کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک چیست؟

سامانه کد رهگیری املاک؟ کاربرد و قانون کد رهگیری املاک

کد رهگیری ملکی و رهگیری آن که این روز ها می‌توان گفت در معاملات ملکی از مهم ترین بخش های این معاملات است،دارای قوانین بخصوص است، که در ادامه به تعریف و بررسی آن خواهیم پرداخت.

کد رهگیری ملک چیست؟

همان‌طور که قطعا می‌دانید در گذشته، یعنی تا همین چند سال پیش، هرگونه معامله ملکی از جمله خرید و فروش و رهن و اجاره به شیوه سنتی یعنی در همان برگ کاغذهای معمولی قولنامه شکل می‌گرفت. این شیوه معامله که شاید در حال حاضر هم هنوز از آن استفاده شود، مشکلات بسیاری از جمله جعل، کلاهبرداری و… را با خود به همراه دارد.

برای حل اینگونه مشکلات سال ١٣٨٧ بود که هیئت دولت، مصوبه‌ای را تصویب نمود و طی آن، سامانه کد رهگیری املاک را روی کار آورد. بدین ترتیب، مشاورین املاک جهت انجام هرگونه معامله ملکی از جمله خرید و فروش و رهن و اجاره، لازم است که معامله را در سامانه کد رهگیری ملک تهران برای ساکنین این شهر در نظر می‌گرفتند و برای دریافت کد رهگیری ١٣ رقمی را به طرفین قرارداد اعلام نمایند.‌

چگونه کد رهگیری املاک بگیریم؟ 

مانند خیلی از موارد دیگر که نیاز به کد رهگیری است و باید در یک سامانه ثبت نام کنید برای دریافت کد پیگیری املاک هم باید به سامانه مورد نظر مراجعه کرده و مراحل مورد نیاز را طی کنید.

مراحل دریافت کد رهگیری املاک

همان‌طور که گفته شد، جهت انجام هرگونه معامله ملکی لازم است که مشاور املاک کد پیگیری را از سامانه دریافت کند. جهت دریافت کد رهگیری، تنها کافی است که در سامانه اینترنتی ثبت معاملات و مستغلات کشور، ثبت نام کرده و مشخصات کامل ملک خود را در آن وارد کنید. پس از ثبت نام در سامانه مربوطه و ثبت اطلاعات ملک، کد رهگیری ملکی که شامل ١٣ رقم است، برای هر دو طرف قرارداد به صورت پیامک ارسال می‌گردد.

هزینه دریافت کد رهگیری املاک در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

برای این‌که بتوانید از سامانه کد رهگیری املاک کد پیگری خود را دریافت کنید باید هزینه‌های زیر پرداخت شود.

مبایعه نامه ۱۰ هزار تومان
اجاره نامه ۵ هزار تومان
اجاره به شرط تملیک ۱۰ هزار تومان
انتقال سرقفلی ۱۰ هزار تومان
پیش فروش ۱۰ هزار تومان
وقف رایگان
هبه رایگان
صلح رایگان
واگذاری تعاون مسکن | انبوه ساز ۱۰ هزار تومان
قراردادهای %۱۰۰ دولتی ۱۰ هزار تومان
حکم قضایی ۱۰ هزار تومان
قراردادهای غیررسمی قبل از ۱۳۸۷/۱۱/۰۱ ۱۰ هزار تومان
قراردادهای غیررسمی بعد از ۱۳۸۷/۱۱/۰۱ ۱۰ هزار تومان
قراردادهای توافقی ۱۰ هزار تومان
معاوضه ملک ۱۰ هزار تومان

آیا کد رهگیری املاک لازم است؟  

بدون تردید از اهمیت وجود این کد خواهید پرسید. به همین دلیل هم ما شما را با این موضوع آشنا خواهیم کرد. بسیار پیش آمده که معاملات ملکی مشکلات بسیاری را برای طرفین معامله ایجاد کند. متاسفانه تا همین چند سال پیش، شاهد تعداد زیادی پرونده‌های مربوط به کلاهبرداری و جعل در خصوص معاملات ملکی بودیم که خوشبختانه با روی کار آمدن کد رهگیری ملکی، این مشکل و مشکل پیش فروش ساختمان‌ها تا حدود بسیار زیادی برطرف شد.

برای گرفتن کد رهگیری املاک چه مدارکی لازم است؟

اصل مدارک هویتی خریدار و فروشنده (کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و…)

اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحصار و…)

تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه)

الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همراه مدارک شناسایی)

برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)

پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک و مهر مشاور املاک

چگونه بدانیم املاک کد رهگیری برای خریدار گرفته است؟

برای چنین گاری باید استعلام گرفت و شما می‌توانید برای این کار به سایت ایران املاک رفته و از بخش خدمات که در منوی بالای صفحه قرار گرفته است گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب کرده و ادامه روند را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید با ارسال کد ملی و کد رهگیری خود به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ به صورت کدملی#کد رهگیری قرارداد، از جزئیات قرارداد مطلع شوید. فقط دقت داشته باشید که عدد اول باید کد ملی و عدد دوم کد رهگیری باشد. سامانه کد رهگیری املاک تهران ، ساکنان شهر تهران هم باید به سایت ایران املاک مراجعه کنند تا از شرایط قوانین آن با خبر شده و برای پیگیری‌های مربوط به ملک از آن‌جا اقدام کنند.

مزایای اخذ کد رهگیری ملکی چیست؟

زمانی که این قانون تصویت شد همگان می‌پرسیدند که مزایای آن چیست؟ اما خوب بهتر است قبل از آن‌که آن ها را به شما بگوییم، بدانید که استفاده از این کد هم برای خریدار و هم برای فروشنده بسیار مفید و مهم است.

۱. استعلام گرفتن از اداره شهرداری

یکی از مزایا و کاربردهای بسیار مهمی که کد رهگیری ملکی دارد، آن است که شما به عنوان خریدار یک ملک به راحتی می‌توانید از اداره شهرداری، استعلام ملک را گرفته و از عدم قرار گیری ملک خود در طرح‌های مختلف شهرداری اطمینان حاصل کنید.

۲. جلوگیری از افزایش قیمت ملک

بسیار پیش آمده، زمانی که معامله‌ای صورت می‌گیرد، با افزایش قیمت ملک، فروشنده نیز قیمت ملکی که معامله شده‌است را افزایش دهد! اما با اخذ کد رهگیری ملکی درواقع چنین امکانی برای فروشنده وجود نخواهد داشت.

۳. اعتبار بالای کد رهگیری در مراجع قضایی

یکی از مزایای بسیار حایز اهمیتی که دریافت کد رهگیری برای طرفین معامله ایجاد می‌کند، آن است که هریک از طرفین در صورت وقوع هرگونه دعاوی املاک و اراضی، چنانچه به مراجع قضایی مراجعه کنند با در دست داشتن کد رهگیری به راحتی امکان پیگیری وجود دارد.

۴. پیگیری دریافت مبلغ از خریدار

چنانچه خریدار پس از معامله، مبلغ را در سر موعد خود پرداخت نکند، امکان پیگیری آن با کد رهگیری در مراجع قضایی میسر می‌باشد.

۵. تخلیه ملک

گرفتن حکم تخلیه ملک اجاره‌ای یا ملکی که به فروش رسیده است با کد رهگیری ملکی بسیار سریع و راحت‌تر می‌باشد.

سخن آخر

در انتها برای پیگیری و دریافت کد رهگیری ملکی میتوانید به سامانه ایران املاک مراجعه کرده و مراحل را طی نمایید.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]