وکیل پایه یک کیفری

وکیل کیفری و لزوم حضور او در

دعاوی مطرح شده در دادگاه به دو صورت وجود دارد؛ دعاوی کیفری و دعاوی حقوقی. دعاوی کیفری زیر مجموعه حقوق جزا و جرم‌شناسی قرار دارد. در حقیقت، هر نوع دعوایی که مربوط به جرم و مجرم و مجازات کیفری باشد، یک نوع دعوای کیفری محسوب می‌شود. در صورتیکه چنین دعوایی در مراجع قضایی مطرح گردد، حضور یک وکیل پایه یک کیفری خبره و کاردان نیز ضروری می‌باشد.

با ما همراه باشید.

دعاوی کیفری

همان‌طور که اشاره شد در یک تقسیم بندی کلی می‌توان، دعاوی را به دو دسته کیفری و حقوقی تقسیم نمود. این دو دعوا تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. در یک تعریف کلی می‌توان گفت، هرگاه سخن از جرم و مجرم و مجازات‌های کیفری چون، حبس و اعدام و … در میان باشد، یعنی دعوا از نوع کیفری می‌باشد. در دعوای کیفری، شخصی که مدعی است و در مرجع قضایی مربوطه اقدام به طرح شکایت می‌نماید، شاکی و شخص مقابلش که شکایت علیه وی مطرح می‌گردد، مشتکی‌عنه نام دارد. دعاوی کیفری اهمیت بسیار فراوانی داشته و معمولا مجازات‌های سخت و سنگینی را نیز در پی دارد. طرح دعوا و شکایت کیفری در دادگاه یا دفاع از خود در چنین دعاوی، نیازمند داشتن علم و اطلاعات کافی در این زمینه می‌باشد.

بدین جهت، توصیه می‌شود برای طی مراحل قانونی حتما از یک وکیل خبره و متخصص کیفری راهنمایی و مشاوره بگیرید.

مثال‌هایی از جرایم کیفری

جهت تفهیم هرچه بهتر دعوای کیفری، بهتر است به ذکر مثال‌هایی از جرایم یا دعاوی کیفری بپردازیم. تعدادی از دعاوی کیفری عبارتند از؛

    ۱-قتل

    ۲-سرقت

    ۳-تجاوز به عنف

    ۴-کلاهبرداری

    ۵-جعل

    ۶- جرایم مواد مخدر

    ۷-مزاحمت تلفنی

    ۸-خیانت در امانت

    ۹-تهدید

    ۱۰-نزاع و….

چگونگی طرح شکایت کیفری

اولین قدم برای شروع یک دعوای کیفری، طرح شکایت کیفری یا شکوائیه می‌باشد. در این خصوص چندان جای نگرانی وجود ندارد، چرا که طرح شکایت کیفری نیاز به طی مراحل پیچیده و رعایت تشریفات خاصی نیست و شما می‌توانید به راحتی درخواست خود را حتی در یک برگ کاغذ معمولی نیز عنوان نمایید. خوب است بدانید، مرجع قضایی صالح جهت طرح شکایت کیفری، دادسرای محل وقوع جرم می‌باشد.

قید عناوین ذیل در شکوائیه شما ضروریست:

    ۱-خاطرتان باشد که شما حتما باید مشخصات هویتی شاکی مانند؛ نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، تلفن تماس و نشانی محل سکونت را ذکر نمایید.

    ۲-موضوع مورد شکایت نیز به همراه تاریخ دقیق و محل دقیق وقوع آن باید آورده شود.

    ۳-شاکی باید تمامی خسارات و ضرر و زیان وارده و آنچه را که مورد مطالبه وی می‌باشد در شکوائیه خود قید نماید.

    ۴-بهتر است، مشخصات هویتی و نشانی مشتکی‌عنه نیز در صورت امکان آورده شود.

    ۵-در صورت امکان بهتر است، مشخصات و نشانی شهود نیز در شکوائیه مطرح شود.

 

وکیل پایه یک کیفری در دادگستری

 

وکیل پایه یک کیفری کیست؟

با توجه به آنچه مطالعه شد با دعاوی کیفری و طرح شکایت آن آشنا شدیم. اما بهتر است حال به این مهم بپردازیم که منظور از وکیل پایه یک کیفری چیست؟ و به چه کسی وکیل پایه یک کیفری گفته می‌شود؟

وکیل کیفری درواقع شخصی است که در رابطه با قوانین حقوق کیفری و جزا و جرم شناسی متخصص و متبحر بوده و قادر است بهترین تدابیر را جهت دفاع از این نوع دعاوی داشته باشد.

