، انشتار کردن آگهی ، ارائه مدارک لازم به شورای حل اختلاف ، پیگیری جلسات رسیدگی و موارد حقوقی ارث و میراث.

مشاور حقوقی مالیاتی :

خواه نماینده یک نهاد شرکتی باشید ، خیریه داشته باشید یا به مشاوره مالیاتی شخصی نیاز داشته باشید ، وکلای مالیاتی گروه پارسیان می توانند در زمینه تکامل مالیات به شما کمک کنند . ما از اهمیت ارائه مشاوره مالیاتی با شما و پیگیری تغییرات در قانون مالیات و اقدامات روزمره به شما آگاهی کافی را داریم. با همکاری با حسابدار و مشاور مالی ، اطمینان حاصل خواهیم کرد که راه حلی موثر برای شما فراهم می کنیم

مشاور حقوقی تجاری :

مشاوره حقوقی تجاری شامل : تاسیس شرکت ها ، انحلال شرکت ها ، مشاوره حقوقی دعاوی تجاری ، ورشکستگی و معاملات تجاری می باشد.

مشاور حقوقی شغلی :

شغل مشاور حقوقی در رده شغلی گسترده تری از وکلا قرار می گیرد. نمایندگی موکلین در دعاوی کیفری و مدنی و سایر مراحل قانونی، تهیه اسناد حقوقی، یا مدیریت یا مشاور موکلین در معاملات قانونی ممکن است در یک زمینه واحد تخصص داشته باشد یا در بسیاری از زمینه های حقوقی به طور گسترده فعالیت کند.

آیا مشاور حقوقی همان وکیل است؟

مشاور حقوقی در اصل یک وکیل است که به یک شرکت یا سازمان بزرگ مشاور حقوقی می دهد. آنها همچنین در مورد تصمیمات شرکتها در مورد رشد شرکتها، ادغام یا سایر اقدامات مشاوره حقوقی عمومی ارائه می دهند. مشاوران حقوقی معمولاً در بخشهای حقوقی شرکتهای بزرگ کار می کنند.

مشاور حقوقی کیست؟

از مشاوران حقوقی می توان به عنوان “وکلای داخلی، مشاور داخلی نام برد.  یک مشاور حقوقی معمولاً در یک زمینه خاص از قانون تخصص دارد . آنها می توانند در اختلافات کارگری یا قراردادی، مسائل جبران خسارت، خانوده دعاوی آزار و اذیت و یا سایر درگیری های محل کار درگیر شوند. آنها همچنین در مورد تصمیمات شرکتها در مورد رشد شرکتها ، ادغام یا سایر اقدامات مشاوره حقوقی عمومی ارائه می دهند.

وظایف مشاور حقوقی چیست؟

از دیگر وظایف مشاور حقوقی می توان به موارد زیر نیز اشاره داشت:

 1. در مورد مسائل حقوقی مرتبط به مدیریت عالی
 2. اطمینان از انطباق با کنترل های داخلی ، مقررات قانونی و سایر تشریفات
 3. خطرات موجود در فرآیند تجارت و تصمیم گیری را محاسبه و کنترل می کند
 4. پیش نویس اسناد حقوقی مانند قرارداد ، بیانیه ، توافق نامه و غیره
 5. اجرا روش های حفاظت از حق ثبت اختراع ، علائم تجاری و طرح های صنعتی
 6. رسیدگی به دعاوی از حمله موارد اساسی وظایف مشاور حقوقی است.
 7. همگام سازی با تغییرات فعلی در کلیه زمینه های مربوط به قوانین و کمک به ارتقا از عملکرد حقوقی شرکت

مشاور حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی تلفنی برای اطلاعات اولیه، معرفی می باشد. مشاوره معمولاً محدود به حقوق و تعهدات قانونی اساسی مشتری در مورد یک وضعیت خاص است. اگر مشکل بیش از حد پیچیده یا طولانی برای یک تماس تلفنی باشد ، به مشتری قرار ملاقات در دفتر گروه وکلای پارسیان پیشنهاد می شود.

تماس گیرندگان از کشوری های دیگر ، می توانند از خطوط مشاوره حقوقی تلفنی جهت تماس با دفتر وگلای پارسیان استفاده کنند. برای مشتریانی که نمی توانند به صورت حضوری در یک قرار ملاقات شرکت کنند ، می توان یک قرار مشاوره تلفنی یا آنلاین رزرو کرد و هرگونه مدارک مربوطه را می توان از طریق ایمیل یا فکس برای ما ارسال کرد.

مشاوره حقوقی آنلاین

مشاور حقوقی آنلاین

آیا به دنبال مشاور حقوقی آنلاین هستید ؟ گروه وکلای پارسیان یک موسسه حقوقی پیشرو است که بهترین مشاوره های تخصصی را در تمام زمینه های حقوقی در ایران ارئه می دهد. گروه ما با بهره مندی از برترین متخصصان در حوزه های مختلف حقوقی توانسته تا به صورت آنلاین با مشتریان ارتباط برقرار کند و مشکلات حقوقی آن ها را در اسرع وقت برطرف نماید.

مشاور حقوقی پرسش و پاسخ

سوالات خود را به صورت آنلاین بپرسید.

اگر به دنبال مشاوره حقوقی یا مشاوره کیفری بصورت آنلاین هستید و یک موقعیت خاص دارید و نمی توانید جوابی پیدا کنید ما می توانیم بهترین مشاوره را به شما بدهیم.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]