حکم آزادی مشروط

شرایط صدور حکم آزادی مشروط

روشن است که چنانچه شخصی مرتکب هر نوع جرمی شود، قطعا مجازات مربوط به جرم را نیز در پی خواهد داشت. یکی از انواع مجازات‌های درنظر گرفته شده، مجازات حبس می‌باشد. قانونگذار برای مجرمینی که مجازات حبس تعزیری برای آنان وجود دارد، تخفیف‌هایی درنظر گرفته است که یکی از آن‌ها آزادی‌مشروط می‌باشد. چنانچه دوست دارید از آزادی مشروط، شرایط و چگونگی اعمال آن بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

منظور از آزادی مشروط چیست؟

 جهت تعریف آزادی مشروط می‌توان چنین بیان نمود؛ نوعی تخفیف مجازات می‌باشد که با تبدیل مجازات متفاوت است و تنها در مجازات حبس تعزیری در صورت وجود شرایط خاص آن اعمال می‌شود. آزادی مشروط تنها در مجازات حبس معنا پیدا می‌کند و تا قبل از اتمام زمان محکومیت می‌باشد.

در ازادی‌مشروط، چنانچه مدت مجازات حبس تعزیری بیش از ١٠ سال باشد با گذراندن نصف این مدت و چنانچه میزان مجازات حبس، مدت زمان کم‌تر از ١٠ سال باشد با سپری شدن  ٣/١ مدت حبس، امکان صدور حکم‌آزادی مشروط برای محکوم  وجود دارد.

حکم آزادی‌مشروط در صورت وجود شرایطی اعمال خواهد شد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

شرایط صدور حکم آزادی مشروط

با توجه به آنجه تا به اینجا مطالعه شد با معنای حکم آزادی مشروط آشنا شدیم. حال لازم است بدانید که این حکم در صورت وجود شرایط خاص خود، قابلیت اجرا خواهد داشت.

شرایط اعمال حکم آزادی‌مشروط عبارتند از؛

     ۱-آزادی مشروط زمانی اعمال می‌گردد که تا آن زمان، مجرم هنوز از این حکم استفاده نکرده باشد.

     ۲-مجرم زمانی می‌تواند از این نوع حکم استفاده نماید که‌ در طول مدت محکومیت، دارای حسن اخلاق و رفتار بوده باشد.

     ۳-مجرم باید تا حدامکان، ضررو زبان‌های وارد آمده به قربانی را جبران نموده یا موافقت و رضایت وی را تا حدودی جلب کرده باشد.

 

آزادی مشروط

 

     ۴-دادستان تشخیص دهد که مطابق با صلاحدید وی، مجرم با اعمال آزادی مشروط برای وی، اصلاح شده و مرتکب جرم به صورت مجدد نخواهد شد.

     ۵-خوب است بدانید، چنانچه مجرم در مدت آزادی مشروط به وظایف خود که دادگاه برای وی مشخص کرده‌است، عمل نکرده و درواقع بدون وجود عذر موجه از انجام دستورات دادگاه سرپیچی نماید، برای دفعه اول مدت آزادی‌مشروط وی را از ١ تا ٢ سال افزایش می ‌دهد.

     ۶-چنانچه محکوم برای بیش از یک بار از انجام وظایف و دستورات دادگاه خودداری نماید یا مرتکب یکی از جرایم عمدی شود که مجازات آن قصاص، دیه، حد یا تعزیر تا درجه ٧ باشد، مدت باقیمانده حبس مجرم به عمل در آمده و علاوه‌بر آن به مجازات جرم مرتکب شده نیز محکوم خواهد شد.

مدت آزادی‌مشروط چقدر است؟

با مفهوم آزادی مشروط و شرایط مختلف اعمال آن آشنا شدیم که نباید آن را با مفهوم نظام آزادی اشتباه گرفت. همان‌طور که گفته شد، آزادی مشروط پس از سپری شدن مدتی از محکومیت می‌باشد و بدین ترتیب، می‌توان گفت که مدت آزادی‌مشروط، باقی زمان مجازات حبس وی است که البته امکان تغییر و کم و زیاد شدن آن براساس صلاحدید قاضی پرونده وجود دارد. اما چنانچه مدت باقی حبس کم‌تر از ١ سال باشد، مدت آزادی‌مشروط نیز به همین اندازه بوده و مدت آن تغییر نخواهد کرد.

نکته حایزاهمیت در آزادی مشروط آن است که، این مدت می‌تواند بین ١ سال تا ۵ سال باشد یا به عبارت دیگری، مدت آزادی‌مشروط کم‌تر از ١ سال و بیشتر از ۵ سال نخواهد بود.

سخن پایانی ما…

از حسن توجه شما خوبان سپاسگزاریم. در نوشتار پیش‌رو با آزادی مشروط، شرایط اعمال و مدت آن آشنا شدیم. چنانچه در این خصوص با مشکل یا ابهامی مواجه شده‌اید، تیم تخصصی حقوقی ما مثل همیشه همراه شما عزیزان می‌باشد. گروه وکلای پارسیان، مفتخر است که در طی تمامی این سال‌ها توانسته با ارائه مشاوره حقوقی و کیفری در تمامی زمینه های حقوقی رضایت هموطنان خوب ایرانی‌مان را به خود جلب نماید. ما همواره بر این باوریم که صداقت ما، سازنده اعتبار ماست.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]