شما در تمامی دعاوی کیفری معمولا حق اخذ و بهره‌گیری از یک وکیل پایه یک کیفری را خواهید داشت. علی‌الاصول شما می‌توانید، جهت عموم دعاوی کیفری حداکثر از دو وکیل استفاده نمایید و چنانچه جرم مربوطه در صلاحیت دادگاه کیفری یک قرار داشته باشد، شما حق اخذ حداکثر ٣ وکیل و درصورتیکه ، دعوا در مرحله تحقیقات مقدماتی باشد، حق اخذ و بهره‌گیری از تنها یک وکیل خوب موجود می‌باشد.

وکیل تسخیری کیست؟

در بعضی از جرایم مانند، جرایم سلب حیات وحبس ابد و جرایمی از این دست به جهت اهمیت بیشماری که دارد، حضور و کمک یک وکیل کیفری قطعا بسیار حیاتی است. حال چنانچه متهم پرونده در این گونه دعاوی معسر بوده و به هیچ وجه، امکان و توان مالی اخذ و استفاده از وکیل را نداشته باشد؛ دادگاه برای وی اقدام به تعیین و معرفی وکیل می‌نماید که وکیل تسخیری نامیده می‌شود.

آیا حضور وکیل پایه یک کیفری ضروریست؟

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا واقعا حضور یک وکیل کیفری جهت رسیدگی به مراحل قضایی لازم و ضروریست یا چندان اهمیتی ندارد؟

با توجه به آنچه در این نوشتار با هم خواندیم، قطعا متوجه شده‌اید که دعاوی کیفری از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و طی مراحل آن نیازمند وجود اطلاعات و مهارتهای لازم در خصوص قوانین و جرایم کیفری و جزایی است.

از آنجایی که در دعاوی کیفری، نوع و زمان طرح شکایت، نحوه تنظیم ان، مفاد و محتوای موجود در لایحه و… از اهمیت فراوانی برخوردار است، بهتر است که از یک وکیل کیفری متخصص و حرفه‌ای استفاده شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن و با بهره‌گیری از بهترین شیوه و روش ممکن، هر شخصی به استیفای کامل حق و حقوق قانونی خود برسد.

در آخر…

از کلیه شما دنبال‌کنندگان و همراهان عزیز همیشگی سپاسگزاریم. در این مطلب به شرح و تفسیر کامل وکیل پایه یک کیفری و همچنین دعاوی و جرایم کیفری پرداخته شد. چنانچه در این حوزه و موارد مشابه آن، نیازمند راهنمایی و مشاوره کیفری هستید با تیم تخصصی حقوقی ما در ارتباط باشید. لازم به ذکر است، تیم تخصصی وکلای پارسیان، دارای سال‌ها تجربه درخشان و موفق در حوزه انواع دعاوی، پرونده‌های کیفری و مشاوره حقوقی می‌باشند، لذا درصورتیکه جای خالی یک وکیل خبره و متعهد و صدالبته منصف را در کنار خود خالی احساس می‌کنید، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید. ما همواره معتقدیم که صداقت ما، اعتبار ماست.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

طلاق و مهریه

۲۹

مهر
خانواده

مهریه عندالمطالبه با عندالاستطاعه چه تفاوتی دارد؟

اولین کلمه ای که در تمامی دعاوی خانواده و مخصوصا وقتی بحث مهریه به میان می آید، گرفتن مهریه یا بخشیدن مهریه است! مهریه یکی از حقوق مالی زن در نظام خانواده است که مرد در هنگام ازدواج، از مال […]

حضانت کودک، حضانت طلاق، قوانین حضانت طلاق

۱۱

مرداد
خانواده

حضانت اطفال پس از طلاق با کیست؟

معنی حضانت در لغت حضانت در لغت به معنای ولی، سرپرست، در کنار گرفتن، پرورش دادن، تربیت کردن است! حال به دو صورت حضانت صورت میگیرد! حضانت از طرف مادر و حضانت از طرف پدر! خب حضانت در طول زندگی[…]

وظایف مشاور حقوقی در شرکت

۰۵

اردیبهشت
حقوقی

مهم ترین وظایف مشاور حقوقی در شرکت چیست؟

وظایف مشاور حقوقی در شرکت ها در ارائه مشاوره حقوقی به صاحبان مشاغل در مورد موضوعاتی که بر مشاغل تأثیر می گذارد ، مانند مالیات ، معاملات تجاری و حقوق مالکیت معنوی ، تمرکز دارد. همچنین ممکن است مشاوره حقوقی[…]