حق کمیسیون در معاملات ملکی

حق کمیسیون در معاملات ملکی و نحوه محاسبه آن

احتمالا عبارت حق کمیسیون یا حق‌الزحمه را علی‌الخصوص در معاملات خودرو یا معاملات ملکی بسیار شنیده‌اید. مشاورین املاک یا مشاورین خودرو در قبال خدماتی که به مشتریان و طرفین معامله ارائه می‌دهند، هزینه‌هایی را نیز از آنان دریافت میکنند که همان حق کمیسیون یا هزینه کمیسیون املاک می‌باشد. با ما همراه باشید تا به تفسیر کامل کمیسیون معاملات املاک و خودرو بپردازیم.

منظور از حق کمیسیون چیست؟

حق کمیسیون یا همان حق‌الزحمه درواقع هزینه‌ای است که مشاورین املاک یا مشاورین در خریدوفروش اتومبیل و… از هردو طرف معامله دریافت می‌کنند و در قبال آن، خدماتی را به طرفین معامله ارائه داده و در حقیقت راهنمای آنان برای خریدوفروش ملک یا خودرو یا رهن و اجاره آن می‌باشند.

تعیین حق کمیسیون

حق کمیسیون یا حق‌الزحمه‌ای که توسط مشاورین معاملات ملکی یا خودرو اخذ می‌شود به عوامل مختلفی چون ارزش و بهای ملک یا خودرو مورد معامله بستگی دارد. همچنین حق کمیسیون براساس اصول خاصی محاسبه می‌گردد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. تعیین نرخ حق کمیسیون معاملات معمولا برعهده اتحادیه صنف مربوطه می‌باشد.

مشاورین املاک چه کسانی هستند؟

قطعا با بنگاه‌های معاملات ملکی و همچنین مشاورین املاک و وظایف آنان تا حدودی آشنایی دارید و احتمالا تا به حال بسیار برایتان پیش آمده که با این اصناف و استفاده از خدمات آن‌ها سروکار داشته باشید. همان‌طور که اشاره شد، مشاورین املاک خدماتی را به هردو طرف معامله ارائه داده و در قبال آن، کمیسیونی دریافت می‌نمایند. وظیفه این اصناف درواقع معرفی طرفین معامله یا همان خریدار و فروشنده یا موجر و مستأجر به یکدیگر بوده و به عبارتی راهنمای آنان برای اموری چون خریدوفروش، رهن و اجاره، فسخ قرارداد، معاوضه، مشارکت، پیش فروش، حل اختلافات بین طرفین معامله و… می‌باشند.

حق کمیسیون ملکی

حق کمیسیون یا هزینه کمیسیون املاک برای رهن و اجاره ملک چگونه محاسبه می‌شود؟

همان‌گونه که اشاره شد، حق کمیسیون اصناف مختلف براساس خدماتی که ارائه می‌دهند، متفاوت بوده و اصول و ضوابط خاصی برای محاسبه آن وجود دارد. اما فرمول محاسبه حق کمیسیون رهن و اجاره املاک چیست؟

چنانچه ملکی را رهن یا اجاره کرده باشید یا بالعکس به عنوان موجر، ملک خود را رهن و اجاره داده باشید، لازم است که از نحوه محاسبه فرمول حق کمیسیون بنگاه ملکی که به شما خدماتی را ارائه داده‌است، آشنا شوید.

 برای محاسبه حق کمیسیون معاملات املاک در رهن و اجاره ابتدا باید مقدار مبلغ رهن نیز به اجاره تبدیل شود، سپس آن مبلغ با مبلغ اجاره‌بها جمع شده و در ٢۵٪‏ ضرب گردد. به خاطر داشته باشید که ٩٪‏ حق مالیات نیز به این مقدار افزوده شده و بدین گونه، میزان هزینه کمیسیون معاملات املاک که باید پرداخته شود، بدست می‌آید.

لازم به ذکر است، جهت تبدیل رهن به اجاره باید میزان مبلغ رهن در ٣٠٠٠٠ ضرب گردد. چرا که به ازای هر ١ میلیون تومان مبلغ رهن، ٣٠٠٠٠ تومان اجاره در نظر گرفته می‌شود.

