قرار کفالت در امور کیفری

هنگامی که شخص به علت ارتکاب جرمی متهم می‌گردد، دادسرا اقدام به بررسی ادله و مدارک اتهام می‌نماید و چنانچه اتهام را وارد تشخیص دهد، قرار تأمین صادر می‌نماید. یکی از مهم‌ترین قرارهای تأمین، قرار تأمین کفالت می‌باشد. در ادامه با گروه وکلای پارسیان، همراه باشید تا مفصلا راجع به قرار کفالت در امور کیفری صحبت کنیم.

منظور از کفالت چیست؟

همان‌طور که گفته شد، چنانچه اتهامی به شخصی وارد آید و دادستان دادسرا نیز پس از تحقیقات و بررسی تمامی ادله و مدارک بر وی اثبات شود که جرمی به وقوع پیوسته است؛ موظف است قرار تأمینی از جمله قرارتأمین کفالت صادر نماید.

حال ممکن است برایتان ابهام ایجاد شود که اصلا منظور از قرار تأمین چیست؟

هنگامی که فردی متهم به ارتکاب جرمی می‌شود، قرار تأمین صادر می‌شود تا دادستان و بزه دیده از جهت عدم فرار یا مخفی شدن متهم و همچنین حضور وی در دادگاه و جبران ضررو زیان وارد امده، آسوده خاطر شوند.‌ درواقع، یکی از مهم‌ترین آرایی که توسط مقام قضایی صادر می‌شود، قرار تأمین می‌باشد. همان‌طور که اشاره شد یکی از قرارهای تأمین، قرار کفالت می‌باشد.

کفالت از نظر لغوی به معنای تضمین، تعهد، قائم مقامی و تقبل می‌باشد. کفالت در حقیقت، عقدیست که به واسطه آن شخص ثالثی متعهد میشود که در ازای پرداخت وجهی، متهم را در هر زمان که لازم باشد به مرجع قضایی مربوطه تحویل دهد.

کفیل

در رابطه با عقد کفالت خوب است بدانید به شخصی که تعهد به معرفی و حاضر نمودن دیگری می‌نماید، کفیل گفته می‌شود.

مکفول

مکفول نیز همان شخصی است که از وی کفالت شده یا همان متهم می‌باشد.

مکفول‌له

در اصطلاح حقوقی به شخص بزه‌دیده یا همان شخصی که کفالت به نفع وی انجام می‌شود و مکفول یا همان متهم، باید نزد وی تحویل داده ‌شود را مکفول‌له گویند.

وجه‌الکفاله

چنانچه کفیل برخلاف تعهد و وظیفه خود، متهم را سرموقع مشخص به دادگاه معرفی ننماید، مقدار مبلغی از وی گرفته می‌شود که به آن وجه‌الکفاله یا مبلغ کفالت گویند.

 

کفالت کیفری

 

وظیفه کفیل چیست؟

با اصطلاح حقوقی کفیل آشنا شدیم و دانستیم که کفیل درواقع، همان شخص متعهد در عقد کفالت می‌باشد. کفیل درواقع موظف است که هرگاه مرجع قضایی تشخیص داده و صلاح بداند، متهم یا همان مکفول را سر موقع مشخص خود به دادگاه معرفی و تحویل نماید. بدین ترتیب، هر تعداد مرتبه که حضور متهم یا مکفول در دادسرا یا دادگاه ضروری تشخیص داده شود، کفیل موظف به ایفای تعهد و وظیفه خود می‌باشد.

چنانچه کفیل از انجام تعهد خود سرپیچی کند چه می‌شود؟

حال ممکن است، برایتان سوال پیش آید که چنانچه متهم وظیفه خود را انجام ندهد، تکلیف چیست؟

چنانچه کفیل برخلاف تعهد و وظیفه خود، مکفول را در موعد مشخص تحویل ندهد، دادگاه نیز اقدام به وصول مبلغ کفالت می‌نماید.

کفیل باید چه شرایطی را دارا باشد؟

لازم به ذکر است که هر شخصی نمی‌تواند، کفیل متهم قرار بگیرد. دادستان شخصیت کفیل و اعتبار وی را سنجیده و چنانچه حایز شرایط لازم باشد، وی را به عنوان کفیل مورد پذیرش قرار می‌دهد. نکته قابل توجه برای پذیرش کفیل آن است که، آیا وی اعتبار و توانایی مالی لازم را جهت پرداخت مبلغ کفالت دارد یا نه؟ قاضی دادگاه برای حصول اطمینان از این جهت، اقدام به تحقیق و بررسی نوع کسب و کار وی، میزان حقوق یا دستمزد وی و… می‌نماید.

آیا امکان بازداشت کفیل وجود دارد؟

خیر. چنانچه کفیل از انجام تعهدات خود سرباز زند، دادگاه اقدام به وصول مبلغ کفالت یا همان وجه‌الکفاله می‌نماید.

کفیل ظرف چه مدتی باید متهم را در دادگاه حاضر نماید؟

کفیل از زمان ابلاغ واقعی به وی، ظرف مدت ٢٠ روز باید متهم را در دادگاه معرفی و حاضر نماید.

چه موقع کفیل از انجام تعهدات خود بری می‌شود؟

  1. تبرئه شدن متهم از اتهام
  2. حضور متهم در موعد مقرر
  3. هنگام شروع به اجرای حکم
  4. مختومه شدن پرونده
  5. معرفی و تحویل متهم در زمان مقرر و درخواست شخص کفیل برای رفع مسئولیت خویش.

مبنای تعیین میزان وجه‌الکفاله چیست؟

با معنای کفالت و همچنین وجه‌الکفاله آشنا شدیم. اما نکته حایز اهمیتی که در این باره وجود دارد، آن است که این مبلغ بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

مقام قضایی معمولا با در نظر گرفتن شرایطی چون نوع جرم و میزان اهمیت آن، سن متهم، وجود یا عدم وجود سوسابقه کیفری برای متهم، شخصیت متهم، میزان خساراتی که وارد آمده است و… میزان وجه‌الکفاله را تعیین می‌نماید.

سخن پایانی ما با شما…

از حسن توجه شما سروران گرامی متشکریم. یکی از مهم‌ترین قرارهای تامین صادر شده توسط مراجع قضایی، قرار کفالت در امور و دعاوی کیفری می‌باشد. چنانچه در این خصوص با ابهامی مواجه شده‌اید یا پرسشی ذهن شما را به خود مشغول کرده‌است یا با مشکلی این چنینی در حال دست و پنجه نرم کردن می‌باشید؛ گروه وکلای پارسیان با بهره‌گیری از بهترین و باتجربه‌ترین وکلای پایه یک دادگستری و متبحرترین مشاورین حقوقی پاسخگوی شماست. با ما در تماس باشید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]