به خاطر داشته باشید که حق کمیسیون یا مبلغ کمیسیون املاک از هردو طرف معامله یعنی هم موجر و هم مستأجر دریافت می‌گردد.

حق کمیسیون فروش املاک چگونه محاسبه می‌شود؟

دانستن نحوه محاسبه حق کمیسیون علی‌الخصوص در خرید و فروش املاک از اهمیت بسزایی برخوردار است. پرداخت  هزینه کمیسیون املاک در معاملات خرید و فروش ملکی وابسته به ارزش و بهای ملک می‌باشد. چنانچه قیمت ملک مورد معامله ۵٠٠ میلیون تومان یا کم‌تر از آن باشد، ۵/.٪‏ آن حق کمیسیون بنگاه معاملات می‌باشد و چنانچه ملک مورد معامله بیش از ۵٠٠ میلیون تومان قیمت داشته باشد، ٢۵/.٪‏ از مقدار مبلغ مازاد قیمت ملک به حق کمیسیون افزوده می‌شود و علاوه بر آن  ٩٪‏ نیز به عنوان مالیات اخذ می‌گردد.

لازم به یادآوری است که حق کمیسیون از هردو طرف معامله یعنی هم خریدار و هم فروشنده اخذ خواهد شد.

گروه وکلای پارسیان

تعرفه بنگاه های معاملات ملکی خرید و فروش ملک :

این تعرفه برای معاملات خرید و فروش ملک در تهران، به گونه ای است که برای معاملاتی تا سقف ۵۰۰ میلیون، ۰.۵ درصد از قیمت اصل ملک تحت عنوان حق کمیسیون از هر طرف معامله دریافت می شود و اگر ارزش واقعی ملک معامله شده از ۵۰۰ میلیون بالاتر باشد ۰.۲۵ درصد از مبلغ اضافی قیمت ملک به حق کمیسیون اضافه می شود. علاوه بر این در تمامی معاملات ۹ درصد نیز تحت عنوان مالیات در یافت می شود.

لازم به ذکر است این مبلغ از هر دو طرف معامله دریافت خواهد شد یعنی ۰.۵ درصد ارزش ملک از فروشنده و ۰.۵ درصد هم از خریدار ملک مربوطه دریافت می شود. به عنوان مثال اگر ملک معامله شده دارای ارزشی برابر با ۶۰۰ میلیون باشد، برای این ملک تا ۵۰۰ میلیون حق کمیسیون، ۰.۵ درصد محاسبه شده و برای ۱۰۰ میلیون بالاتر، ۰.۲۵ درصد محاسبه می شود. مجموع این مبالغ و ۹ درصد مالیات در پایان معامله از فروشنده و خریدار اخذ خواهد شد.

 

(۵۰۰ میلیون × ۰.۵ درصد) + (۱۰۰ میلیون باقی مانده × ۰.۲۵ درصد) = حق کمیسیون

۲,۷۵۰,۰۰۰  = (۰٫۰۰۵ × ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰) + (۰٫۰۰۲۵ ×  ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰) = حق کمیسیون

حق کمیسیون × ۹ درصد مالیات = مبلغ مالیات

۲۴۷,۵۰۰ =  ۲,۷۵۰,۰۰۰ × ۰٫۰۹  = مبلغ مالیات

مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

تومان  ۲,۹۹۷,۵۰۰  =  ۲۴۷,۵۰۰  +   ۲,۷۵۰,۰۰۰ = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

تعرفه بنگاه های معاملات ملکی و محاسبه کمیسیون اجاره:

مبلغ کمیسیون برای رهن و اجاره ملک به گونه ای است که ابتدا مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کرده و سپس مجموع آن با مبلغ اجاره بها را در ۲۵ درصد ضرب میکنند تا مبلغ کمیسیون بدست آید. به این مبلغ ۹ درصد مالیات نیز افزوده می شود.

به عنوان مثال برای قراردادی شامل ۲۰ میلیون تومان رهن به اضافه ۱ میلیون تومان اجاره بها حق کمیسیون مشاورین املاک به قرار زیر می باشد:

۳۰,۰۰۰ × مبلغ رهن = تبدیل رهن به اجاره

۶۰۰,۰۰۰ = ۳۰,۰۰۰ × ۲۰ = تبدیل رهن به اجاره

 ۱,۶۰۰,۰۰۰ = ۶۰۰,۰۰۰ + ۱,۰۰۰,۰۰۰ = مجموع رهن تبدیل شده با اجاره بها

مجموع رهن تبدیل شده با اجاره بها × ۲۵ درصد = حق کمیسیون

 ۴۰۰,۰۰۰ = ۰٫۲۵ × ۱,۶۰۰,۰۰۰ = حق کمیسیون

۰.۰۹ × حق کمیسیون = مبلغ مالیات

 ۳۶,۰۰۰ = ۰٫۰۹ × ۴۰۰,۰۰۰ = مبلغ مالیات

مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

۴۳۶,۰۰۰ = ۳۶,۰۰۰ + ۴۰۰,۰۰۰ = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

 

آیا بنگاه‌های معاملاتی در صورت فسخ قرارداد نیز حق دریافت کمیسیون دارند؟

بله. تصور کنید که معامله‌ای به طور کامل انجام شده و قرارداد آن نیز منعقد شده‌است. حال به هر دلیلی طرفین قصد فسخ قرارداد معامله را دارند. با این وجود بازهم حق دریافت کمیسیون معاملات املاک باقی بوده و طرفین حقی برای عدم پرداخت آن یا حتی کسر مبلغی از آن را نخواهند داشت.

کد رهگیری املک چیست؟

همان‌طور که قطعا می‌دانید در گذشته، یعنی تا همین چند سال پیش، هرگونه معامله ملکی از جمله خرید و فروش و رهن و اجاره به شیوه سنتی یعنی در همان برگ کاغذهای معمولی قولنامه شکل می‌گرفت. این شیوه معامله که شاید در حال حاضر هم هنوز از آن استفاده شود، مشکلات بسیاری از جمله جعل، کلاهبرداری و… را با خود به همراه دارد.

منظور از پورسانت در فروش چیست؟

کمیسیون فروش یا پورسانت در فروش مبلغی است که بر اساس میزان فروش ایجاد شده به شخص پرداخت می شود. این به طور معمول درصدی از فروش است که به اضافه حقوق پایه پرداخت می شود. ممکن است هنگام فروش ، یا هنگام دریافت وجه نقد از مشتری ، کمیسیون فروش پرداخت شود.

انواع معاملات املاک چیست؟

اساساً چهار نوع قرارداد املاک وجود دارد: قرارداد خرید ، قرارداد سند ، قرارداد اجاره و قرارداد وکالت.

معامله املاک و مستغلات چیست؟

قرارداد املاک عبارت است از قراردادی بین طرفین برای خرید و فروش ، مبادله یا سایر املاک و مستغلات. حمل و نقل رایگان (دائمی تر) از املاک و مستغلات تحت پوشش قراردادهای املاک و مستغلات است ، از جمله حق الزحمه انتقال عنوان ساده ، املاک زندگی ، املاک باقیمانده ، و حق تقدم های آزاد.

در نهایت…

از اینکه مانند همیشه همراه ما و تیم تخصصی حقوقی ما هستید، متشکریم. چنانچه قصد انجام معامله‌ای را داشته باشید، قطعا نیازمند مراجعه به بنگاه‌های معاملاتی و مشاورین املاک خواهید بود. بدین منظور لازم است که از حق و حقوق قانونی خود و طرف مقابلتان و همچنین از میزان مبلغی که باید به عنوان کمیسیون پرداخت نمایید، مطلع باشید. به همین جهت، مقاله‌ای در رابطه با حق کمیسیون معاملات املاک و نحوه محاسبه آن تهیه کرده و در اختیارتان قرار دادیم تا اطلاعات بیشتری را در این خصوص کسب نمایید. چنانچه پرسش یا ابهامی در این زمینه برایتان بوجود آمد، گروه وکلای پارسیان خدمات و مشاوره حقوقی و تخصصی خوبی را به شما ارائه خواهد داد. با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]